Technologie

Zostań odkrywcą zaginionych miejsc

Zostań odkrywcą zaginionych miejsc
Grzegorz Sanik

Zostań odkrywcą zapomnianych miejsc, zaginionych grodzisk i porzuconych osad. Odkrywaj tajemnicze i nieznane miejsca w swojej okolicy. A to wszystko bez wychodzenia z własnego domu! Dzięki mapom Geoportalu i technologii LIDAR.

O mapach LIDAR

Zanim przejdziemy do najważniejszego zagadnienia, kilka słów na temat technologii LIDAR. Z języka angielskiego jest to akronim od nazwy Light Detection and Ranging. W skrócie jest to technologia oparta na modelowaniu obrazu ziemi z wykorzystaniem lasera. Z tego, co się doczytałem w sieci, obraz uzyskiwany jest poprzez laserowe skanowanie powierzchni ziemi z samolotu. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, uzyskujemy obraz pokazujący nam dokładne ukształtowanie powierzchni ziemi. A to dlatego, że wiązka lasera przenika przez krzaki, drzewa i zarośla, docierając do samej powierzchni. Następnie wykonywane są odpowiednie pomiary, a na ich podstawie przygotowywany jest obraz przypominający trochę model 3D.

Dzięki takiemu obrazowi możemy odszukać różnego rodzaju anomalie i dziwne twory na powierzchni ziemi. Mogą one być pozostałością po dawnej aktywności człowieka. Ślady po nieznanych osadach i grodziskach. Rowy i zagłębienia powstałe w wyniku prac fortyfikacyjnych. Dziwne zagłębienia, wały obronne i inne sztuczne twory dowodzące, że w tym miejscu dawniej mogło być coś ciekawego!

Co można znaleźć?

Oto kilka przykładów tego, jak wygląda mapa LIDAR i co można odnaleźć na niej ciekawego. Tak wygląda Osówka wchodząca w skład nazistowskiego kompleksu Riese. Na szczycie Osówki znajduje się żelbetowy bunkier i kilka obiektów o nie do końca znanym przeznaczeniu. Jak widać obraz LIDAR pokazuje znacznie więcej szczegółów. Poniżej ten sam fragment na zdjęciu satelitarnym.

Zostań Odkrywcą - Osówka Riese - Źródło: geoportal.gov.pl

Zostań Odkrywcą – Osówka Riese – Źródło: geoportal.gov.pl

Marcin M. Drews na łamach Antyweb i na grupie Tajemniczy Dolny Śląsk pisał o swoim odkryciu. Odnalazł zapomniany skład prochu koło Świdnicy, pochodzący prawdopodobnie z XVIII lub XIX wieku.

Zostań Odkrywcą - Świdnica Dawny Skład Prochu - Źródło: geoportal.gov.pl

Zostań Odkrywcą – Świdnica Dawny Skład Prochu – Źródło: geoportal.gov.pl

Poniżej widać wały wczesnośredniowiecznego grodu we wsi Grodzisko koło miejscowości Liw, o których wspomina serwis Archeolog.

Zostań Odkrywcą - Grodzisko Liw - Źródło: geoportal.gov.pl

Zostań Odkrywcą – Grodzisko Liw – Źródło: geoportal.gov.pl

A tutaj kolejne znalezisko z Dolnego Śląska, które pojawiło się na naszej facebookowej grupie TDŚ. Dawny skład amunicji lotniczej koło Strzegomia (Luftmuna Striegau). Czy te leje są po wybuchach pocisków?

Zostań Odkrywcą - Luftmuna Striegau - Źródło: geoportal.gov.pl

Zostań Odkrywcą – Luftmuna Striegau – Źródło: geoportal.gov.pl

Zostań odkrywcą już dziś – Instrukcja LIDAR

Żeby wejść do map LIDAR na Geoportalu, trzeba wykonać kilak skomplikowanych kroków, ale warto się trochę potrudzić.

