Drugie zestawienie 10 ciekawych i zaskakujących map obrazujących w pomysłowy sposób naszą planetę, kontynenty i państwa oraz zmiany, jakie na nich zachodzą. Nierównomierne zaludnienie, podział religii, czasy podróży zmieniające się w ciagu ostatnich 100 lat. Kilka ciekawostek mapowych.
Kontynuując poprzedni artykuł, przedstawiam kolejne zestawienie 10 niezwykłych map, które udało mi się znaleźć w Internecie. Map szukałem głównie na anglojęzycznym portalu Reddit. Zapraszam do oglądania. 🙂
1. Tokio na tle Wysp Brytyjskich
Taki oto obszar ma metropolis Tokio (Greater Tokyo Area) na tle Wysp Brytyjskich. Obszar zaznaczony kolorem niebieskim składa się w głównego miasta Tokio City i przyległych do niego terenów. Obok na czerwono zaznaczony jest Londyn (Greater London).
2. Nierównomierne zaludnienie Australii
Tylko 2% z 23 mln Australijczyków mieszka na obszarze zaznaczonym żółtym kolorem. Australia jest bardzo nierównomiernie zaludniona, większość mieszkańców żyje na południowo-wchdonich obrzeżach kontynentu.
3. Nierównomierne zaludnienie na Ziemi
Kolejny przykład obrazujący nierównomierne zaludnienie naszej planety. W zaznaczonym jajowatym obszarze żyje więcej ludzi niż poza nim.
4. Rozkład gęstości zaludnienia na Ziemi
Poniżej przedstawiony jest rozkład gęstości zaludnienia na naszej planecie. Im obszar jest bardziej czerwony, tym gęstość zaludnienia jest tam większa. Na tle pozostałych regionów planety wyraźnie wyróżniają się Indie i Chiny.
Mapa w lepszej rozdzielczości – link.
5. Mapa religii na świecie
Mapa przedstawiająca obszar dominacji różnych religii na świecie. Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku chrześcijaństwa uwzględniony jest podział na trzy główne odłamy. W islamie nie ma natomiast pokazanych istniejących tam zasadniczych podziałów, przez to może wydawać się zbyt dominujący i jednorodny. A tak nie jest.
Mapa w lepszej rozdzielczości – link.
6. Różnice między czasem słonecznym a zegarowym
Bardzo ciekawa mapa przedstawiająca różnice pomiędzy czasem słonecznym i zegarowym. A dokładniej odchylenie czasu zegarowego przyjętego na jakimś terenie, od rzeczywistego czasu słonecznego opartego na pozycji Słońca.
Mapa w lepszej rozdzielczości – link.
7. Żegluga w XVIII/XIX wieku
Wizualizacja przedstawiająca na mapie główne kierunki żeglugi w XVIII i XIX wieku. Moim zdaniem warto tutaj zwrócić uwagę na duże zagęszczenie żeglugi wokół Ameryki Południowej. Przypomnę, że Kanał Panamski, który znacząco skrócił tą drogę, zbudowano dopiero na początku XX wieku. Podobnie sprawa wyglądała z Kanałem Sueskim, otwartym w 1869 roku. Poniżej mapa z II połowy XX wieku ukazuje znaczące zmiany kierunków, które nastąpiły w ciągu ponad 100 lat.
8. Europa – 100 lat różnicy
Mapa Europy przedstawiająca współczesne granice państwowe na tle podziału politycznego sprzed wybuchu I wojny światowej. Największe zmiany w ciągu ostatnich 100 lat zaszły w obrębie Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów.
9. Alternatywny plan podziału Niemiec po II wojnie światowej
Kiedyś natrafiłem w Internecie na taki oto powojenny plan podziału Niemiec, zgodnie z którym zamiast stref okupacyjnych poszczególne terytoria Niemiec zostałyby podzielone między państwa ościenne. Mapkę tą należy traktować tylko w kategoriach science fiction, gdyż takie rozważanie nigdy nie było brane pod uwagę przez aliantów. Z wielu powodów sprzymierzeni, a zwłaszcza USA i Wielka Brytania, nigdy nie zgodziliby się na takie potraktowanie Niemiec. Warto zwrócić uwagę na Dolny Śląsk, który został przekazany Czechom, zgodnie z ich ówczesnymi aspiracjami terytorialnymi.
10. Czas podróży z Londynu
Bardzo ciekawa mapa pokazująca czas podróży z Londynu do różnych miejsc na naszej planecie w roku 1914. Ilość dni potrzebnych na dotarcie do określonych rejonów. Poniżej pierwszej mapy zamieszczam kolejną podobną mapę, ale tym razem uwzględniającą sytuację w roku 2016. Różnica jest zasadnicza, także w kolorach. Na pierwszej mapie kolor najbardziej czerwony to „w ciagu 5 dni”, na drugiej „w ciągu pół dnia”.
Mapa w lepszej rozdzielczości – link.
Zobacz także: 10 ciekawych i zaskakujących map cz. 1