W jaki sposób były drążone podziemia nazistowskiego kompleksu Riese na Dolnym Śląsku? Co to tak naprawdę oznacza, że mamy do czynienia z „podziemnym miastem” w Górach Sowich? Film z serii ciekawostek o Riese.
Podziemia Riese
Przede wszystkim podziemia Riese nie są podziemiami takimi jak np. kopalnie, w których zazwyczaj mamy szyb z rozchodzącymi się od niego na boki chodnikami. W Riese mamy do czynienia z systemem sztolni, czyli poziomych wyrobisk wydrążonych w górskich zboczach. Takie rozwiązanie umożliwia swobodny dostęp do kompleksów z poziomu zbocza. Co warte jest podkreślenia, sztolnie Riese były bite pod niewielkim kątem do góry. Im dalej od wejścia znajdującego się na zboczu góry, tym spąg, czyli dół wyrobiska, jest wyżej. Kąt nachylenia jest niewielki i w przypadku Sztolni Walimskich, które znajdują się w kompleksie Rzeczka, wynosi 1 cm na każdy 1 m podziemnego chodnika.
Takie rozwiązanie było konieczne, aby zastosować grawitacyjny odpływ wody z wyrobisk. Jeżeli się nie mylę, zostało ono zastosowane we wszystkich znanych kompleksach Riese. W przypadku zaburzenia grawitacyjnego odpływu np. poprzez obwał na wylocie sztolni, może dojść do zalania części kompleksu. Podobna sytuacja ma miejsce w kompleksie Włodarz, gdzie część podziemi wypełniona jest wodą.
Nie ulega również wątpliwości, że rozwiązanie to ułatwiło samą pracę związaną z drążeniem sztolni. Delikatne opadanie chodników w kierunku wejścia, umożliwiło łatwiejsze wypychanie wagoników z urobkiem. Późniejsze wciagnięcie pustych wagoników pod górkę, nie sprawiało już takiej trudności, jaka pojawiłaby się w przypadku odwrotnej sytuacji.
WSPÓŁPRACA
Sztolnie Walimskie
www.sztolnie.pl
BIBLIOGRAFIA
- Podziemia w Górach Sowich i Zamku Książ – Piotr Kruszyński
ZDJĘCIA
- ahojMEDIA
www.ahojmedia.pl