 1. Wchodzimy na mapy Geoportalu.
 2. Przybliżamy mapę do interesującego nas miejsca.
 3. W prawym górnym rogu wybieramy trzecie „oko” od góry, tak zwany tryb „pełny”.
 4. Tuż obok „oka” po lewej powinien pojawić się pasek, a na nim mała ikonka WMS. Klikamy w nią.
 5. Po kliknięciu w WMS otwiera się dodatkowe okno. Zaznaczamy opcję WMTS.
 6. Pojawia się nowa lista. Na niej plusikiem (+) rozwijamy „Usługi Krajowe WMTS”.
 7. W rozwiniętej liście wybieramy „ISOK Cieniowanie” i klikamy „Połącz”.
  Jak włączyć mapę LIDAR - Instrukcja - Geoportal.gov.pl

  Jak włączyć mapę LIDAR – Instrukcja – Geoportal.gov.pl

 8. W kolejny oknie klikamy „Dodaj”.
 9. Teraz najlepiej w liście po prawej stronie odznaczyć „Mapa topograficzna”.
 10. W tym momencie powinniśmy już widzieć obraz mapy LIDAR. W tej samej rozwijanej liście po prawej, możemy zaznaczyć opcję „Ortofotomapa”. Dzięki jej zaznaczaniu nakładamy widok satelitarny na obraz LIDAR.
 11. Jeżeli chcemy wyłączyć na chwilę mapę LIDAR odznaczamy „Usługa przeglądania hipsometrii”.
  Jak włączyć mapę LIDAR - Instrukcja - Geoportal.gov.pl

  Jak włączyć mapę LIDAR – Instrukcja – Geoportal.gov.pl

Gotowe! Możemy już rozpocząć nasze poszukiwania. Najlepiej LIDAR porównywać na przemian z ortofotomapą. Zwracam też uwagę, że nie wszystkie obszary mogą być dostępne z obrazem LIDAR. Dajcie znać w komentarzach czy udało się znaleźć coś ciekawego.

Od pewnego czasu obraz LIDAR dostępny jest również w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile.

A oto niezwykłe miejsca pokazane przy pomocy technologii LIDAR.

UWAGA! AKTUALIZACJA 27.09.2017 r.

Od pewnego czasu zauważyłem, że pojawia się pewien problem w trakcie włączania obrazu LIDAR. Podczas dodawania widoku „ISOK Cieniowanie” pojawia się komunikat Błędna struktura pliku xml. Zauważyłem, że błąd ten występuje m.in. na przeglądarkach Google Chrome i Safari, ale nie występuje na przeglądarce Mozilla Firefox. Tak że tę przeglądarkę w tym momencie rekomenduję do przeglądania map LIDAR.

 • Rzutnię granatów znalazłam 😀

  • Pokaż linka. 🙂

   • Linka to może nie, ale screen owszem 🙂

    • Fajne, a gdzie to jest? 🙂

     • Na razie nie mogę powiedzieć gdzie, bo może zrobię z tego użytek 🙂 😛

     • Tylko uważaj na siebie, jak będziesz ćwiczyć rzut granatem. 🙂

     • Nie da się, w tym dole między nóżkami jest bajoro, urocze, a całość jest tak zarośnięta chaszczami, że masakra 😛 A byłam zimą 😉

     • Ciekawe. Daj znać, jak coś się rozwikła. 🙂

 • Karol

  Witam proponuję pooglądać Przemyśl i okolice widac wspaniale forty twierdzy Przemyśl

  • Dziękuję za informację. Świetna sprawa! 🙂

  • Fotka

   Ciekawe okolice Grójca 🙂

   • Świetne!. 🙂

   • Fotka

    Z tego co wiem to jest dawna jednostka wojskowa, sporo tam bunkrów, podziemnych przejść i stanowisk artyleryjskich xD. Wiem bo byłem tam kilka razy na grzybach, a wrażenia kozackie xD Pozdro

 • Pojawił się na blogu taki artykuł. Kilka niezwykłych miejsc pokazanych dzięki technologii LIDAR. 🙂 Zachęcam do przeglądania. Miejsca są naprawdę interesujące.
  https://eloblog.pl/10-ukrytych-niezwyklych-miejsc-w-polsce-cz-1/

 • Franciszek Humieja

  Mam problem. Wyświetlają mi się tylko małe fragmenty mapy LIDAR, przy czym za każdym razem, gdy mapę oddalę lub przesunę, a następnie wrócę tam, gdzie byłem poprzednio, wczytują mi się już inne fragmenty, a te które widziałem poprzednio – znikają. Co zrobić, żeby zamiast wybiórczych obszarów wczytywało mi się całe pokrycie mapy LIDAR?

