Filmy

Zapomniany obóz jeniecki w Łambinowicach

Zapomniany obóz jeniecki w Łambinowicach
Grzegorz Sanik

Niezwykłe, lecz trochę zapomniane miejsce pamięci. Obóz jeniecki w Łambinowicach (niem. Lamsdorf). Tym razem Łowcy Przygód TV odwiedzili miejsce związane z aż trzema wojnami: wojną prusko‐​francuską, I i II wojną światową. Co jest istotne w historii tego miejsca, obóz był wykorzystywany także przez polskie władze po zakończeniu wojny.

Miejsce Pamięci Narodowej – Obóz jeniecki w Łambinowicach

Na początku należy się trochę wyjaśnień. Słowo „zapomniany” użyte w tytule tego artykułu nie jest zbyt odpowiednie, albowiem miejscem tym opiekuje się stosowna instytucja – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Słowo „zapomniany” bardziej odnosi się do naszej zbiorowej pamięci. Użyte jest tutaj w formie mającej zwrócić uwagę, przyciągnąć odbiorcę. Przyznam się szczerze, że sam nie wiedziałem o istnieniu tego miejsca, zanim opowiedział mi o nim Marcin z Łowców Przygód. Marcin tak oto pisze o swoich wrażenia związanych ze zwiedzaniem muzeum i przygotowanym przez Łowców filmie:

„Obóz w Łambinowicach to nie dowód na zbrodnię danego narodu, jak chcieliby to widzieć Rosjanie, Polacy czy Niemcy, najchętniej przy tym fałszując historię wyłącznie na własną korzyść. To dowód na to, że człowiek nie uczy się na błędach. Raz stworzone miejsce cierpienia służyło tak wielu narodom do tego, by zabijać. To niepojęte, jakie demony budzi w nas wojna. A każda wojna jest zła, tak jak złe jest zabijanie. Czy w ofensywie, czy w odwecie. W czasach, gdy w Europie (w tym i w Polsce) odradza się ksenofobia, warto wspomnieć Łambinowice jako ostrzeżenie przed nienawiścią, która może pchnąć nas do odbierania godności, zdrowia i życia innym. I o tym jest mój materiał. Mam nadzieję, że choć w małym procencie przyczyni się do tego, byśmy uznali Łambinowice za miejsce pojednania i nadzieję na lepszą przyszłość, daleką od nazizmu, faszyzmu, komunizmu i wszelkich innych reżimów.”

Obóz jeniecki w Łambinowicach, zrekonstruowana wieża strażnicza - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jacques Lahitte

Obóz jeniecki w Łambinowicach, zrekonstruowana wieża strażnicza – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jacques Lahitte

Obecnie teren byłego obozu jenieckiego w Łambinowicach jest udostępniony do zwiedzania. Wejście na obiekt jest bezpłatne, co powinno tym bardziej zachęcić do poznania historii tego obozu osobiście.

Mapa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017