Historia

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi
Grzegorz Sanik

Zobacz archiwalne ujęcia San Francisco na filmie przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi z roku 1906. Niezwykła przejażdżka ulicami San Francisco z początku XX wieku.

Nasz archiwalny film to prawie 12 minutowa przejażdżka po Market Street, która jest jedną z najważniejszych ulic w mieście. San Francisco jest miastem dość młodym, bo założonym dopiero w roku 1776 przez hiszpańskich kolonizatorów. Początkowo było tylko małą portową osadą. Gwałtowny rozwój San Francisco przeżyło dopiero w I połowie XIX wieku. Wtedy to zostało przyłączone do Stanów Zjednoczonych, a szybki przyrost ludności nastąpił w trakcie trwania tak zwanej kalifornijskiej gorączki złota.

San Francisco 1851 rok

San Francisco 1851 rok

Wróćmy jeszcze do naszego filmu. Datowanie archiwalnych ujęć nie jest dokładnie znane. Czasem pojawia się data 1900 rok, a czasem 1906 rok. Pewne jest to, że cały film nakręcono przed 18 kwietnia 1906 roku. Wtedy to doszło do jednego z największych trzęsień ziemi w historii Stanów Zjednoczonych. Trzęsienie ziemi o sile 8,2 stopni w skali Richtera, zniszczyło sporą część zabudowy miasta. Ale to nie oznaczało końca kataklizmu. W wyniku trzęsienia ziemi wybuchły liczne pożary pochłaniające ogromne obszary San Francisco. Przez kilka dni trwania pożarów, zniszczeniu uległa pozostała część miasta. Amerykańska Wikipedia podaje bilans trzęsienia ziemi i pożarów na około 3 tys. ofiar śmiertelnych oraz finalnie zniszczonych ponad 80% miasta. Wartość strat szacuje się na 10,5 mld $, przeliczając na dzisiejszą wartość pieniądza.

Zniszczone San Francisco po trzęsieniu ziemi z 1906 roku

Zniszczone San Francisco po trzęsieniu ziemi z 1906 roku

Panorama San Francisco i niszczycielskie pożary

Panorama San Francisco i niszczycielskie pożary

Pomimo ogromnych zniszczeń w ciągu następnej dekady miasto zostało odbudowane, odzyskując z powrotem swoją silną pozycję w regionie. Spoglądając jeszcze raz na San Francisco na filmie, pierwsze na co zwróciłem uwagę, to spory ruch na ulicy. W ruchu ulicznym pojawiają się różnego rodzaju pojazdy. Od tradycyjnych konnych bryczek, po pierwsze nowoczesne, jak na tamte czasy, automobile. Na Market Street pojawiają się także tramwaje i przystanki. Ogólnie ruch uliczny wydaje się dość chaotyczny i niebezpieczny. Prawdopodobnie w tamtym czasie jeszcze nie wykrystalizowały się przepisy ruchu drogowego, w takiej formie, jak znamy współcześnie.

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

Tak oto wygląda obecnie ta sama ulica, w obiektywach kamery Google Street View.

Podczas przejażdżki po San Francisco na filmie, cały czas zmierzamy w kierunku budynku z pojedynczą wieżą z umieszczonym po środku zegarem. Ten budynek to San Francisco Ferry Building otwarty w roku 1898. Pełni funkcję portu dla statków i centrum handlowego.

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco Ferry Building - Autor: JaGa Źródło: commons.wikimedia.org

San Francisco Ferry Building – Autor: JaGa Źródło: commons.wikimedia.org

Poniżej widzimy panoramę na San Francisco od strony Twin Peaks. Ta główna ulica po środku to właśnie Market Street, którą podążaliśmy na archiwalnym filmie. Jeżeli dobrze się przyjżymy, to między współczesnymi wieżowcami możemy dostrzec charakterystyczną wieżę do której zmierzaliśmy na filmie.

San Francisco - Autor: Nitesh Aggerwal Źródło: commons.wikimedia.org

San Francisco – Autor: Nitesh Aggerwal Źródło: commons.wikimedia.org

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

10 niezrealizowanych budowli na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik14 grudnia 2017

4 sekrety światowych przywódców i polityków

Grzegorz Sanik30 listopada 2017

10 niezwykłych budowli Dolnego Śląska, które już nie istnieją

Grzegorz Sanik27 listopada 2017

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017

Najstarsze zdjęcia Dolnego Śląska – Te fotografie mają 150 lat!

Grzegorz Sanik4 września 2017

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017