Zapraszam do oglądania niezwykłych zdjęć, niezwykłego artysty. Dolny Śląsk na wyjątkowych i zdumiewających zdjęciach w podczerwieni. Zobacz niezwykłe zdjęcia IR w obiektywie Kamila Pluty, który sam mówi o swoich pracach „odkryjmy świat na nowo”. Prawie wszystkie zdjęcia pochodzą z Dolnego Śląska. Kilka z nich wykonanych zostało w Górach Izerskich w strefie przygranicznej z Czechami.
Świat na zdjęciach w podczerwieni
Na pierwszy rzut oka białe lasy i pola przypominają trochę zimowe krajobrazy. Jednak już po krótszym przyjrzeniu się dostrzegamy, iż nie są to zwykłe zdjęcia… Ale specjalnie przygotowane fotografie, różniące się zasadniczo od tych, które widzimy na codzień. Mianowicie, są to zdjęcia wykonane w podczerwieni, w skrócie IR (InfraRed). Doprecyzowując chodzi o bliską podczerwień, w odróżnieniu od tej typowej dalekiej, czyli termicznej.
Fotografie Kamila Pluty
Autorem tych zdjęć jest Kamil Pluta, który ze swoim specjalnie przerobionym aparatem przemierza Dolny Śląsk i fotografuje ciekawe miejsca. Jak sam mówi, dzięki fotografii IR możemy „odkryć świat na nowo”. Rzeczywiście coś w tym jest, gdyż zdjęcia w podczerwieni pozwalają nam zobaczyć otaczający nas świat zupełnie inaczej niż dotychczas to robiliśmy. Świat na zdjęciach w podczerwieni wygląda imponująco i osobliwie.
Ważna jest pogoda
Do wykonania takich fotografii w podczerwieni niezbędna jest odpowiednia pogoda. Przede wszystkim ważny jest brak zachmurzenia, które w gotowym zdjęciu przekłada się na ciemne i nasycone niebo. Ten kontrast między nasyconym niebem, a białymi obiektami (lasami, polami, budynkami) jest pożądany na tego typu fotografii. Konieczne jest również odpowiednie operowanie przestrzenią.
Przerobiony aparat Olympus
Zdjęcia wykonane zostały przerobionym starym aparatem Olympus SP-320. Choć sprzęt ma już swoje lata, to wciąż spełnia dobrze swoją rolę. W aparacie jest ściągnięty filtr matrycowy i na jego miejsce osadzone zostało szkło optyczne tzw. full spektrum. Dalej przed obiektywem jest filtr IR. Z tą różnica, że jest to kolorowa podczerwień, a nie typowa w opcji BW (Black & White). Gotowe pliki ze zdjęciem w formacie JPG poddawane są jeszcze dalszej obróbce. Polega ona na odwróceniu kanałów i odpowiednim ustawieniu zakresu tonalnego.
Zapraszam do oglądania większej ilości zdjęć, a także polubienia fanpage’a na Facebooku Kamila Pluty. Jego prace można zobaczyć także na serwisie Panoramio. Zachęcam!