Technologie

Odkrywaj zaginione miejsca ze swoim smartfonem

Odkrywaj zaginione miejsca ze swoim smartfonem
Grzegorz Sanik

Odkrywaj zapomniane i zaginione miejsca za pomocą własnego smartfona oraz aplikacji mobilnej Geoportal Mobile. Zabierz mapy LIDAR na swoje terenowe wędrówki i poszukiwania. Rewolucyjny trójwymiarowy obraz terenu dostępny wszędzie tam, gdzie jest możliwy dostęp do mobilnego Internetu.

Minął już ponad rok odkąd opublikowałem swój artykuł pod tytułem Zostań odkrywcą zaginionych miejsc, w którym to opisywałem technologię LIDAR. Wówczas stała się ona dostępna dla szerokiego grona odbiorców poprzez serwis mapowy Geoportal. W dużym skrócie technologia LIDAR pozwala na stworzenie trójwymiarowej rzeźby terenu i zobrazowanie tego, co ukrywają lasy oraz roślinność. W kwestii szczegółów odsyłam do wspomnianego artykułu. Przez ten czas mapy LIDAR zmieniły znacząco sposób działania wszelkiego rodzaju odkrywców i poszukiwaczy. Są wykorzystywane zarówno przez archeologów poszukujących śladów zapomnianych wczesnośredniowiecznych osada, jak i domorosłych odkrywców szukających „złotego pociągu” lub innych nazistowskich skarbów ukrytych w polskich lasach. 😉

Dziś chciałem się podzielić kolejną funkcją map LIDAR, która została już jakiś czas temu uruchomiona. Otóż od pewnego czasu mapy LIDAR są dostępne również w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile. To zasadnicza zmiana na lepsze, ponieważ na początku mapy były dostępne tylko w wersji webowej. Udostępnienie map LIDAR w natywnej aplikacji mobilnej daje nowe możliwości przeszukiwania i eksplorowania terenów. Wykorzystanie modułu GPS sprawi, że nasz smartfon wyświetli naszą dokładną pozycję wprost na trójwymiarowej rzeźbie terenu. Wyobraźcie sobie sytuację, że jesteście na zalesionym terenie. Zewsząd drzewa, które ograniczają naszą widoczność. Zdjęcia satelitarne na smartfonie pokazują tylko krony drzew. Papierowe mapy topograficzne nie są znowu aż tak bardzo dokładne. Z pomocą przychodzi nam warstwa mapy LIDAR, która pokazuje nam dokładnie to, co nas otacza. I to w dużym przybliżeniu.

Odkrywaj zaginione miejsca – LIDAR w aplikacji mobilnej

Mapy LIDAR w aplikacji Geoportal Mobile działają zasadniczo tak samo, jak w wersji webowej. Oto zrzut ekranu mojego smartfona, po tym jak uruchomiłem warstwę LIDAR, kiedy to szukałem poradzieckich bunkrów w lasach koło Wilkocina. Na stosunkowo płaskim terenie obraz LIDAR od razu ujawnia nam różnego rodzaju nienaturalne kształty, które w tym przypadku są obsypanymi ziemią bunkrami, wejściami do podziemi i zniwelowanymi terenami np. pod sprzęt wojskowy. Niebieski punkt na środku ekranu to nasze położenie. Będzie się on przemieszczał na ekranie wraz z nami.

Zrzut ekranu podczas eksplorowania poradzieckich bunkrów - Odkrywaj zaginione miejsca ze swoim smartfonem

Zrzut ekranu podczas eksplorowania poradzieckich bunkrów – Odkrywaj zaginione miejsca ze swoim smartfonem

A oto przykład różnicy pomiędzy ortofotomapą (popularnie zwaną zdjęciem satelitarnym), a mapą LIDAR. Na poniższych zrzutach mamy pokazane dokładnie to samo miejsce. Jest to teren jednego z poniemieckich kompleksów Riese na górze Osówka. Po lewej na zdjęciu satelitarnym widzimy tylko lasy, po prawej na obrazie LIDAR ukazuje nam się kształt terenu, w którym podczas wojny mocno ingerowali nazistowscy budowniczowie. Liczne przekopy, zniwelowane tereny pod budynki, instalacje przemysłowe, wejście do sztolni itp.

Po lewej na obrazie satelitarnym nic nie widać, po prawej na obrazie LIDAR widać dokładny kształt terenu - Teren kompleksu Riese Osówka

Po lewej na obrazie satelitarnym nic nie widać, po prawej na obrazie LIDAR widać dokładny kształt terenu – Teren kompleksu Riese Osówka

Jak włączyć mapy LIDAR na smartfonie?

Na początku musimy zainstalować aplikację mobilną na naszym smartfonie. Dostępna jest ona na Androida, iOSa i Windows Phone’a. W przypadku Windows Phone’a nie jestem pewny, czy aplikacja obsługuje już warstwę map LIDAR, nie mam takiego urządzenia aby ją przetestować. Po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację. Następnie w prawy górnym rogu [1] rozwijamy boczny pasek z listą warstw. Z dostępnych warstw zaznaczamy [2] „Rzeźba terenu ISOK cieniowanie”, pozostałe warstwy powinny być wyłączone.

Jak włączyć mapy LIDAR na smartfonie?

Jak włączyć mapy LIDAR na smartfonie?

To wszystko! Możemy już wyruszyć z naszym smartfonem odkrywać zaginione miejsca. Na aplikacji mobilnej możemy również połączyć obraz LIDAR z inną warstwą. Osobiście polecam łączyć LIDAR z obrazem satelitarnym. W tym celu wybieramy również warstwę „Ortofotomapa”. Tapnijmy palcem jeszcze raz w „Rzeźba terenu ISOK cieniowanie”, tak aby wejść w jej ustawienia. Tam ustawiamy preferowaną przez nas [3] przezroczystość. Najlepiej około 50%, tak aby przenikała się razem z obrazem satelitarnym.

Nałożenie na siebie dwóch warstw (obrazu LIDAR i satelitarnego) daje bardzo ciekawe efekty

Nałożenie na siebie dwóch warstw (obrazu LIDAR i satelitarnego) daje bardzo ciekawe efekty

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Interaktywna mapa polskich i czeskich Karkonoszy

Grzegorz Sanik19 marca 2019

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018