Niewidoczna z Ziemi druga strona Księżyca na zdjęciach opublikowanych przez NASA. Zobacz nieznaną dla mieszkańców Ziemi półkulę naszego naturalnego satelity, zwaną również „ciemną stroną Księżyca”.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała w ostatnich dniach zdjęcia mniej znanej drugiej strony Księżyca. Jest ona niewidoczna dla nas, ponieważ Księżyc jest ciągle zwrócony do Ziemie tą samą stroną. Innymi słowy obrót Księżyca wokół własnej osi jest zsynchronizowany z jego ruchem wokół Ziemi. Druga strona Księżyca jest często zwana również „ciemną stroną Księżyca”. Choć tak de facto ciemną nie jest, gdyż otrzymuje nawet więcej światła słonecznego niż strona widoczna ciągle z Ziemi. Po raz pierwszy druga strona Księżyca została sfotografowana przez radziecką sondę Łuna 3 w 1959 roku. Aktualne prezentowane zdjęcia zostały wykonane przez sondę DSCOVR 16 lipca br.
Na filmie na samej górze widać animację złożoną z kilku ujęć, podczas których widać, jak Księżyc przechodzący między Ziemią, a satelitą DSCOVR, zostaje oświetlony przez Słońce.
Zielona otoczka po prawej stronie Księżyca jest efektem tego, iż zdjęcie było składane z trzech zdjęć monochromatycznych: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Fotografie zostały wykonane w odstępie 30 sekund od siebie i w tym czasie Księżyc zdążył się już odrobinę przesunąć. Niewidoczna storna Księżyca wydaje się dość dziwna oraz inna od tej znanej nam na Ziemi. Jest tak dlatego, ponieważ tą drugą stronę pokrywają w znacznie mniejszej ilości morza księżycowe. Z Ziemi widzimy je, jako ciemne plamy na powierzchni naszego satelity. Zaskakujące jest również to, jak jasna i kolorowa jest nasz planeta w porównaniu do zimnej i ciemnej drugiej strony Księżyca.
W momencie wykonywania zdjęć sonda znajdowała się w odległości 1,6 mln km od naszej planety. Odległości są bardzo duże. Poniżej przedstawiony jest dystans między Ziemią, a Księżycem z zachowaniem skali planet.
Więcej szczegółów, a także zdjęcia w lepszej rozdzielczości są na stronie NASA.
Skoro ksiezyc jest 4 razy mniejszy od ziemi a odleglosc to jakies 100 000 km to jak jest mozliwe ze ziemia jest na tym zdjęciu taka duza? ksiezyc musialbybyc tylko kilka km od nas… coś mi tu nie pasuje z tym zdjęciem
Wszystko zależy od obiektywu, który został użyty do wykonania zdjęcia, kadrowania i perspektywy. W zależności od użytego obiektywu przedmioty w tle mogą wydawać się większe, lub mniejsze.