Bardzo dokładna stara mapa Europy pochodząca z 1644 roku. Zobacz ciekawą mapę przedstawiającą Europę, Polskę i inne europejskie kraje z połowy XVII wieku. Mapa autorstwa holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a.
Stara mapa Europy z XVII wieku
Autorem tej starej mapy jest holenderski kartograf i wydawca Willem Blaeu (1571-1638). Jej data świadczyłaby o tym, że została wydana dopiero po jego śmieci. Mapa zatytułowana jest „Europa recens descripta à Guilielmo Blaeuw”. Zaskakuje jej bardzo duża szczegółowość, choć obejmuje spory obszar, bo aż całą Europę. Na mapie możemy doszukać się wielu miejscowości na terenie Polski, a także ziem nie będących ówcześnie w granicach kraju. Polecam przeszukanie swojego regionu. Stolica polski Warszawa zapisana jest, jako „Warzau”. Choć strasznie pokracznie, ponieważ można to odczytać również, jak „Cwarzau”. Przyznam szczerze, że długo zastanawiałem się, o co chodzi z takim zapisem. Może to tylko błąd w druku.
Mapa w pełnej rozdzielczości (7427×5632) dostępna jest pod tym linkiem.
Granice państw na starej mapie Europy
Należy tutaj zwrócić uwagę na kwestie granic państwowych, które zostały wyrysowane na omawianej mapie. Dla niektórych mogą wydawać się one niepoprawne. Pokazane granice, zaznaczone w postaci różnokolorowych lini, prawdopodobnie zostały naniesione dużo później. Być może nawet w czasach współczesnych. Tak uważam, ponieważ spotkałem się jeszcze dwiema innymi mapami, które przedstawiają dokładnie tą samą kartę, ale z inaczej poprowadzonymi granicami. Proszę zwrócić uwagę na to, że pod kolorowymi liniami są zaznaczone oryginalne kropkowane granice. Na przykład obszar Germanii zaznaczony, jako jednolite państwo, w rzeczywistości podzielony jest na szereg mniejszych obszarów (księstw).
Załączam linki do dwóch innych wersji mapy:
Życie w Europie
Na mapie zaznaczone są jeszcze dwie dodatkowe grafiki. Pierwsza przedstawia plany i panoramy najważniejszych miast Europy. Znalazły się tam: Amsterdam, Praga, Konstantynopol, Wenecja, Rzym, Paryż, Londyn, Toledo i Lizbona.
Oprócz miast umieszczono również grafiki ze strojami z ówczesnej epoki, w tym także z Polski.