Filmy

Ziemia ze stacji kosmicznej na filmie Timelapse

Ziemia ze stacji kosmicznej na filmie Timelapse
Grzegorz Sanik

Zobacz niezwykły film i transmisje pokazujące Ziemię widzianą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ziemia ze stacji kosmicznej ukazana w technice Timelapse.

Ziemia ze Stacji Kosmicznej na Filmie

Ten niezwykły film został nakręcony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ujęcia wykorzystane w filmie powstawały od sierpnia do października 2011 roku. Z tego co się doczytałem, główne obszary Ziemi pokazane na filmie to Ameryka Północna. Pojawia się również Australia, Afryka Północna, a także w ostatniej scenie Europa Wschodnia. Choć tutaj trudno cokolwiek rozpoznać. Ciekawostką jest to, że podczas przelotu stacji kosmicznej można dostrzec rozbłyski wyładowań atmosferycznych na powierzchni planety. Na większości scen możemy także zaobserwować niezwykle efektowną zorzę polarną.

Ziemia ze stacji kosmicznej na filmie - Źródło: vimeo.com

Ziemia ze stacji kosmicznej na filmie – Źródło: vimeo.com

Wyładowania atmosferyczne na Ziemi - Źródło: vimeo.com

Wyładowania atmosferyczne na Ziemi – Źródło: vimeo.com

To już kolejny film przygotowany przez Michaela Königa. Ten sam autor, również za pomocą techniki Timelapse, przygotował film ukazujący aktywność Słońca. Zachęcam również do jego obejrzenia.

Aktualny Widok z ISS

A tak oto prezentuje się aktualny widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten obraz, który zagnieździłem poniżej, transmitowany jest na żywo z ISS. Aktualny podgląd naszej planety możliwy jest dzięki specjalnemu programowi NASA. Czasami mogą wystąpić problemy związane z utratą sygnału ze stacji. Tak więc podgląd na żywo może się czasem nie załadować. Powinniśmy zobaczyć wtedy niebieski ekran. Kiedy stacja wlatuje w zaciemnioną stronę, zewnętrzna kamera może pokazywać tylko czarny ekran. Chyba, że aktualnie przelatuje nad jakimś miastem, wtedy można zaobserwować światła na powierzchni Ziemi.


Broadcast live streaming video on Ustream

Obraz jest również czasem uzupełniony o transmisję rozmów między załogą stacji, a naziemnym centrum kontroli misji. W ciągu 90 min przelotu stacji możemy zobaczyć wschód i zachód Słońca, średnio co 45 min. Jeżeli jesteśmy ciekawi, gdzie aktualnie znajduje się stacja kosmiczna, jej położenie możemy podejrzeć na tej stronie.

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017