Technologie

Aplikacja Geoportal Mobile – Test i recenzja

Aplikacja Geoportal Mobile – Test i recenzja
Grzegorz Sanik

Test mobilnej aplikacji rządowego portalu Geoportal.gov.pl, prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Aplikacja Geoportal Mobile na Androida, iOSa i Windows Phone’a.

W marcu br. roku opublikowałem artykuł na temat – moim zdaniem – najlepszych map na Androida i iOSa. Postanowiłem tym razem przyjrzeć się kolejnej aplikacji. Tym razem zainteresowałem się produktem naszego rodzimego i w dodatku rządowego projektu Geoportal.gov.pl. Czy warto poświecić pamięć urządzenia na kolejną aplikację? Myślę, że tak. Może być przydatna zwłaszcza dla osób, które dużo zwiedzają w terenie. Oto główne powody.

Skany Map Topograficznych

Aplikacja, tak samo jak wersja webowa, pozwala przeglądać skany starych map topograficznych. Są to mapy pochodzące z różnych okresów, głównie w skali 1:25000 i 1:50000. Te mapy mają już swoje lata i gdzieniegdzie zdążyło „wyrosnąć” jakieś osiedle lub droga, ale w dużej mierze teren pozostaje dalej niezmieniony. Stare mapy topograficzne to zupełnie coś innego niż mapy cyfrowe typu OSM. Kto latał z tymi papierowymi mapami w terenie, ten wie, co mam na myśli. Cechują się dość dokładnym odwzorowaniem szczegółów topograficznych. Przede wszystkim, w terenie pokazują izohipsy, zwane też poziomicami, czyli linie łączące punkty o tej samej wysokości.

Skany map topograficznych - Aplikacja Geoportal Mobile

Skany map topograficznych – Aplikacja Geoportal Mobile

Ta sama mapa topograficzna na papierze i smartfonie.

Ta sama mapa topograficzna na papierze i smartfonie.

Ortofotomapa – Zdjęcia Satelitarne i Lotnicze

Aplikacja Geoportal Mobile posiada również tak zwany tryb satelitarny, czyli ortofotomapę. Ta forma zobrazowania terenu, znana jest najczęściej z usług Google (Google Maps i Google Earth), które – nie waham się tego powiedzieć – zrewolucjonizowały sposób podróżowania. Jakość tych map na Geoportalu jest na wysokim poziomie. Uważam, że w wielu miejscach są bardziej szczegółowe od swoich odpowiedników w Google Maps. W moim regionie Dolnego Śląska są zdecydowanie bardziej aktualne, pochodzą z roku 2014, a te wyświetlane na Google Maps z 2010 roku. Oczywiście wszystko zależy od regionu. Aktualność ortofotomapy na Geoportalu można sprawdzić pod tym linkiem.

Ortofotomapa (zdjęcia satelitarne i lotnicze) - Aplikacja Geoportal Mobile

Ortofotomapa (zdjęcia satelitarne i lotnicze) – Aplikacja Geoportal Mobile

Rzeźba Terenu

Aplikacje Geoportalu pozwalają również zobrazować rzeźbę terenu. W tym celu najlepiej wybrać z menu w prawym górnym rogu opcję „Rzeźba terenu (cieniowanie)”. Ta warstwa mapy pozwala zobrazować teren na wzór modelu 3D. To nie jest to samo, co mapy LIDAR, ale w dość ciekawy sposób możemy zobaczyć ukształtowanie terenu. Zwłaszcza opcja ta może być przydatna w wędrówkach po górach. Szczególnie ciekawe rezultaty możemy osiągnąć z połączenia tej warstwy z mapą topograficzną lub satelitarną. Warstwa cieniowania rzeźby terenu powinna być ustawiona domyślnie na 60% przezroczystości. Obie mapy na siebie nachodzą i tworzą 3D terenu. Przykłady poniżej.

Rzeźba terenu i mapa topograficzna - Aplikacja Geoportal Mobile

Rzeźba terenu i mapa topograficzna – Aplikacja Geoportal Mobile

Rejestr Granic i Nazw Geograficznych

Geoportal i jego aplikacja dostarcza nam również informacji o dokładnych granicach administracyjnych i nazwach geograficznych. Ta opcja może być przydatna np. do rozeznania na terenie jakiej gminy leży wskazany fragment obszaru. Tę warstwę można również łączyć z innymi np. jako uzupełnienie ortofotomapy.

Rejestr granic i nazw geograficznych - Aplikacja Geoportal Mobile

Rejestr granic i nazw geograficznych – Aplikacja Geoportal Mobile

Mapa Topograficzna

Aplikacja mobilna Geoportalu posiada również cyfrową warstwę mapy topograficznej (VMapL2). Tutaj tę warstwę porównywałem do map OpenStreetMap w aplikacji Maps.me. Różnice są niewielkie, ale wydaje mi się, że z niewielką przewagą na korzyść OSM. Choć mapa topograficzna Geoportalu posiada troszkę więcej szczegółów. Różnice zacierają się w momencie dużego przybliżenia, gdyż wtedy OSM doładowuje szczegóły. Natomiast różnica jest zasadnicza, jeżeli chodzi o tryb pracy. Maps.me lub OsmAnd daje nam możliwość pobrania całej mapy OSM dla danego kraju i działania w trybie offline. Czego nie można zrobić w aplikacji Geoportalu. Poniżej przedstawiam porównanie OSM i mapy topograficznej Geoportalu dla dwóch różnych przybliżeń tego samego terenu.

Po lewej mapa topograficzna Geoportalu - Po prawa OSM

Po lewej mapa topograficzna Geoportalu – Po prawa OSM

Po lewej mapa topograficzna Geoportalu - Po prawa OSM

Po lewej mapa topograficzna Geoportalu – Po prawa OSM

Podsumowanie – Aplikacja Geoportal Mobile

ZALETY:

  • Dokładna ortofotomapa (zdjęcia satelitarne lub lotnicze).
  • Warstwa rzeźby terenu „cieniowanie”.
  • Dokładny rejestr nazw i granic (administracyjnych i geograficznych).
  • Możliwość dokonywania pomiarów odległości i obszarów.
  • Dostępna jest za darmo na wszystkie 3 główne systemy: Android, iOS i Windows Phone.

WADY:

  • Brak trybu offline, a konkretnie możliwość zapisania w telefonie wybranego fragmentu mapy. Oczywiście nie byłoby możliwe zapisanie wszystkich danych udostępnianych przez GUGiK, ze względu na ogromnie dużą pojemność. Mały fragment na wzór działania aplikacji Google Maps, byłby idealnym rozwiązaniem.
  • Brak warstwy LIDAR. Osobiście ostatnio odwiedzam Geoportal głównie dla tych map. Pisałem niedawno o ich ogromnych możliwościach zastosowania w artykule Zostań Odkrywcą Zaginionych Miejsc. Pojawienie się tej warstwy w aplikacji byłoby ogromnym plusem.

Uwaga, od pewnego czasu warstwa LIDAR jest również dostępna w aplikacji. Więcej informacji pod tym linkiem.

Uważam, że plusów jest na tyle dużo, że warto aplikację pobrać i trzymać w razie potrzeby. Wszak nie zajmuje dużo miejsca bo działa online.

LINKI DO POBRANIA

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018