Turystyka

10 najdziwniejszych pomników w Polsce

10 najdziwniejszych pomników w Polsce
Grzegorz Sanik

Zobacz 10 najdziwniejszych pomników i rzeźb w Polsce. Niezwykłe, zaskakujące i odjechane pomysły na pomniki. Rzeźby i ciekawe miejsca, które stały się atrakcjami turystycznymi samymi w sobie.

Lista Najdziwniejszych Pomników w Polsce

Przedstawiam moją listę dziwnych i zaskakujących pomników w Polsce. Wybór czysto subiektywny. Mam nadzieję, że kilka miejsc Was zaskoczyło. 🙂 Pomniki i rzeźby są uszeregowane chronologicznie, od najstarszych do najmłodszych.

1. Pomnik Szarańczy

Jedyny na świecie Pomnik Szarańczy. Nie przedstawia on wizerunku owada, ale jest głazem upamiętniającym zwycięstwo nad tym szkodnikiem w roku 1711. Głaz znajduje się w Zwierzyńcu w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Widocznie w tym okresie te tereny Polski nawiedziła jakaś plaga tego owada. Obecnie szarańcza już nie występuję na terenie naszego kraju. Pomnik upamiętniający zwycięstwo jest więc w pełni zasłużony. Na pomniku napis głosi:

Wyniszczono szarańczy żywej korcy 656, wykopano jaj tego owada garncy 555 ½. Użyto do tego robocizny pieszej dni 14 000.

Pomnik Szarańczy - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Pomnik Szarańczy – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

2. Żelazne Drzewo

W pobliżu Jedliny‐​Zdrój znajduje się zapomniany przez historię pomnik Żelazne Drzewo. Według przekazów, w tym miejscu po bitwie pod Burkatowem w 1762 roku, pod prawdziwą lipą, odpoczywał król pruski Fryderyk II Wielki. Ten sam, który przyczynił się do I rozbioru Polski. Z upływem lat drzewo niszczało, postanowiono więc na pamiątkę wykonać jego żelazny odlew. Pomnik, zwany też Lipą Fryderyka, stoi niemalże na końcu świata, pod zamieszkanym domem. Czasem służy, jako wieszak na pranie, jak na poniższym zdjęciu.

Żelazne Drzewo - Lista najdziwniejszych pomników w Polsce

Żelazne Drzewo – Lista najdziwniejszych pomników w Polsce

3. Pomnik Byka

We Wschowie znajduje się imponujący Pomnik Byka Ilona. Postawiono go w 1982 roku, na miejscu dawnego pomnika upamiętniającego kanclerza Otto von Bismarcka. Byk o imieniu Ilon był dumą Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osowej Sieni. Ilon był prawdziwą gwiazdą, bykiem reproduktorem, dzięki któremu hodowla powiększała się i odnosiła sukcesy. Postawiono mu więc pomnik, jako symbol jego płodności. Czasem pada ofiarą wandalizmu, raz ktoś przemalował mu jaja.

Pomnik Byka Ilona - Lista najdziwniejszych pomników w Polsce

Pomnik Byka Ilona – Lista najdziwniejszych pomników w Polsce

4. Pomnik Ziemniaka

We wsi Biesiekierz znajduje się mierzący 9 m wysokości Pomnik Ziemniaka. Sama bulwa ma prawie 4 m wysokości. Pomnik został postawiony, aby uczcić wyhodowanie nowej odmiany tej rośliny w pobliskiej Hodowli Ziemniaka w Biesiekierzu. Postawiono go w roku 1983, z inicjatywy ówczesnego dyrektora hodowli. Ten sam sympatyczny ziemniak znajduje się również w herbie gminy. 🙂

Pomnik Ziemniaka - Foto: JDavid Źródło: commons.wikimedia.org

Pomnik Ziemniaka – Foto: JDavid Źródło: commons.wikimedia.org

5. Pomnik Grzyba XXI Wieku

We wsi Łężeczki, na punkcie widokowym, znajduje się okazały Pomnik Grzyba. Umieszczona jest na nim tablica ogłaszająca dumnie, iż jest to pierwszy pomnik na kuli ziemskiej odsłonięty w trzecim tysiącleciu. Jego odsłonięcie nastapiło piętnaście sekund po północy 1 stycznia 2001 roku. Według polskojęzycznej Wikipedii, pomnik upamiętnia 10‐​lecie powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i 38‐​lecie Akademickiego Klubu Seniora PTTK z Poznania. Nie pytajcie, co to ma wspólnego z grzybem. Nie wiem.