  • Nie wiem w czym dokładnie jest problem. Przyczyn może być kilka. Być może dany obszar nie jest jeszcze uwzględniony w obrazowaniu LIDAR. Może jest jakiś problem z komputerem lub przeglądarką, które nie dają rady wczytywać (renderować) na bieżąco obrazu. Może problem leży w używaniu przycisku COFNIJ na przeglądarce? Najlepiej sterować tylko kursorem, myszką, gładzikiem itp. Proszę uruchomić ponowne przeglądarkę i spróbować jeszcze raz. Dokładnie z instrukcją. Krok po kroku.

  • Ax

   Ooo dokładnie to samo mam, pisałem wyżej o identycznej sytuacji u mnie.

   • Jeżeli jakaś warstwa przysłania warstwę LIDAR, to trzeba ją odznaczyć w liście „zawartość mapy” po prawej stronie. Tak, żeby została sama LIDAR.

    • Ax

     Napisałem tylko, że tak to wygląda bo nie mam praktycznie nic po prawej zaznaczone prócz LIDAR i ortofotomapy.

  • Zgłosiłem awarie do Geoportalu. Już wiedzą i nad tym pracują

 • Ax

  Robię wszystko wg. instrukcji, ale i tak coś nie gra, nie wyświetla mi się warstwa LIDAR, a raczej tylko częściowo. Sprawdzałem dla innych większych miast i nie ma nic lepiej, też pojedyncze kafla warstwy się wyświetlają.

 • Trututu Tututu

  Kurcze ! Na Twojego bloga trafiłam chyba za pośrednictwem faktopedii, zaciekawił mnie artykuł i gdy tylko będę miała komputer pod ręka (na tel jest niewygodnie) to spróbuję rozwikłać tajemnice która mnie trochę zastanawua. Taki starszy Pan mi kiedyś opowiadał że w mojej miejscowości był taki mały kasztel lub ufotifikowany dwór nie potrafię tego dokładnie okrescic. Poszukam może znajdę ! A co:P a pytanie czy „znaleziska” można gdzieś zgłaszać ? Ps więcej takich artykułów ! Może napiszesz do serwisu Kopalnia Wiedzy ? Twój post jest bardzo ciekawy nich trafia do szerszego grona. Pozdrawiam

  • Świetnie. Przeszukaj miejsce, a jak coś znajdziesz pochwal się na moim blogu linkiem i zrzutem. 🙂 Myślę, że nowe znaleziska (w sensie jeszcze nikomu nieznane) można zgłaszać do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kilka komentarzy wyżej ktoś zgłaszał pewne problemy z mapami LIDAR, więc jak coś nie będzie działać to spróbuj później ponownie.

   • Trututu Tututu
    • Dzięki. Zaczekam, aż naprawią warstwy LIDAR i się przyjrzę dokładnie. 🙂

     • Trututu Tututu

      Właśnie mi się nawet nie ładują:) a co do ruin to czekam na lidar:)

     • Trututu Tututu

      dziwne z warstwa LIDAR niczego nie widac zas przy zwykłym cieniowaniu widac jak na dłoni ;P

     • Zgłosiłem awarie do Geoportalu. Już wiedzą i nad tym pracują. 🙂

     • Trututu Tututu

      Zgłosiłes nieprawidłowe wczytywanie się mapy LIDAR czy ten konkrety błąd ze na cieniowania widać a na lidarze nie? 😀

     • Ogólnie te wczytywanie, czyli renderowanie obrazu LIDAR.

