Znajdź schron lub miejsce doraźnego ukrycia w Twojej okolicy. Aplikacja mapa schronów w Polsce przygotowana przez Państwową Straż Pożarną. Schrony i budowle ochronne w Polsce.
Aplikacja „SCHRONY” – Schrony w Twojej okolicy
Przedstawiam dwie strony (aplikacje webowe) przygotowane przez Państwową Straż Pożarną, które zostały opublikowane w zeszłym roku. Z założenia obie strony miały pokazywać na mapie znajdujące się w naszej okolicy schrony i miejsca doraźnego ukrycia. Na stronie aplikacji czytamy:
„Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła inwentaryzację obiektów na terenie całego kraju w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego prowadzonego własnymi siłami. Celem inwentaryzacji było rozpoznawanie zagrożeń, w tym w szczególności identyfikacja obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia zwanych dalej „MDS”) możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne wyartykułowane w Konwencji Genewskiej.”
Aplikacje funkcjonują pod dwoma adresami: LINK 1 i LINK 2 (druga strona służy do podglądu i analizy danych).
Aplikacja prezentuje trzy główne typu obiektów ochronnych:
- schrony – budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
- ukrycia – budowle ochronne niehermetyczne, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
- schronienia doraźne – miejsca doraźnego schronienia, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
Każde z prezentowanych miejsce posiada dodatkowe dane np. powierzchnię mkw. i szacowaną liczbę osób, którą może pomieścić. Oprócz wymienionych obiektów naniesione są również Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP i jednostki OSP ujęte w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Szybki przegląd naniesionych obiektów wskazuje, że przeważającą część z nich stanowią piwnice pod blokami wielorodzinnymi. W sieci pojawiły się także głosy krytyczne, jakoby część z wymienionych schronów nie była możliwa do wykorzystania w momencie zagrożenia ze względu na zasypane lub zablokowane wejścia. Rzetelność i weryfikację zaprezentowanych danych pozostawiam czytelnikom. Obie aplikacje są trudne w obsłudze i nieintuicyjne. Bardzo trudno w nich przeszukiwać dane punktów POI, które co chwila przeskakują lub zawieszają się.
Inicjatywa spoko, ale szkoda, że nie ma appek na iOS/Android. Przecież w razie „W” to nikt nie będzie latał z jakimś laptopem i szukał schronu. ♂️