Turystyka

Szlak Orlich Gniazd – Mapa zamków

Szlak Orlich Gniazd – Mapa zamków
Grzegorz Posała

Nie mając zbyt długiego urlopu, a chcąc go maksymalnie wykorzystać i nie tracić zbyt dużych funduszy, zachęcam odwiedzić „Szlak Orlich Gniazd”. Szlak rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie (albo odwrotnie od Częstochowy do Krakowa). Trasa ma długość 163,9 km i znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Skąd nazwa Szlak Orlich Gniazd? Szlak leży na trasie ruin, warowni i zamków, a ich usytuowanie na wysokich skałach dochodzi nawet do 30 m wysokości – w takich miejscach orły zazwyczaj budują sobie gniazda.

Szlak Orlich Gniazd – Początek Częstochowa

Nie trzeba specjalnych przygotowań, gdyż miejsc pod namiot jest co niemiara. Jedynie jeśli lubicie ciut lepsze wygody, to o łóżko trzeba zadbać już wcześniej. Ja rozpoczynam szlak od Częstochowy, a dokładnie od Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Miejsca do którego rok rocznie przybywają pielgrzymki z całej Polski i nie tylko. Jasna Góra słynie z bogatej historii m.in. obrony przed Szwedami z XVII w i Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w 1956 roku, lecz przede wszystkim jest miejscem kultu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Częstochowa - Foto: Grzegorz Posała

Częstochowa – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

Zamek w Olsztynie oddalony o 16 km od Częstochowy, to pierwsze XIII‐​wieczne ruiny zamkowe na Szlaku Orlich Gniazd. Usytuowane są na wzniesieniu, dzięki czemu widać je już z trasy dojazdu do Olsztyna. Bilet wstępu na teren zamku kosztuje 3,50 zł, a do zwiedzenia zachowało się niewiele, jak ruiny wieży, wejście na wieże widokową oraz pozostałości murów obronnych.

Zamek w Olsztynie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Olsztynie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Olsztynie - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Olsztynie – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Ostrężnik

Ruiny zamku w rezerwacie „Ostrężnik” są najmniej poznanym zamkiem na całym szlaku. Wapienne wywierzyska i baszta to najbardziej widoczne pozostałości i dowody, iż w obecnym rezerwacie bukowym był kiedyś zamek.

Ruiny zamku i rezerwat "Ostrężnik" - Foto: Grzegorz Posała

Ruiny zamku i rezerwat „Ostrężnik” – Foto: Grzegorz Posała

Ruiny zamku i rezerwat "Ostrężnik" - Foto: Grzegorz Posała

Ruiny zamku i rezerwat „Ostrężnik” – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Mirowie

O zamku w Bobolicach, jak i o zamku w Mirowie, krąży wiele legend. Jedna z nich opowiada o dwóch braciach (Bobol i Mir), którzy byli tak zżyci ze sobą, iż wybudowali podziemny korytarz łączący oba zamki. Legenda opowiada również o nieszczęśliwiej miłości obu braci do jednej kobiety, która została zamurowana przez jednego z braci, gdy ten dowiedział się o zdradzie z drugim.

Zamek w Mirowie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Mirowie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Jeśli lubicie poranne wędrówki polecam udać się od Mirowa do Bobolic, pieszo szlakiem łączącym oba te zamki. Wschodzące słońce w zamkowej otoczce zapewne pozostanie na długo w Waszej pamięci.

Zamek Bobolice o wschodzie słońca - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Bobolice o wschodzie słońca – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Bobolicach

Bobolice dzieli od Mirowa zaledwie 1,5 km drogi, oba zamki są w posiadaniu Państwa Laseckich. Zamek w Bobolicach dzięki senatorowi Laseckiemu nabrał bajkowego wyglądu, choć niektórzy z historyków maja mu za złe, iż fałszuje prawdę historyczną tego miejsca. Zamek jednak robi wrażenie na odwiedzających to miejsce gościach nie tylko z Polski. Wnętrze zamku jest dostępne dla zwiedzających (opłata 15 zł), ukazuje komnaty z dawnych lat, repliki zbroi i broni, a także kaplicę władcy zamku.

Zamek Bobolice - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Bobolice – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Bąkowiec

Zamek Bąkowiec w Morsku położony jest przy wyciągu narciarskim. W czasach PRLu utworzono w bliskiej odległości od niego ośrodek wypoczynkowy oraz owy wyciąg narciarski. Choć z pewnością jest to kontrowersyjne usytuowanie, to taką sytuację spotkamy właśnie w tym zamku. Ruiny zamku niszczeją z każdym rokiem i nie są dostępne do zwiedzania wnętrza zamku. Możemy udać się za to w wyznaczoną, choć zaniedbaną, ścieżkę edukacyjną wokół ruin.

Zamek Bąkowiec w Morsku - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Bąkowiec w Morsku – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów

Docierając do Podzamcza, czyli zamku Ogrodzienieckiego, zauważymy okazałe ruiny zamkowe, a także wykorzystane możliwości komercyjne tego miejsca. Różnego rodzaju stragany, straganiki, gdzie można nabyć typowe rycerskie rekwizyty, miecze, tarcze i inne zabawki, które z pewnością ucieszą nasze pociechy. Już same wejście do ruin zamkowych zrobi na nas wrażenie, a cała infrastruktura zamkowa i ukazane piękno tego miejsca z pewnością da nam wiele radości. W pobliżu także polecam odwiedzić gród na górze Birów – zrekonstruowany w 2008 roku. Góra Birów jest również dostępna dla aktywnych wspinaczy.

