Księstwo świdnicko-jaworskie – ostatni bastion niezależnych książąt piastowskich na Śląsku. Łańcuch warownych budowli ciągnie się wśród sudeckich szczytów i dolin, dając odpór potężnemu Królestwu Czeskiemu, dokładającemu wszelkich starań, by zdławić opór władców Świdnicy i Jawora, którzy obcym panom niechętnie się kłaniają.
Zamek Książ, od zamierzchłych czasów średniowiecza Książęcym Kamieniem zwany, dziś znany ze swej majestatycznej sylwetki pnącej się wysoko ponad stromym przełomem Pełcznicy. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie bardziej dogodne miejsce do budowy obronnego zamczyska? Trzeci największy zamek w Polsce pamięta nie tylko czasy piastowskiej potęgi. W jego murach zapisane jest przeszło 430 lat historii rodu Hochbergów – niegdyś siódmej najbogatszej rodziny Europy. Podczas wycieczki przyjrzymy się otoczonej tarasami rezydencji z trzech różnych stron, odwiedzając najbardziej dogodne punkty widokowe i podchodząc pod same jego mury, by stanąć w cieniu Perły Dolnego Śląska. A na deser… sekrety II wojny światowej i owianego mgłą tajemnicy kompleksu Riese, którego zamek Fürstenstein był nieodłączną częścią.
Zamek Stary Książ – jak zwykło się nazywać okupujący przeciwną do Książa krawędź przełomu Pełcznicy zamek – jakby z czystej przewrotności, w swej obecnej formie wcale do starych nie należy, ustępując „nowemu Książowi” wiekiem aż o kilkaset lat… Gdy przeszło 200 lat temu Europę zalała fala romantyzmu, możni tego świata zapragnęli posiąść na własność pogrążoną w mistycyzmie i tajemnicy ruinę gotyckiego zamku. Jeśli zaś takiej nie mieli… to sobie zbudowali! Tak postąpili Hochbergowie, każąc wznieść w zasięgu wzroku z okien swych komnat „sztuczną ruinę”, będącą magnesem na korzystających z uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju turystów. Gospoda, muzeum, miejsce schadzek… Kres temu idyllicznemu obrazowi położyła… tak, tak… Armia Czerwona. Co dokładnie przydarzyło się zamkowi w roku 1945? Czy w dodawanym do jego nazwy określeniu „stary” kryje się choć cząstka prawdy? Na te i inne pytania, podczas wycieczki odpowie Wasz przewodnik. 🙂
Skąpany w gęstej zieleni, zanurzony głęboko w leśnej toni, zapomniany i ciężko doświadczony przez nieubłagane działanie czasu wespół z siłami natury, stoi on – Zamek Cisy. U kresu piastowskiego władztwa odgrywał rolę nie byle jaką. To tutaj księżna Agnes, której śmierć ostatecznie pchnęła księstwo pod berło czeskiego króla, w obecności świadków odbijała swą pieczęć na istotnych dla funkcjonowania państwa dokumentach. Dlaczego księżna tak umiłowała ten konkretny zamek? Jakież koleje losu doprowadziły go do stanu kompletnej ruiny? Czy wciąż można zajrzeć do wnętrza potężnej zamkowej wieży? Co ciekawego udało nam się dowiedzieć podczas niedawnych badań archeologicznych? Na te pytania odpowiemy sobie wspólnie, gdyż już dotrzemy na miejsce…
Książański Park Krajobrazowy to istna ostoja przyrody w jej najdzikszym wydaniu. Przemierzając leśne ścieżki, w otoczeniu ciszy i spokoju, zajrzymy do głęboko wcinającej się pomiędzy skały przełomowej doliny rzecznej. Zrozumiemy geologiczną historię Sudetów, przyglądając się wiszącym ponad stromym jarem skalnym wychodniom. Przy akompaniamencie ptasiego śpiewu i szumu wiatru, na własne oczy ujrzymy bogactwo świata roślin i zwierząt. Jeśli nam się poszczęści, gdzieś na skraju pola widzenia przemknie muflon. Naszej uwadze na pewno nie umknie cenny okaz drzewa, który z racji sędziwego wieku, być może pamięta nawet czasy piastowskich książąt…
Program wycieczki
Data wycieczki: 30.07.2022 r. (sobota)
Start i zakończenie: Wałbrzych, dzielnica Podzamcze
Rozpoczęcie wycieczki: 9:00
Przewidywane zakończenie: około 17:00
Ilość uczestników (miejsc): do 40 osób
Minimalny wiek uczestników: od 10 lat
Program wycieczki obejmuje zwiedzanie trzech zamków: Zamku Książ (bez wchodzenia do środka), Zamku Stary Książ i Zamku Cisy. Trasa wycieczki obejmuje m.in. kościół św. Anny na Szczawienku (cmentarz), pozostałości grodziska pod Starym Książem, Zamek Stary Książ, przełom Pełcznicy (tzw. wąwóz Książa), Diabelskie Mostki (tylko w przypadku bezdeszczowej pogody), punkt widokowy na Skale Olbrzyma, Mauzoleum Hochbergów (bez wchodzenia do środka), Zamek Książ (bez wchodzenia do środka), Cis Bolko, Pełcznica (Świebodzice), Zamek Cisy. Trasa wycieczki wiedze w większości po obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego.
UWAGA! Przeczytaj przed rezerwacją!
Trasa wycieczki wynosi około 15 km, do pokonania w terenie górzystym. Wycieczka jest średnio wymagająca fizycznie. Koniecznie zabierz ze sobą wygodne obuwie, najlepiej trekkingowe. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych należy mieć ze sobą odzież zapewniającą ochronę przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Przyda się również prowiant i woda do picia.