Super ciekawostka, mapa linii kolejowych na Dolnym Śląsku, na której zaznaczone są daty budowy poszczególnych odcinków. Dwie mapy prezentujące rozwój kolei na Dolnym Śląsku oraz zamknięte i zlikwidowane odcinki. Stan na 2013 rok.
Zachęcam do zapoznania się z ciekawymi mapami przedstawiającymi sieć linii w województwie dolnośląskim. Wszystkie mapy zostały opublikowane na serwisie www.jelenia.rail.pl. Załączam również do nich linki, gdzie możemy obejrzeć wspomniane mapy w dużej rozdzielczości.
Mapa linii kolejowych – Daty budowy
Pierwsza mapa przedstawia sieć linii kolejowych wraz z datami ich budowy. Mapa jest niezwykle ciekawa, gdyż doskonale obrazuje nam etapy rozwoju kolei na Dolnym Śląsku. Historycznie pierwszą linię w tym regionie otwarto pomiędzy Wrocławiem a Oławą. Otwarcie nastąpiło 22 maja 1842 roku. Nawiasem mówiąc, jest to najstarsza linia kolejowa we współczesnych granicach Polski. W tym samym roku przedłużono ją dalej do Brzegu. Rok później uruchomiono połączenie z Wrocławia do Świebodzic. Druga połowa XIX wieku to dalszy gwałtowny rozwój sieci kolejowej na Dolnym Śląsku. W tym również na terenach górskich, gdzie wymagało to budowy skomplikowanych obiektów kolejowych np. tuneli. Uwaga, niektóre daty na mapie mogą być błędnie podane.
Mapa w dobrej rozdzielczości link.
Mapa linii kolejowych – Stan na rok 2013
Druga mapa przedstawia stan sieci kolejowych w województwie dolnośląskim na rok 2013. Na mapie możemy zobaczyć linie kolejowe zamknięte oraz całkowicie zlikwidowane. Osobno kolorem czerwonym zostały zaznaczone linie zelektryfikowane. Tym razem liczby umieszczone przy trasie oznaczają jej numer.
Mapa w dobrej rozdzielczości link.
Witam Zastanawia mnie data 1945 występująca na łącznikach linii Tłumaczów-Otovice oraz Kudowa Słone-Nachod.Skoro Niemcy wybudowali te dwa łączniki to znaczy że musiały być one ważne strategicznie.Jak wiemy rejon ten był bardzo uprzemysłowiony i przestawiony na produkcję zbrojeniową.Ale także kompleks Riese i kompleks umocnień na stronie Czeskiej.
Masz literówkę – Breslau – Mittelwalde 1875, nie 1975 🙂
Tak jak mówiłem, są pewne błędy na mapie. 😉