 • Bartek

  Ma ktoś pomysł na to?

  • To bardzo u nas popularne. To są ślady po działalności wydobywczej. Wokół hałda, a w środku zapadnięty szyb.

 • Natalia Cierebiej

  ja znalazłam takie coś- nie mam zielonego pojęcia co to moze być, sa dwa takie obiekty kolo siebie 🙂 z normalnej mapy nic nie widac:)

  • Cześć Natalia, czy to czasem nie był kiedyś teren wojskowy? Wygląda to na strzelnicę. Możesz wygenerować linka na Geoportalu i mi podesłać, to przyjrzę się bliżej. 🙂

   Jak są dwie obok siebie, to krótsza może być na pistolet, a dłuższa na broń długą.

   • Natalia Cierebiej

    cześć ponownie 🙂
    byłam tam na weekend, zgadza się to był zapomniany teren wojskowy i to są dwie strzelnice- znajdują się kolo Jeleniej Góry-​dokładniej Łomnica 🙂

 • Johny

  Co to moze byc?

 • Jonatan Tarapacz

  Dlaczego jest wiele miejsc w Polsce ktore nie sa widoczne?
  To tylko u mnie czy tak juz jest?

  • Podejrzewam, że nie wszystkie rejony zostały już opracowane.

 • Krzysztof Wojciechowski

  Witam.
  Od kilku dni brak jest możliwości korzystania z trybu WMS na stronie Geoportal.
  A może tylko ja tak mam?
  Ktoś, coś, jakieś sugestie?
  Znalazłem kilka ciekawych miejsc w swojej okolicy, które zamierzam odwiedzić, zaś sama praca z LIDAR’em okazała się wciągająca, ale teraz mam przestój.
  Help?
  Pozdrawiam.

  • Mogą mieć jakąś awarię. Na przykład jakiś miesiąc temu był problem z renderowanie obrazu LIDAR. Jeżeli wykryłeś jakiś problem można im to zgłosić.

   • Krzysztof Wojciechowski

    Na ich Forum ktoś już poruszył tę kwestię, więc pozostaje czekać.
    W ogóle dzięki wielkie za podzielenie się tą metodą.
    Niezła zabawa i emocje bliskie klimatom z Indiany Jonesa.
    Pozdrawiam.

 • slyd78

  A ja popatrzyłem sobie na pola Grunwaldu w połowie odległości między obozem Krzyżaków a obozem polsko-​litewskim i takie coś w lesie jest.

 • Piotr

  Chciałbym zauważyć, że w Geoportal Mobile są już dane rzeźby terenu(cieniowanie i hipsometria)

 • TTM

  Cześć, ktoś ma jakieś pomysły co to?

 • Anita Markowska

  Ciekawostka. Dwie góry w odległości kilku kilometrow od siebie. Podejrzewane o to, że były miejscami pogańskiego kultu. Eliptyczny kształt spłaszczonych wierzchołków, identycznie zorientowane. Pierwszy to przez przypadek zobaczylam, szukając pozostałości po karnym obozie dla ss-​manów. https://uploads.disquscdn.com/images/565bdeda0e7f80ab9d1596ddfe7eca1a741fb99b65558f6f09f47976b0d8a7f6.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/339d3226fb980c52be640a39d712f47da31e0b5a49389f8e0dcfec3409314efc.jpg Lokalizacja Gdańsk Orunia, Gdańsk św. Wojciech

  • Ciekawe, ale bardzo mi to wygląda na zniwelowany teren pod budowę czegoś.

   • Anita Markowska

    Bardzo możliwe, ale jedna z górek jest w parku, krążą o niej legendy, natomiast wg relacji stało tan w pólokręgu pięć kamieni granitowych, które po wojnie pozrzucali ze zbocza wandale, druga z gór zas jest celem odpustowych pielgrzymek, rzekomo św. Wojciech wygłosił tam kazanie.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017

Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko

Grzegorz Sanik27 stycznia 2017