Historia

Wszystkie bitwy w historii świata na mapie

Wszystkie bitwy w historii świata na mapie
Grzegorz Sanik

Bardzo ciekawa mapa prawie wszystkich bitew, które miały miejsce w historii świata w ciągu ostatnich 4500 lat. Mapa sporządzona na podstawie informacji zgromadzonych w Wikipedii. Bitwy wraz z datami i lokalizacjami zaznaczonymi na interaktywnej mapie.

Mapa Bitew – Bitwy w Historii Świata

Mapa została przygotowana na bazie danych i informacji umieszczonych w Wikipedii, a dokładnie na podstawie Wikidata i DBpedii. Wikipedia gromadzi różnego rodzaju informacje historyczne, w tym związane z bitwami i konfliktami zbrojnymi. Wiele z artykułów Wikipedii, oprócz informacji o wydarzeniu, posiada również podaną dokładną lokalizację w postaci współrzednych geograficznych. Ten fakt postanowili wykorzystać twórcy mapy. Wyciągnęli oni dla każdego wydarzenia: nazwę bitwy, jej dokładną datę oraz lokalizację. Całość zgromadzonych informacji, czyli ponad 12 tys. bitew, nanieśli na mapę otrzymując taką oto grafikę.

Wszystkie bitwy w historii świata na jednej mapie - Źródło: nodegoat.net

Wszystkie bitwy w historii świata na jednej mapie – Źródło: nodegoat.net

Mapa w wersji interaktywnej dostępna jest pod tym linkiem. W momencie kiedy publikuję ten artykuł mapa cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego strona może się ładować powoli, albo w ogóle nie ładować. Więcej informacji o projekcie jest także na blogu autorów mapy.

Kontrowersje i Uwagi

Twórcy mapy niestety nie ustrzegli się jednak wielu błędów. Wynika to z faktu niezwykle trudnej materii, jaką jest historia świata i konfliktów zbrojnych. Po pierwsze, sama Wikipedii posiada w sobie wiele błędów, które siłą rzeczy zostały przeniesione na mapę. Po drugie, proces tworzenia i wyciągania danych odbywał się w pełni automatyczny, a to skutkowało szeregiem różnego rodzaju pomyłek. Na przykład jedna bitwa zaznaczona jest na mapie, jako odbyta w 1969 roku, w rzeczywistości miała miejsce w 69 roku n.e. Po trzecie, część błędów powstało na płaszczyźnie semantycznej artykułów Wikipedii. I to błędów kuriozalnych! Na przykład na mapie zaznaczona jest jedna bitwa, która miała miejsce w Berlinie w 1990 roku. Automat pomylił się i wziął niemiecki film fabularny pod tytułem World War III za prawdziwe wydarzenie! Zbieżność nazw. Po czwarte, na mapie brakuje szeregu różnego rodzaju wydarzeń, np. nie ma walk o Westerplatte i Powstania Warszawskiego. Pomimo, iż o tych wydarzenia są artykuły na Wikipedii, automat je przeoczył. No i wreszcie po piąte, Wikipedia jako strona stworzona w kręgu kultury zachodniej, prezentuje głównie zachodnią perspektywę patrzenia na historię świata. Perspektywę, w której środek ciężkości wydarzeń znajduje się w Europie. Natomiast wiele wydarzeń jest pominiętych w Azji Wschodniej i w obu Amerykach z czasów przed Kolumbem.

Pomimo tego, jak słusznie zresztą ktoś zauważył w burzliwej dyskusji na Reddicie, ogólnodostępne dane tworzone przez społeczności mogą być niezwykle ciekawe i wartościowe. Autorzy mapy deklarują również poprawienie błędów.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018