Tak wygląda niemiecki przeciwlotniczy schron ukryty we Wrocławiu. Schron pod placem Solnym wybudowany został w czasie II wojny światowej. Miał zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Wrocławia w przypadku napadu powietrznego. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego niezwykłego miejsca, które mieliśmy okazję odwiedzić dwa tygodnie temu.
Schron pod placem Solnym we Wrocławiu
Schron pod placem Solnym to obiekt typu Luftschutz Tiefbunker o powierzchni użytkowej 232 m². Budowę obiektu rozpoczęto w czerwcu 1942 roku, a ukończono w lipcu 1943 roku. W schronie zlokalizowano 45 pomieszczeń tzw. izb schronowych plus osobne pomieszczenia dla dowódcy warty i wartowników. Dodatkowo obiekt został wyposażony w kuchnię, dwa pomieszczenia z punktami pierwszej pomocy, toalety, umywalnie, komory filtracyjne i pomieszczenie z agregatem prądotwórczym.
Łącznie schron pod placem Solnym mógł pomieścić ponad 300 osób. Ilość taka była oczywiście niewystarczająca, aby zapewnić schronienie wszystkim osobom przebywającym w centrum Wrocławia. W Breslau powstały więc kolejne obiekty pełniące funkcje schronów. Mimo wszystko ich ilość wciąż była raczej symboliczna. Taką też należy postrzegać ich rolę, w pewnym sensie psychologiczną i propagandową.
Ciekawostka. W schronie pod placem Solnym bardzo dobrze zachowały się napisy eksploatacyjne w postaci numeracji izb i nazw pomieszczeń. Jednak największym zaskoczeniem jest zachowane oryginalne malowanie pomieszczeń wraz z elementami pokrytymi farbą fluorescencyjną. Taką farbą zostały pomalowane ościeżnice drzwi, numeracja izb, a także strefy wokół lamp i włączników światła. W przypadku awarii zasilania, farba fluorescencyjna jeszcze przez dłuższą chwilę emitowała światło, co zapewniało możliwość funkcjonowania obiektu.
Opis schronu został zaczerpnięty z publikacji „Fortyfikacje Festung Breslau” Stanisław Kolouszek str. 248-249.
Przyszłość schronu pod placem Solnym
Wygląda na to, że po ponad 70 latach od zakończenia wojny, schron pod placem Solnym zostanie wreszcie na stałe udostępniony dla turystów i mieszkańców miasta. Wcześniej pokazywany był wrocławianom tylko sporadycznie. Przetarg na dzierżawę schronu wygrała firma, która już od kilku lat udostępnia podziemia Arado w Kamiennej Górze. Schron zostanie dostosowany do potrzeb turystycznych, a w środku powstanie kilka ekspozycji. Więcej szczegółów zdradza w filmie menadżer Arado Fabryka Historii Krzysztof Wojtas. Otwarcie schronu planowane jest już na sezon w 2017 roku. Trzymamy kciuki.
Schron pod placem Solnym we Wrocławiu zwiedzałem wspólnie z fotografem Adrianem z Adrian Sitko Fotografia i Marcinem z Łowców Przygód. Już wkrótce na kanale Łowców pojawi się również materiał ze schronu.
Więcej zdjęć na profilu Adrian Sitko – Fotografia.
Mapa i lokalizacja przeciwlotniczego schronu pod placem Solnym we Wrocławiu
Teraz najstepna Aktrakcja w wroclawia !! Gratulacja dla Grupa Arado!! no i dla dobra Material Grzegorz!!
Wrocław ma i miał:( jeszcze wiele schronów.Niestety jeden z najciekawszych przed Dworcem Głównym został rozebrany.Ale warto zastanowić się nad schronem pod Placem Nowy Targ.Schron został zachowany w trakcie remontu placu a jego wejście zabezpieczone i przykryte płytą placu,więc jest także w przyszłości możliwość jego udostępnienia.Dziwi mnie fakt że nie pomyślano podczas remontu placu i nie wkomponowano wejścia w remontowany plac.Oczywiście dobrze że nie wyburzono schronu.