Technologie

Genialny trójwymiarowy model terenu Polski i Europy

Genialny trójwymiarowy model terenu Polski i Europy
Grzegorz Sanik

Zobacz bardzo ciekawy trójwymiarowy model terenu Polski i pozostałej części Europy. Ukształtowanie terenu Europy zostało odwzorowane na specjalnej grafice 3D, która pozwala na zobrazowanie przebiegu najważniejszy łańcuchów górskich, wyżyn, nizin itd. Ciekawy pomysł i wykonanie.

Trójwymiarowy Model Terenu Polski

Poniższy model ukształtowania terenu został stworzony przez Antona Balazha na podstawie danych udostępnionych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Wizualizacje i modele ukształtowania terenu obrazują różne kontynenty, jednak ja skupiłem się na Europie i oczywiście Polsce. To właśnie z tych grafik wyciąłem poniższy fragment ze zbliżeniem na Polskę. W gwoli ścisłości należy zwrócić uwagę, że nie są to wierne odwzorowania terenu, a raczej specjalnie „wypaczone modele”, które mają pokazać przebieg poszczególnych pasm górskich, dolin, nizin itd. Wartości wysokości dla poszczególnych punktów zostały tutaj celowo mocno zawyżone, tak aby dobitniej zobrazować rzeźbę terenu. Oznacza to, że w rzeczywiści Ziemia widziana z takiej wysokości byłaby znacznie bardziej płaska. Góry przedstawione na poniższym modelu miałyby w rzeczywistości dziesiątki kilometrów wysokości, co nie jest zgodne z prawdą. Ale dzięki takiemu specjalnemu przeskalowaniu wysokości, udało się osiągnąć bardzo ciekawy model wizualizacji rzeźby terenu.

Trójwymiarowy Model Terenu Polski - Źródło: Anton Balazh / NASA

Trójwymiarowy Model Terenu Polski – Źródło: Anton Balazh / NASA

Model terenu Polski w interesujący sposób pokazuje przebieg łańcuchów górskich – Sudetów i Karpatów, które stanowią naturalną południową granicę kraju. Większą część Polski stanowi płaska Nizina Środkowoeuropejska plus nieduży obszar Wyżyn Polskich znajdujących się przed Karpatami. Na modelu w łańcuchu Karpat można dostrzec najwyżej wyniesioną część gór, to Tatry. Niewielki przesmyk pomiędzy łańcuchami Sudetów i Karpat to tzw. Brama Morawska. Stanowiła ona już od pradawnych lat naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami w kierunku na Morze Bałtyckie. To właśnie przez nią miał początkowo biec jeden z wariantów tzw. szlaku bursztynowego. Oglądając wizualizację ukształtowania terenów Polski w stosunku do pozostałych regionów Europy, nasuwa się pewna myśl historyczna. Widać jak na dłoni, że obszar Polski stanowi naturalną drogę ekspansji Rosji. Otwarte płaskie tereny – trudne do obrony – są niczym brama otwierająca się na Europę Zachodnią.

Trójwymiarowy Model Terenu Europy

Poniżej załączam pozostałe wizualizacje Europy, z których pochodzi powyższy model terenu Polski. Mogą istnieć pewne dysproporcje między naszymi Sudetami i Karpatami, a pozostałymi europejskimi górami. Wszak jest to tylko odwzorowanie terenu na podstawie jakiegoś modelu matematycznego.

Model Terenu Europy Środkowej - Źródło: Anton Balazh / NASA

Model Terenu Europy Środkowej – Źródło: Anton Balazh / NASA

Obraz w większej rozdzielczości (5000×5000) dostępny jest pod tym linkiem.

Model Terenu Europy Zachodniej - Źródło: Anton Balazh / NASA

Model Terenu Europy Zachodniej – Źródło: Anton Balazh / NASA

Obraz w większej rozdzielczości (5000×5000) dostępny jest pod tym linkiem.

Pozostałe grafiki tego autora wraz z innymi kontynentami są umieszczone na Imgur.

  • Genialnie to wygląda .

  • Cyrylo

    Dzięki!

  • slodkiocb

    genialnie wygląda bo to model 3d i widać glob,którego normalnie nie widać na zdjęciach bo nie żyjemy na żadnym globie,pokarzcie mi miejsce na ziemi gdzie jest zakrzywiona woda na kształt globu !

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Technologie

timelapsegoogle

Timelapse zdjęć satelitarnych – Tak zmieniała się Ziemia

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016
usgs

Interaktywna mapa trzęsień ziemi

Grzegorz Sanik1 grudnia 2016
googletrips

Google Trips – Podróżuj z aplikacją Google’a

Grzegorz Sanik31 października 2016
tempe

Globalna mapa temperatury i innych zjawisk pogodowych

Grzegorz Sanik3 października 2016
mapa-cbgd

Zdigitalizowane mapy geologiczne Polski

Grzegorz Sanik23 września 2016
mapa

Interaktywna mapa przedwojennych granic II Rzeczypospolitej

Grzegorz Sanik24 sierpnia 2016
20

Odkrywaj zaginione miejsca ze swoim smartfonem

Grzegorz Sanik5 sierpnia 2016
prisma

Nietypowy Dolny Śląsk w filtrach aplikacji Prisma

Grzegorz Sanik28 lipca 2016
Google Arts Culture

Google Arts & Culture – Multimedialna baza dzieł sztuki

Grzegorz Sanik21 lipca 2016