Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie należy do jednych z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Nie zawaham się użyć stwierdzenia, że jest najpiękniejszą jaskinią w naszym kraju! Została odkryta przypadkiem w 1966 roku w czasie eksploatacji złoża marmuru w kamieniołomie Kletno III. Ze względu na niezwykłą przyrodniczą wartość odkrycia wstrzymano dalsze wydobycie w tym kamieniołomie, zachowując tym samym jaskinię do naszych czasów. Jaskinia Niedźwiedzia od 1983 roku udostępniona jest do zwiedzania. To jedna z największych atrakcji na ziemi kłodzkiej.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia położona jest w Masywie Śnieżnika w dolinie Kleśnicy w pobliżu wsi Kletno. Jest najdłuższą jaskinią w całych Sudetach, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie gór. Należy również do jednych z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Obecna znana długość korytarzy i sal wynosi niemal 5 km, ale naukowcy zajmujący się badaniem jaskini uważają, że może być ich znacznie więcej. Możemy tu zobaczyć na własne oczy praktycznie wszystkie formy występujące w jaskiniach krasowych takie jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, draperie, makarony i wiele innych. Ich powstanie zawdzięczamy tzw. zjawiskom krasowym, które zachodziły w jaskini na przestrzeni setek tysięcy lat. Bogata szata naciekowa jaskini przyciąga co roku rzesze turystów.
Jaskinia Niedźwiedzia od blisko 40 lat udostępniona jest do zwiedzania. Należy jednak pamiętać, że ilość miejsc dla turystów na zwiedzanie jaskini jest ograniczona. Z tego tytułu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Również nie we wszystkie dni tygodnia i miesiące jaskinia jest otwarta.
Aktualne informacje na temat rejestracji, dni i godzin otwarcia znajdują się na stronie: jaskinianiedzwiedzia.pl
Współpraca przy realizacji filmu
Lektor: Tomasz Sikora
W filmie zostały wykorzystane archiwalne fotografie autorstwa: Ferdynanda Paxa, Ludwika Pikuły, Tomasza Olszewskiego, Mariana Pulina, Wojciecha Ciężkowskiego, Stanisława Marszałka, Marcina Kuziela, Antoniego Ogorzałka, a także współczesne fotografie nowo odkrytej Sali Mastodonta autorstwa Szymona Kostki.
W filmie wykorzystano fragment artykułu autorstwa Antoniego Ogorzałka ze Słowa Polskiego z dnia 27─28.11.1966 r.
Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji filmu dla Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Artura Sawickiego i prof. Wojciecha Ciężkowskiego.
Film powstał we współpracy z Instytutem Piastów Śląskich