Wydarzenia

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej
Grzegorz Posała

Trzy dni podróżowania po całym świecie. Przez trzy dni miłośnicy podróży i przygód mieli okazję przemierzyć kawał świata i otrzymać dużą dawkę wiedzy. A wszystko to będąc w jednym miejscu, w Środzie Wielkopolskiej, podczas III Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Klub Szalonego Podróżnika. Prezes Grzegorz Posała co roku stara się poszerzać formułę wydarzenia. W tym roku pokazy, prelekcje i dyskusje, także część konkursowa odbyły się w zdecydowanej większości w Parku Łazienki, w specjalnie przygotowanym dużym namiocie, gdzie publiczność siedząc w wygodnych leżakach i na ławkach mogła słuchać opowieści z całego świata.

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

W piątek odbyła się część konkursowa. Podróżnicy przedstawili sześć prezentacji. O statuetkę festiwalową walczyli rywalizując na ciekawe, piękne i pouczające opowieści Ewa Skarzyńska i jej zespół One Dream Team, którzy opowiadali o podróży po Azji, Przemysław Szapar, który przemierzał zamarznięty Bajkał, Dorota i Krzysztof Nowakowscy, podróżujący psimi zaprzęgami opowiadali o swojej wyprawie dookoła największego europejskiego jeziora za kołem polarnym, jeziora Inari. Karolina Kowalczyk mówiła o podróży po Peru, a Tomasz Jakimiuk o wyprawie autostopem i jachtostopem z Podlasia do Meksyku. Wreszcie Tony Kososki opowiadał o Brazylii, gdzie pojechał jako wolontariusz na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Uczestnicy III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Uczestnicy III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Jury konkursowe w składzie Wojciech Palak, Dorota Wójcikowska (podróżnicy) i Zbigniew Król („Gazeta Średzka”) zdecydowali się główną nagrodę przyznać Dorocie i Krzysztofowi Nowakowskim. Chwalili prezentację za dojrzałość, zwartą, piękną opowieść, ale także za skromność i pokorę bohaterów, którzy najwięcej ciepłych słów wypowiedzieli o swoich psach ciągnących zaprzęgi.

Nagroda publiczności przypadła Tomaszowi Jakimiukowi. Potrafił on przez kilkadziesiąt minut trzymać widzów w napięciu, bawić ich niesamowitymi opowieściami i anegdotami. Był to świetny stand up.

Laureat nagrody publiczności III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej - Tomasz Jakimiuk (w środku)

Laureat nagrody publiczności III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej – Tomasz Jakimiuk (w środku)

Festiwal Szalonego Podróżnika to jednak nie tylko konkurs, ale także opowieści i prezentacje filmowo – fotograficzne osób, które w środowisku podróżniczym są znane i cenione, mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W Środzie Wielkopolskiej w weekend było można posłuchać Bartosza Malinowskiego (opowiadał o trudach pokonywania Wielkiego Szlaku Himalajskiego), zwycięzców ubiegłorocznego średzkiego festiwalu, czyli Dorotę Wójcikowską i Witolda Palaka (opowiadali o swojej kolejnej wyprawie motocyklowej do północnych Indii), Roberta Gondka – zwycięzcę Festiwalu Szalonego Podróżnika w 2014 roku (tym razem opowiadał o Gabonie i Sao Tome). O prawdach i mitach związanych ze zdobywaniem Mount Everestu mówiła Monika Witkowska, a o Antarktyce Piotr Horzela.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem, fotografem „National Geographic”. Wystarczy napisać, że nie wszystkim chętnym udało się na nie wejść. A ci którzy przyszli, mogli zobaczyć nie tylko świetne zdjęcia, ale także dowiedzieć się, jak zostały wykonane, jak przygotować się do podróży fotograficznej i jak szukać swojej drogi w fotografii podróżniczej.

Warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem - III Festiwal Podróżniczy Środa Wielkopolska

Warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem – III Festiwal Podróżniczy Środa Wielkopolska

Podczas festiwalu była także szansa na oglądanie filmów o tematyce podróżniczej, wspinania się na ściance. Publiczność konkursowa wzięła udział w losowaniu nagrody, jaką był lot widokowy samolotem Cessna. Dla wszystkich była to jednak przede wszystkim okazja, aby zobaczyć i posłuchać ludzi, którzy mają odwagę ruszyć w świat.

Zbigniew Król

Wydarzenia
Grzegorz Posała

Prezes stowarzyszenia Klub Szalonego Podróżnika, pomysłodawca festiwali podróżniczych w Środzie Wielkopolskiej, pasjonat amatorskiej fotografii podróżniczej. Prowadzi dwa blogi: Środa w Obiektywie oraz swój osobisty Gregory Photo Travel.

Więcej w kategorii Wydarzenia

Najpopularniejsze artykuły w 2018 roku

Grzegorz Sanik30 grudnia 2018

Jarmark Bożonarodzeniowy (Striezelmarkt) w Dreźnie 2018

Grzegorz Sanik19 grudnia 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (2018 jesień)

Grzegorz Sanik2 listopada 2018

W ten weekend (5–7 października) wiele atrakcji turystycznych zwiedzisz za pół ceny!

Grzegorz Sanik4 października 2018

XX Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 19 (2018 lato)

Grzegorz Sanik22 lipca 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 18 (2018 wiosna)

Grzegorz Sanik6 kwietnia 2018

Najpopularniejsze artykuły w 2017 roku

Grzegorz Sanik31 grudnia 2017

Przystanek Dolny Śląsk nr 17 (2017 zima)

Grzegorz Sanik27 grudnia 2017