Niezwykła rekonstrukcja Pińczowskiego Zespołu Zamkowego, niegdyś jednej z najwspanialszych siedzib małopolskich możnowładców. Rekonstrukcja 3D późnorenesansowego Zamku w Pińczowie, który został rozebrany przez ostatnich właścicieli pod koniec XVIII wieku.
Zamek w Pińczowie
Początki historii pierwszego murowanego Zamku w Pińczowie sięgają przełomu XIV/XV wieku. W latach 20. XV wieku zamek został kupiony przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Nowi właściciele w miejscu starego zamku wznoszą nowy obiekt, którego budowa – według Jana Długosza – miała trwać aż 30 lat. W drugiej połowie XVI wieku zamek stał się własnością rodu Myszkowskich, którzy dokonali przebudowy obiektu, nadając mu charakter późnorenesansowej rezydencji. W czasie potopu szwedzkiego zamek został zajęty przez wojska króla Karola X Gustawa. Z tego też okresu pochodzą szwedzkie ryciny, które w dużym stopniu posłużyły do stworzenia komputerowej wizualizacji zamku. Ostatecznie Zamek w Pińczowie przestał istnieć pod koniec XVIII, kiedy został rozebrany przez ostatnich właścicieli.
Wizualizacja Zamku w Pińczowie
Zapraszam do oglądania niezwykle szczegółowej wizualizacji Zamku w Pińczowie stworzonej przez Mateusza Staniszewa. Prace nad przygotowaniem rekonstrukcji zamku trwały ponad dwa lata. Ich wynikiem jest stworzenie 21 fotorealistycznych grafik ukazujących cały Pińczowski Zespół Zamkowy w różnych ujęciach. Oprócz samego głównego zamku wizualizacja uwzględnia również reprezentacyjne przedzamcze, zwierzyniec, ogród, baszty i fortyfikacje. Stworzone grafiki zostały przekazane do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Tak oto autor sam pisze o swoim projekcie:
„Poprzez ten projekt chciałem m.in. odświeżyć pamięć o tej budowli, i sprawić, że być może teren doczeka się ciekawych planów rewitalizacyjnych i kompleksowych badań archeologicznych, które do tej pory objęły zaledwie 10% całego terenu. A także wzbogacić kolekcję Muzeum o takie dodatkowe materiały.”
Więcej zdjęć, a także szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie www.zamekpinczow.pl.
Autorem wszystkich grafik jest Mateusz Staniszew.