Historia

Najstarsze zdjęcie Wrocławia

Najstarsze zdjęcie Wrocławia
Grzegorz Sanik

Niezwykłe znalezisko z archiwalnych zbiorów. Najstarsze zdjęcie Wrocławia (Breslau) pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku. Zobacz stolicę Śląska na archiwalnej fotografii zwanej dagerotypem.

Najstarsze Zdjęcie Wrocławia

Dagerotyp, Zdjęcie Wrocławia – Wykonanie Pomiędzy 1827-1846 Rokiem

Oto prawdopodobnie najstarsze nam znane zdjęcie Wrocławia. W zasadzie jest to obraz wykonany w technice dagerotypu, popularnej w początkowym okresie rozwoju fotografii. Zdjęcie zostało odnalezione w zbiorach monachijskiego muzeum. Skąd wiemy jak stara jest ta fotografia? Otóż zdjęcie przedstawia dokładnie dzisiejszy Plac Solny, na którym stoi pomnik pruskiego feldmarszałka von Blücher, dowódcy wojsk pruskich z bitwy pod Waterloo. Pomnik ten postawiono w roku 1827 i od tego momentu plac nazwano Blücherplatz. Wcześniej określano go, jako Polnischer Markt (Targ Polski) lub Salzplatz (Plac Solny). Zdjęcie więc musiało zostać wykonane po 1827 roku.

plac solny

Plac Solny i Pomnik Feldmarszałka von Blüchera Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Po prawej stronie widzimy fragment, zachodniej pierzei rynku, na której stoi jeszcze Wrocławska Wielka Waga Miejska. Znajdowała się ona mniej więcej w miejscu dzisiejszej szklanej fontanny. Na jej miejscu postawiono później konny pomnik króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Pomnik ten zaginął podczas oblężenia Festung Breslau. Obecnie w tym miejscu obok fontanny, wmurowana jest w powierzchnię rynku pamiątkowa płyta. Wielka Waga Miejska była pamiątką po dawnym prawie handlowym, które nakazywało kupcom ważenie swoich towarów. Sama waga została ostatecznie rozebrana w roku 1846. Zdjęcie musiało więc powstać przed tą datą. Wynika więc z tego, że najstarsze zdjęcie Wrocławia ma ponad 170 lat!

Najstarsze Zdjęcie Wrocławia

Rynek i Wielka Waga Miejska Źródło: http://dolny-slask.org.pl

A tutaj poniżej zdjęcie wrocławskiego rynku już po rozebraniu wagi i postawieniu pomnika Fryderyka Wielkiego.

Najstarsze Zdjęcie Wrocławia

Pomnik Fryderyka Wielkiego Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Największą zmianę na omawiamy zdjęciu widzimy w jego centralnej cześć. Na rogu rynku i Placu Solnego widzimy kamienicę, która została wyburzona, a na jej miejscu w latach 1929-1931 powstała tak zwana Miejska Kasa Oszczędności. Dziś w tym nowym budynku znajduje się oddział BZ WBK. Często pojawiają się mylne informacje na temat tego obiektu, że został on wzniesiony przez władze PRLu, szpecąc tym samym zabytkową zabudowę. Nic bardziej mylnego, powstał on jeszcze przed wojną.

Budowa Miejskiej Kasy Oszczędności Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Dla tych, co chcą dowiedzieć się więcej na temat historii rynku i Starego Miasta we Wrocławiu, zapraszam do Filmu o Rynku we Wrocławiu i Starym Mieście.

  • W kwestii uzupełnienia warto dopisać, że pierwszy dagerotyp powstał w roku 1839. Zawęża to nam więc bardziej przypuszczalne lata powstania fotografii do 1839-1846.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Angielska stara mapa Polski z 1683 roku

Grzegorz Sanik4 czerwca 2017

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017