Zapraszam do oglądania krótkiej animacji pokazującej, jak wyglądał Wrocław w 1562 roku. Trójwymiarowy model Wrocławia stworzony został na podstawie planu Weinerów. Tak wyglądała historyczna stolica Śląska w połowie XVI wieku. Całą animację o długości 9 minut można zobaczyć na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim.
Model Wrocławia z 1562 roku
Projekt został zrealizowany na polecenie Muzeum Miejskiego Wrocławia. O swoim projekcie piszą w ten sposób:
Film jest trzecią z kolei animowaną rekonstrukcją Wrocławia zamówioną przez Muzeum Miejskie Wrocławia w ramach projektu modernizacji wystawy stałej „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Poprzednie – Wrocław Wczesnośredniowieczny oraz Wrocław w roku 1350 – były przygotowywane wspólnie przez zespół Uniwersytetu w Darmstadt oraz wrocławskich naukowców i pracowników Muzeum. „Wrocław 1562” – wg planu Weinerów – powstał już w całości we Wrocławiu. Wykonał go zespół Śląskiego Studio Architektury. Koordynatorem ze strony Muzeum Miejskiego Wrocławia był dr Paweł Madera
Rekonstrukcja miasta w konkretnym roku – 1562 – wynika z wyboru za temat przewodni Planu Weinerów, ale także z dynamiki rozwoju miasta. Jest to ciekawy moment przejściowy, w którym nowożytne przebudowy dopiero zaczynają nabierać rozpędu, np: Ratusz posiada nowo ukończoną wieżę i wieżyczkę nad wschodnią elewacją, ale nie ma jeszcze zegarów, na Rynku stanął już nowy Dom Płócienników, ale nie ma jeszcze renesansowej Wielkiej Wagi. Miasto ukazane w projekcie to miasto średniowieczne, z pojedynczymi akcentami architektury renesansowej.
A oto archiwalny plan Wrocławia, na podstawie którego opracowano animację i model 3D miasta. Plan możemy zobaczyć również na wystawie w Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim.
Plan Weinerów dostępny jest w większej rozdzielczości (1864×2048) pod tym linkiem.
Dodatkowe informacje na temat animacji
Podkład muzyczny przygotował zespół Ansambl Peregrinus (gitara, lutnia arabska, kontrabas, perkusja, buzuki), inspirując się muzyką średniowieczną Europy i Bliskiego Wschodu.
Animacji towarzyszy utwór muzyczny „Jacaras” wrocławskiego zespołu Ansambl Peregrinus z Wrocławia w składzie:
- Piotr Michałowski – gitara, lutnia arabska 'oud’
- Szymon Caban – kontrabas
- Michał Bednarz – perkusja
- Benjamin Głuszek – buzuki
Cała animacja ma ponad 9 minut i można ja obejrzeć na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. W ramach modernizacji tej ekspozycji wykonanych została także 12 innych animacji w tym m.in.: rekonstrukcja słynnego renesansowego ogrodu Laurentiusa Scholtza, wnętrze wrocławskiego tramwaju z okresu międzywojennego czy mapa powojennych przesiedleń ludności.
A jak to się ma do tego obrazu ?
A o co dokładnie pytasz?