Kilka dni temu na łamach Fakt.pl zostały opublikowane rzekome fotografie „złotego pociągu” ukrytego przez nazistów w Wałbrzychu. Dzięki użytkownikowi serwisu Wykop.pl udało się zdemaskować te fałszywe zdjęcia.
Fałszywe zdjęcia „Złotego Pociągu”
Jak donosi Fakt.pl, fotografie zostały wysłane na ich skrzynkę e-mailową. Nie trzeba być ekspertem, żeby stwierdzić, że mamy do czynienia ze zwykłą ściemą. Mało tego, nie trzeba być ekspertem od grafiki. Wystarczy śledzić bieżące informacje i wiedzieć, że według doniesień odkrywców, pociąg jest przysypany, a nie stoi w tunelu. Fakt, jako serwis znany z rzetelnego dziennikarstwa i wiarygodnych informacji, nie mógł sobie pozwolić na ich opublikowanie „ot tak”. 😉 Mogłoby to zaważyć na reputacji tej poczytnej i opiniotwórczej gazety. Zapytali więc ekspertów. Szczerze, najbardziej rozbawiła mnie wypowiedz eksperta od gier komputerowych. Nie ujmuje mu wiedzy na temat gier i grafiki, ale na temat szkód górniczych raczej nie powinien się wypowiadać. Ale mniejsza już o to, przejdźmy do zdjęć.
Grafiki odnalezione w sieci
Wczoraj jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl, o nicku Marcin648, opublikował wyniki swojego małego śledztwa. Odnalazł w Internecie serie grafik, które zostały nałożone na fałszywe zdjęcia „złotego pociągu”. Posłużyły one, jako tekstury imitujące kurz i zapylenie w tunelu. Poniżej przedstawiam zdjęcia opublikowane przez Fakt.pl i grafiki odnalezione w sieci, plus linki do ich wersji umieszczonych w Internecie. Podobieństwo układu wielu elementów nie może być przypadkowe. Niektóre powtarzające się elementy wskazałem strzałkami, ale większość jest od razu widoczna.
Myslę, że elementy wspólne nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co do braku autentyczności fotografii opublikowanych przez Fakt.pl. Trzeba jednak przyznać, że fotomontaże są wyjątkowo udane, ktoś się postarał. 🙂