Interaktywna mapa trzęsień ziemi udostępniona przez amerykańską agencję naukowo-badawczą United States Geological Survey (USGS). Mapa, dzięki której możesz śledzić na bieżąco wstrząsy i trzęsienia ziemi występujące na całym globie.
Interaktywna mapa trzęsień ziemi
Na interaktywnej mapie nanoszone są tylko wstrząsy powyżej magnitudy 4,0 (stopni w skali Richtera). Na mapie zaznaczone są także styki płyt tektonicznych (czerwone linie). Według anglojęzycznej Wikipedii, wstrząsy w przedziale od 4,0 do 5,0 mogą występować w ciągu roku od 10 tys. do 15 tys. razy. Według informacji zamieszczonych na stronie agencji, średnio USGS rejestruje w ciągu doby 50 wstrząsów, co daje w skali roku około 20 tys. wstrząsów. Na terenie Polski trzęsienia ziemi pojawiają się dość rzadko, zazwyczaj są związane z działalnością górniczą. Wyższą aktywność odnotować można także na obszarze Sudetów i Karpat. Domyślnie mapa przedstawia wstrząsy odnotowane w ciągu ostatniej dobry, ale możemy w panelu po prawej stronie (trybik prawy górny róg) przełączyć widok na dłuższy okres, maksymalnie 30 dni.
Mapa znajduje się na stronie earthquake.usgs.gov.
Co ciekawe, przedwczorajszy wstrząs (29.11.2016 r.), który miał miejsce w kopalni KGHM „Rudna” w Polkowicach został zarejestrowany i oznaczony na mapie. Według mapy wstrząs w kopalni miał siłę 4,4 stopni w skali Richtera. Natomiast według informacji nieoficjalnych z IGF wstrząs był słabszy (3,5-4,0). Geneza wstrząsów była naturalna, wzmacniana przez działania górnicze.
Czy ktoś ma informację na temat trzęsienia ziemi w moim mieście Żuromin? Pamiętam, że było, ale nie pamiętam kiedy.