Technologie

Genialny trójwymiarowy model terenu Polski i Europy

Genialny trójwymiarowy model terenu Polski i Europy
Grzegorz Sanik

Zobacz bardzo ciekawy trójwymiarowy model terenu Polski i pozostałej części Europy. Ukształtowanie terenu Europy zostało odwzorowane na specjalnej grafice 3D, która pozwala na zobrazowanie przebiegu najważniejszy łańcuchów górskich, wyżyn, nizin itd. Ciekawy pomysł i wykonanie.

Trójwymiarowy Model Terenu Polski

Poniższy model ukształtowania terenu został stworzony przez Antona Balazha na podstawie danych udostępnionych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Wizualizacje i modele ukształtowania terenu obrazują różne kontynenty, jednak ja skupiłem się na Europie i oczywiście Polsce. To właśnie z tych grafik wyciąłem poniższy fragment ze zbliżeniem na Polskę. W gwoli ścisłości należy zwrócić uwagę, że nie są to wierne odwzorowania terenu, a raczej specjalnie „wypaczone modele”, które mają pokazać przebieg poszczególnych pasm górskich, dolin, nizin itd. Wartości wysokości dla poszczególnych punktów zostały tutaj celowo mocno zawyżone, tak aby dobitniej zobrazować rzeźbę terenu. Oznacza to, że w rzeczywiści Ziemia widziana z takiej wysokości byłaby znacznie bardziej płaska. Góry przedstawione na poniższym modelu miałyby w rzeczywistości dziesiątki kilometrów wysokości, co nie jest zgodne z prawdą. Ale dzięki takiemu specjalnemu przeskalowaniu wysokości, udało się osiągnąć bardzo ciekawy model wizualizacji rzeźby terenu.

Trójwymiarowy Model Terenu Polski - Źródło: Anton Balazh / NASA

Trójwymiarowy Model Terenu Polski – Źródło: Anton Balazh / NASA

Model terenu Polski w interesujący sposób pokazuje przebieg łańcuchów górskich – Sudetów i Karpatów, które stanowią naturalną południową granicę kraju. Większą część Polski stanowi płaska Nizina Środkowoeuropejska plus nieduży obszar Wyżyn Polskich znajdujących się przed Karpatami. Na modelu w łańcuchu Karpat można dostrzec najwyżej wyniesioną część gór, to Tatry. Niewielki przesmyk pomiędzy łańcuchami Sudetów i Karpat to tzw. Brama Morawska. Stanowiła ona już od pradawnych lat naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami w kierunku na Morze Bałtyckie. To właśnie przez nią miał początkowo biec jeden z wariantów tzw. szlaku bursztynowego. Oglądając wizualizację ukształtowania terenów Polski w stosunku do pozostałych regionów Europy, nasuwa się pewna myśl historyczna. Widać jak na dłoni, że obszar Polski stanowi naturalną drogę ekspansji Rosji. Otwarte płaskie tereny – trudne do obrony – są niczym brama otwierająca się na Europę Zachodnią.

Trójwymiarowy Model Terenu Europy

Poniżej załączam pozostałe wizualizacje Europy, z których pochodzi powyższy model terenu Polski. Mogą istnieć pewne dysproporcje między naszymi Sudetami i Karpatami, a pozostałymi europejskimi górami. Wszak jest to tylko odwzorowanie terenu na podstawie jakiegoś modelu matematycznego.

Model Terenu Europy Środkowej - Źródło: Anton Balazh / NASA

Model Terenu Europy Środkowej – Źródło: Anton Balazh / NASA

Obraz w większej rozdzielczości (5000×5000) dostępny jest pod tym linkiem.

Model Terenu Europy Zachodniej - Źródło: Anton Balazh / NASA

Model Terenu Europy Zachodniej – Źródło: Anton Balazh / NASA

Obraz w większej rozdzielczości (5000×5000) dostępny jest pod tym linkiem.

Pozostałe grafiki tego autora wraz z innymi kontynentami są umieszczone na Imgur.

  • Genialnie to wygląda .

  • Cyrylo

    Dzięki!

  • slodkiocb

    genialnie wygląda bo to model 3d i widać glob,którego normalnie nie widać na zdjęciach bo nie żyjemy na żadnym globie,pokarzcie mi miejsce na ziemi gdzie jest zakrzywiona woda na kształt globu !

    • Ty na pewno nie żyjesz na żadnym globie, tylko we własnym wyimaginowanym świecie. Idź pisać bzdury gdzie indziej. 🙂

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Technologie

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017

Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko

Grzegorz Sanik27 stycznia 2017

Zdigitalizowane przedwojenne topograficzne mapy wojskowe

Grzegorz Sanik22 stycznia 2017

Monitoruj jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej

Grzegorz Sanik7 stycznia 2017

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad

Grzegorz Sanik15 grudnia 2016

Timelapse zdjęć satelitarnych – Tak zmieniała się Ziemia

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016

Interaktywna mapa trzęsień ziemi

Grzegorz Sanik1 grudnia 2016