Zostań odkrywcą zapomnianych miejsc, zaginionych grodzisk i porzuconych osad. Odkrywaj tajemnicze i nieznane miejsca w swojej okolicy. A to wszystko bez wychodzenia z własnego domu! Dzięki mapom Geoportalu i technologii LIDAR.
O mapach LIDAR
Zanim przejdziemy do najważniejszego zagadnienia, kilka słów na temat technologii LIDAR. Z języka angielskiego jest to akronim od nazwy Light Detection and Ranging. W skrócie jest to technologia oparta na modelowaniu obrazu ziemi z wykorzystaniem lasera. Z tego, co się doczytałem w sieci, obraz uzyskiwany jest poprzez laserowe skanowanie powierzchni ziemi z samolotu. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, uzyskujemy obraz pokazujący nam dokładne ukształtowanie powierzchni ziemi. A to dlatego, że wiązka lasera przenika przez krzaki, drzewa i zarośla, docierając do samej powierzchni. Następnie wykonywane są odpowiednie pomiary, a na ich podstawie przygotowywany jest obraz przypominający trochę model 3D.
Dzięki takiemu obrazowi możemy odszukać różnego rodzaju anomalie i dziwne twory na powierzchni ziemi. Mogą one być pozostałością po dawnej aktywności człowieka. Ślady po nieznanych osadach i grodziskach. Rowy i zagłębienia powstałe w wyniku prac fortyfikacyjnych. Dziwne zagłębienia, wały obronne i inne sztuczne twory dowodzące, że w tym miejscu dawniej mogło być coś ciekawego!
Co można znaleźć?
Oto kilka przykładów tego, jak wygląda mapa LIDAR i co można odnaleźć na niej ciekawego. Tak wygląda Osówka wchodząca w skład nazistowskiego kompleksu Riese. Na szczycie Osówki znajduje się żelbetowy bunkier i kilka obiektów o nie do końca znanym przeznaczeniu. Jak widać obraz LIDAR pokazuje znacznie więcej szczegółów. Poniżej ten sam fragment na zdjęciu satelitarnym.
Marcin M. Drews na łamach Antyweb i na grupie Tajemniczy Dolny Śląsk pisał o swoim odkryciu. Odnalazł zapomniany skład prochu koło Świdnicy, pochodzący prawdopodobnie z XVIII lub XIX wieku.
Poniżej widać wały wczesnośredniowiecznego grodu we wsi Grodzisko koło miejscowości Liw, o których wspomina serwis Archeolog.
A tutaj kolejne znalezisko z Dolnego Śląska, które pojawiło się na naszej facebookowej grupie TDŚ. Dawny skład amunicji lotniczej koło Strzegomia (Luftmuna Striegau). Czy te leje są po wybuchach pocisków?
Zostań odkrywcą już dziś – Instrukcja LIDAR
Żeby wejść do map LIDAR na Geoportalu, trzeba wykonać kilak skomplikowanych kroków, ale warto się trochę potrudzić.
- Wchodzimy na mapy Geoportalu.
- Przybliżamy mapę do interesującego nas miejsca.
- W prawym górnym rogu wybieramy trzecie “oko” od góry, tak zwany tryb “pełny”.
- Tuż obok “oka” po lewej powinien pojawić się pasek, a na nim mała ikonka WMS. Klikamy w nią.
- Po kliknięciu w WMS otwiera się dodatkowe okno. Zaznaczamy opcję WMTS.
- Pojawia się nowa lista. Na niej plusikiem (+) rozwijamy “Usługi Krajowe WMTS”.
- W rozwiniętej liście wybieramy “ISOK Cieniowanie” i klikamy “Połącz”.
- W kolejny oknie klikamy “Dodaj”.
- Teraz najlepiej w liście po prawej stronie odznaczyć “Mapa topograficzna”.
- W tym momencie powinniśmy już widzieć obraz mapy LIDAR. W tej samej rozwijanej liście po prawej, możemy zaznaczyć opcję “Ortofotomapa”. Dzięki jej zaznaczaniu nakładamy widok satelitarny na obraz LIDAR.
- Jeżeli chcemy wyłączyć na chwilę mapę LIDAR odznaczamy “Usługa przeglądania hipsometrii”.
Gotowe! Możemy już rozpocząć nasze poszukiwania. Najlepiej LIDAR porównywać na przemian z ortofotomapą. Zwracam też uwagę, że nie wszystkie obszary mogą być dostępne z obrazem LIDAR. Dajcie znać w komentarzach czy udało się znaleźć coś ciekawego.
Od pewnego czasu obraz LIDAR dostępny jest również w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile.
A oto niezwykłe miejsca pokazane przy pomocy technologii LIDAR.
- 10 ukrytych niezwykłych miejsc w Polsce cz. 1
- 10 ukrytych niezwykłych miejsc w Polsce cz. 2
- 10 ukrytych niezwykłych miejsc w Polsce cz. 3
UWAGA! AKTUALIZACJA 27.09.2017 r.
Od pewnego czasu zauważyłem, że pojawia się pewien problem w trakcie włączania obrazu LIDAR. Podczas dodawania widoku “ISOK Cieniowanie” pojawia się komunikat Błędna struktura pliku xml. Zauważyłem, że błąd ten występuje m.in. na przeglądarkach Google Chrome i Safari, ale nie występuje na przeglądarce Mozilla Firefox. Tak że tę przeglądarkę w tym momencie rekomenduję do przeglądania map LIDAR.