Herbem Dolnego Śląska i województwa dolnośląskiego, jak i również historycznie samego Śląska, jest czarny piastowski orzeł na złotym tle. To historyczne godło pochodzi jeszcze z czasów, kiedy Śląsk był rządzony przez Piastów Śląskich. Ponieważ Śląsk przechodził z „rąk do rąk”, był ważną częścią składową również innych państw m.in. Korony Czeskiej, Królestwa Prus czy Cesarstwa Niemieckiego. Dlatego współcześnie herb Dolnego Śląska możemy odnaleźć nie tylko na polskich herbach.
Herb Dolnego Śląska – Pochodzenie
Wizerunek czarnego orła wywodzi się z najstarszych tradycji piastowskich. Czarny orzeł jest bowiem rodowym symbolem Piastów Śląskich. Początkowo związany był z osobą księcia Henryka I Brodatego. Herb przedstawia wizerunek czarnego orła bez korony na złotym polu, na którym pomiędzy skrzydłami rozpościera się wstęga (tzw. przepaska henrykowska) w kształcie półksiężyca, często z krzyżem maltańskim pośrodku. Czasem przedstawiony orzeł określany jest jako tzw. „zgorzelec”. Po raz pierwszy z wizerunkiem tego orła spotykamy się na pieczęci Kazimierza I Opolskiego pochodzącej z lat 1222-1230. Jest to jeden z najstarszych wizerunków polskich orłów książęcych.
Mało osób wie, że czarnego orła Piastów Śląskich możemy spotkać także na innych zagranicznych herbach.
Czechy
Śląski orzeł znalazł swoje miejsce na jednym z pól herbu Republiki Czeskiej, co jest oczywiście nawiązaniem do czasów, kiedy Śląsk był częścią Korony Czeskiej. Było to od połowy XIV wieku, aż do wojen śląskich w połowie XVIII wieku. Po dzień dzisiejszy fragmenty Śląska dalej znajdują się na terenie państwa czeskiego.
Orzeł piastowski znajduje się także na herbach dwóch regionów administracyjnych Republiki Czeskiej. Regionów bezpośrednio graniczących ze Śląskiem i Polską. Poniżej po lewej stronie herb kraju morawsko-śląskiego, a po prawej kraju ołomunieckiego.
Niemcy
Czarnego orła Piastów Śląskich znajdziemy także w Niemczech. Jednocześnie zwracam uwagę, aby nie mylić go z niemieckim godłem państwowym. Poniżej herb powiatu Görlitz (Landkreis Görlitz), który znajduje się w Saksonii. Za czasów niemieckich (pruskich) Zgorzelec został włączony do prowincji śląskiej.
Liechtenstein
Co najciekawsze, wizerunek czarnego piastowskiego orła symbolizującego Śląsk, znajdziemy także na współczesnym herbie Liechtensteinu. Nawiązuje on do księstwa opawskiego i karniowskiego, których władcą został Karol I Liechtenstein w 1613 i 1623 roku.