Podzamcze Gród na Górze Birów - Foto: Grzegorz Posała

Podzamcze Gród na Górze Birów – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Ogrodzieniec - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Ogrodzieniec – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Pałac w Pilicy

Choć Pałac w Pilicy nie wygląda dziś, jak inne pozostałe zamki czy ruiny na Szlaku Orlich Gniazd, to wlicza się on jako zamek, gdyż w XV wieku była to posiadłość o czterdziestu komnatach, otoczona fortyfikacjami z sześcioma bastionami. Dziś jednak zobaczymy popadającą w ruinę posiadłości, a na otaczający ogród wraz z zamkiem jest oficjalny zakaz wstępu.

Pałac w Pilicy - Foto: Grzegorz Posała

Pałac w Pilicy – Foto: Grzegorz Posała

Pałac w Pilicy - Foto: Grzegorz Posała

Pałac w Pilicy – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Pilcza

Zamek Pilcza usytuowany jest na wzgórzu wapiennym porośniętym przez buk i grab, można go zauważyć z daleka dzięki wybudowanej już w XIII wieku wysokiej wieży. Obecnie pozostały ruiny zamkowe, na których prowadzone są intensywne prace konserwatorsko‐​budowlane niepozwalające na bliższe poznanie pozostałości zamku w Smoleniu.

Zamek Pilcza w Smoleniu - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Pilcza w Smoleniu – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Bydlinie

Bydlin to obecnie wieś, w której w XIV wieku postawiono strażnice. Przez lata została ona rozbudowana do miana zamku, który został następnie w XVI wieku przebudowany na kościół. Najazdy szwedzkie spowodowały jednak rozgrabienie posiadłości. Dziś na miejscu zobaczymy tylko rozpadające się wysokie mury zamkowe usytuowane wśród gęstego lasu.

Zamek w Bydlinie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Bydlinie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie usytuowany na wapiennej skale, to kolejna warownia, na której są prowadzone obecnie prace zabezpieczające i przywracające dawny blask tego zamku. Wstęp na teren zamku jest możliwy po opłaceniu biletu wstępu (4 zł), dzięki któremu można wejść na sam szczyt wieży zamkowej i obejrzeć panoramę okolic Rabsztyna. Tuż przed zamkiem znajduje się chata Antoniego Kocjana, wybitnego konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

Zamek w Rabsztynie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Rabsztynie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Rabsztynie - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Rabsztynie – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała, jak sama nazwa wskazuje usytuowany jest na skale wapiennej, jednej z piękniejszych w Dolinie Prądnika. Zamkowi, dzięki dużym nakładom finansowym, został przywrócony dawny blask renesansowej magnackiej siedziby. Dziś znajduje się tam siedziba filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Tuż przy zamku jest usytuowana najbardziej wyróżniająca się skała jury – Maczuga Herkulesa.

Zamek Pieskowa Skała - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Pieskowa Skała – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Maczuga Herkulesa - Foto: Grzegorz Posała

Maczuga Herkulesa – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, dziś nie przypomina swej dawnej świetności. Pozostała tylko brama, wieża, studnia oraz nikłe resztki murów. We wnętrzu bramy utworzono niewielką wystawę zdjęć ukazujących dawny wygląd zamku w Ojcowie.

Zamek w Ojcowie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Ojcowie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek w Korzkwi

Przedostatni na Szlaku Orlich Gniazd to zamek w Korzkwi, usytuowany na górze Korzkiew. Obecnie w częściowo odrestaurowanym zamku znajduje się hotel, lecz prace rekonstrukcyjne wciąż trwają. Zamek, jak większość z szlaku, został wzniesiony już w XIV wieku, a budowla była idealnie dopasowana do form skalnych. Niestety zamek ze względu na swój komercyjny charakter nie jest dostępny dla zwiedzających.

Zamek w Korzkwi - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jakub Hałun

Zamek w Korzkwi – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jakub Hałun

Zamek Królewski na Wawelu

Końcowym przystankiem na Szlaku Orlich Gniazd jest Kraków, a dokładnie Wawel, który jest najokazalszym zamkiem na całym szlaku. Jego pierwsze drewniane konstrukcje powstały już przed X wiekiem, a murowany i okazały zamek powstał za panowania Władysława Łokietka. Władysław Jagiełło podwyższył mury obwodowe, a dwie najwyższe wieże Wawelu wzniósł Kazimierz Jagiellończyk. Za panowania Zygmunta Starego średniowieczną rezydencję rozpoczęto przebudowywać na nową renesansową i obecnie z tego czasu pochodzi współczesny wygląd zamku.

Zamek Królewski na Wawelu - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Mireq

Zamek Królewski na Wawelu – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Mireq

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych tras pieszych, rowerowych i samochodowych w całej Polsce. Warto poświęcić jej weekend, majówkę lub dłuższy urlop wakacyjny i odkryć samemu urok tego szlaku. Poniżej mapa Szlaku Orlich Gniazd z zaznaczonymi obiektami.

Turystyka
Grzegorz Posała

Prezes stowarzyszenia Klub Szalonego Podróżnika, pomysłodawca festiwali podróżniczych w Środzie Wielkopolskiej, pasjonat amatorskiej fotografii podróżniczej. Prowadzi dwa blogi: Środa w Obiektywie oraz swój osobisty Gregory Photo Travel.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018