Historia

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi
Grzegorz Sanik

Zobacz archiwalne ujęcia San Francisco na filmie przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi z roku 1906. Niezwykła przejażdżka ulicami San Francisco z początku XX wieku.

Nasz archiwalny film to prawie 12 minutowa przejażdżka po Market Street, która jest jedną z najważniejszych ulic w mieście. San Francisco jest miastem dość młodym, bo założonym dopiero w roku 1776 przez hiszpańskich kolonizatorów. Początkowo było tylko małą portową osadą. Gwałtowny rozwój San Francisco przeżyło dopiero w I połowie XIX wieku. Wtedy to zostało przyłączone do Stanów Zjednoczonych, a szybki przyrost ludności nastąpił w trakcie trwania tak zwanej kalifornijskiej gorączki złota.

San Francisco 1851 rok

San Francisco 1851 rok

Wróćmy jeszcze do naszego filmu. Datowanie archiwalnych ujęć nie jest dokładnie znane. Czasem pojawia się data 1900 rok, a czasem 1906 rok. Pewne jest to, że cały film nakręcono przed 18 kwietnia 1906 roku. Wtedy to doszło do jednego z największych trzęsień ziemi w historii Stanów Zjednoczonych. Trzęsienie ziemi o sile 8,2 stopni w skali Richtera, zniszczyło sporą część zabudowy miasta. Ale to nie oznaczało końca kataklizmu. W wyniku trzęsienia ziemi wybuchły liczne pożary pochłaniające ogromne obszary San Francisco. Przez kilka dni trwania pożarów, zniszczeniu uległa pozostała część miasta. Amerykańska Wikipedia podaje bilans trzęsienia ziemi i pożarów na około 3 tys. ofiar śmiertelnych oraz finalnie zniszczonych ponad 80% miasta. Wartość strat szacuje się na 10,5 mld $, przeliczając na dzisiejszą wartość pieniądza.

Zniszczone San Francisco po trzęsieniu ziemi z 1906 roku

Zniszczone San Francisco po trzęsieniu ziemi z 1906 roku

Panorama San Francisco i niszczycielskie pożary

Panorama San Francisco i niszczycielskie pożary

Pomimo ogromnych zniszczeń w ciągu następnej dekady miasto zostało odbudowane, odzyskując z powrotem swoją silną pozycję w regionie. Spoglądając jeszcze raz na San Francisco na filmie, pierwsze na co zwróciłem uwagę, to spory ruch na ulicy. W ruchu ulicznym pojawiają się różnego rodzaju pojazdy. Od tradycyjnych konnych bryczek, po pierwsze nowoczesne, jak na tamte czasy, automobile. Na Market Street pojawiają się także tramwaje i przystanki. Ogólnie ruch uliczny wydaje się dość chaotyczny i niebezpieczny. Prawdopodobnie w tamtym czasie jeszcze nie wykrystalizowały się przepisy ruchu drogowego, w takiej formie, jak znamy współcześnie.

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

Tak oto wygląda obecnie ta sama ulica, w obiektywach kamery Google Street View.

Podczas przejażdżki po San Francisco na filmie, cały czas zmierzamy w kierunku budynku z pojedynczą wieżą z umieszczonym po środku zegarem. Ten budynek to San Francisco Ferry Building otwarty w roku 1898. Pełni funkcję portu dla statków i centrum handlowego.

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco na filmie przed trzęsieniem ziemi

San Francisco Ferry Building - Autor: JaGa Źródło: commons.wikimedia.org

San Francisco Ferry Building – Autor: JaGa Źródło: commons.wikimedia.org

Poniżej widzimy panoramę na San Francisco od strony Twin Peaks. Ta główna ulica po środku to właśnie Market Street, którą podążaliśmy na archiwalnym filmie. Jeżeli dobrze się przyjżymy, to między współczesnymi wieżowcami możemy dostrzec charakterystyczną wieżę do której zmierzaliśmy na filmie.

San Francisco - Autor: Nitesh Aggerwal Źródło: commons.wikimedia.org

San Francisco – Autor: Nitesh Aggerwal Źródło: commons.wikimedia.org

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018