Pomnik Grzyba - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Pomnik Grzyba – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

6. Pomnik UFO

We wsi Emilcin 10 maja 1978 roku wylądowało najprawdziwsze UFO. Na kosmitów natrafił przypadkiem miejscowy rolnik Jan Wolski, który podwiózł strudzonych przybyszów swoją bryczką do statku kosmicznego. W podziękowaniu za przejażdżkę, uprzejmi kosmici zaprosili go na parę minut do swojego latającego statku. Tak było. Serio. Z tego powodu w roku 2005 w tym miejscu odsłonięto pomnik poświęcony naszym gościom z innych planet. Pomnik został postawiony przez Fundację Nautilus.

Pomnik UFO - Foto: Lukke Źródło: commons.wikimedia.org

Pomnik UFO – Foto: Lukke Źródło: commons.wikimedia.org

7. Pomnik Dyrygenta Fal

Ta niezwykła rzeźba znajduje się nad Bałtykiem. Marzyciel, bo tak go również nazywają, to postać chłopca z batutą w ręku, umiejscowiona kilkadziesiąt metrów od brzegów Gdyni. Kiedy fale ruszają się, poruszają również pływakiem połączonym z jego batutą, co sprawia wrażenie, jakby chłopczyk naprawdę dyrygował wodami Bałtyku. Rzeźbę odsłonięto w 2009 roku. Moim zdaniem to jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów na pomnik.

Dyrygent Fal - Lista najdziwniejszych pomników - Foto: Tomasz Kapczyński

Dyrygent Fal – Lista najdziwniejszych pomników – Foto: Tomasz Kapczyński

8. Pomnik Reksia

Sympatyczny bohater polskiej bajki, piesek Reksio, doczekał się swojego pomnika w Bielsku‐​Białej. Reksio to postać stworzona przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Stąd obecność pomnika w tym mieście. Reksio był zdolnym pieskiem. Potrafił na przykład stać na tylnych łapach, takim właśnie przedstawiono go na prawie metrowej rzeźbie. Rzeźba jest integralną częścią fontanny. Pomnik został odsłonięty w 2009 roku.

Pomnik Reksia - Foto: Gaj777 Źródło: commons.wikimedia.org

Pomnik Reksia – Foto: Gaj777 Źródło: commons.wikimedia.org

9. Pomnik Menela

Na warszawskiej Pradze swego czasu znajdował się naprawdę zaskakujący pomnik. Pan Guma, bo tak się nazywał, to pomnik upamiętniający miejscowego pijaczka, lubiącego wystawać pod lokalnym sklepem. Dla jego upamiętnienia artysta Paweł Althamer przygotował stosowną rzeźbę. Jej ustawienie odbyło się w atmosferze lekkiego skandalu i oburzenia. Obecnie Pan Guma został zabrany z ulicy i czeka na renowację. Po wykonaniu go z mocniejszego materiału wróci na swoje miejsce. Historia wręcz zdumiewająca. Więcej zdjęć tego jednego z najdziwniejszych pomników w Polsce jest stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Pan Guma - Foto: Bartosz Stawiarski Źródło: artmuseum.pl

Pan Guma – Foto: Bartosz Stawiarski Źródło: artmuseum.pl

10. Dorodny Czajnik

Kilka lat temu w Mrągowie stanął bardzo nietypowy pomnik. Nazywa się po prostu Czajnik. Nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem. Choć wielu innym obserwatorom przypomina zupełnie coś innego… Mrągowski Czajnik to nie byle jakaś tam rzeźba. To prawdziwy celebryta, który gościł w ogólnopolskiej telewizji śniadaniowej. Doczekał się nawet swojego fanpage’a Dorodny Czajnik – duma Mrągowa. Rzeźba została sfinansowana z pieniędzy Urzędu Miasta w Mrągowie oraz Unii Europejskiej.

Dorodny Czajnik - Foto: www.facebook.com/czajnikmragowo

Dorodny Czajnik – Foto: www.facebook.com/czajnikmragowo

Poniżej jeszcze raz przedstawiam na mapie całą moją listę 10 najdziwniejszych pomników w Polsce.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018