Filmy

Złoty Pociąg – Legendy, fakty i wątek historyczny

Złoty Pociąg – Legendy, fakty i wątek historyczny
Grzegorz Sanik

„Złoty pociąg” stał się już na zawsze legendą Wałbrzycha. Zapraszam do wysłuchania mojej wypowiedzi, w której przedstawiam fakty i mity na temat tego niezwykłego znaleziska na Dolnym Śląsku. Przedstawiam moje przemyślenia oraz nakreślam sytuację w kontekście historycznym. Zwłaszcza ostatnich miesięcy i tygodni wojny na Dolnym Śląsku oraz w samym Wałbrzychu.

Poszukiwania Złotego Pociągu

Czy „złoty pociąg” istnieje? Tego nie mogę osobiście jednoznacznie powiedzieć. Na konferencji zorganizowanej 15 grudnia 2015 roku naukowcy z AGH wykluczyli możliwość istnienia takiego obiektu we wskazanym miejscu. Przede wszystkim ich badania nie wykazały istnienia zakopanego pod ziemią tak dużego obiektu metalowego. Natomiast ekipa odkrywców „złotego pociągu”, która prowadziła swoje niezależne badania, przedstawiła odmienne rezultaty, potwierdzając swoje poprzednie ustalenia. Trudno się tutaj odnieść od wyników badań, jednak ze względu na autorytet naukowców z akademii, stanowisko AGH wydaje się być bardziej wiarygodne. Na temat wyników badań możecie poczytać na łamach Radia Wrocław.

Mnie przede wszystkim interesuje wątek historyczny. Jeżeli jakikolwiek pociąg jest tam faktycznie ukryty, to musiał mieć on jakiś związek z sytuacją, która miała miejsce pod koniec wojny w regionie lub też bezpośrednio w samym mieście. Wydaje mi się, że w ciągu ostatnich miesięcy gorączkowych medialnych doniesień, ten aspekt był zupełnie pomijany. Dlatego postanowiłem nakreślić go w moim filmie. Pociąg i ewentualny cenny ładunek przecież nie mógł wziąć się znikąd. Naświetlenie sytuacji historycznej może nam pomóc zweryfikować część sensacyjnych doniesień.

S3 Rüdiger – Waldenburg, Schlesien

W filmie poruszyłem także wątek tajemniczego Rüdigera z publikacji prof. Hansa Wicherta. Wspomniałem o tym obiekcie, gdyż była to jedna z pierwszych rzeczy, o których pomyślałem. Mówiłem również, że nie jest to jedyna hipoteza na temat tego kryptonimu. Należy się więc kilka słów uzupełnienia. W książce „Tajemnica Riese” (autorzy Kowalski, Kudelski, Rekuć, str. 44) Rüdiger określony jest jako kryptonim, pod którym kryje się system telekomunikacyjny łączący Kwaterę Główną Hitlera z najważniejszymi instytucjami III Rzeszy. Autorzy książki powołują się tutaj na archiwalne dokumenty odnalezione przez innego badacza tajemnic Riese – Piotra Kruszyńskiego. Rüdiger nie został jednak ukończony, podobnie jak Riese, a jego pełna gotowość miała nastąpić w lipcu 1945 roku. Niestety, wątek ten nie był dalej szerzej omawiany w wyżej wymienionej publikacji.

Mapa ukrycia – Złoty Pociąg

Poniżej przedstawiam zrzuty różnych map, na których zaznaczyłem miejsce ukrycia pociągu, które zostało wskazane przez odkrywców „złotego pociągu”. Miejsce to znajduje się na nasypie kolejowym w rejonie tzw. 65 km linii kolejowej Wrocław‐​Wałbrzych, a dokładnie (współcześnie) między stacjami Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko. W tym miejscu prowadzone były również badania przez naukowców z AGH i ekipę odkrywców. Z interaktywnych map można również skorzystać pod tym linkiem.

Stara niemiecka mapa z 1930 roku - Złoty Pociąg miejsce ukrycia

Stara niemiecka mapa z 1930 roku – Złoty Pociąg miejsce ukrycia

Mapa topograficzna - Źródło: geoportal.gov.pl

Mapa topograficzna – Źródło: geoportal.gov.pl

Mapa satelitarna (ortofotomapa) - Źródło: geoportal.gov.pl

Mapa satelitarna (ortofotomapa) – Źródło: geoportal.gov.pl

Mapa obraz LIDAR - Źródło: geoportal.gov.pl

Mapa obraz LIDAR – Źródło: geoportal.gov.pl

Poniżej przedstawiam mapę niektórych obiektów, które zostały wspomniane w moim filmie. Dodatkowo umieściłem lokalizacje kolejnych tuneli kolejowych, które znajdują się na trasie Wałbrzych – Kłodzko.

 

O zabezpieczonym przez Amerykanów złocie Nazistów pisałem w tym artykule. Natomiast więcej o zakładach chemicznych IG Farben w Wałbrzychu jest w tym artykule.

Zobacz także: Złoty Pociąg – Schron i garaże kompleksu Riese

BIBLIOGRAFIA

  1. Zapomniane Fabryki Zbrojeniowe Hitlera – Romuald Owczarek
  2. U Bram Riese – Romuald Owczarek
Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017