Historia

Krótka historia krzesła – Ciekawostki

Krótka historia krzesła – Ciekawostki
Grzegorz Sanik

Poznaj krótką historię jednego z najpopularniejszych mebli. Historia krzesła, od starożytnego tronu w Knossos, poprzez siedziby biskupów, do krzesła elektrycznego amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Krótka historia krzesła zaczyna się na greckiej wyspie Krecie. W miejscowości Knossos znajdują się ruiny dawnego pałacu, którego początki sięgają 2000 lat p.n.e. Jego powstanie związane było z kulturą minojską. W jednym z pomieszczeń, tzw. sali tronowej, znajduje się kamienne krzesło – tron. To krzesło nazywane jest „najstarszym krzesłem Europy”, choć oczywiście stwierdzenie to jest mocno przesadzone. Pewnym jest jednak to, że w starożytności takich wysokich krzeseł używano tylko przy uroczystych okazjach. Krzesło umożliwiało władcy lub kapłanowi zajęcie odpowiedniej pozycji względem otoczenia. Pozycji, która podkreślała jego status i umożliwiała pełnienie swojej funkcji z godnością.

Tron w Pałacu Knossos - Historia krzesła - Foto: Harrieta171 Źródło: commons.wikimedia.org

Tron w Pałacu Knossos – Historia krzesła – Foto: Harrieta171 Źródło: commons.wikimedia.org

Pierwotni ludzie zazwyczaj albo stali, albo kucali, albo leżeli. W starożytnej Grecji i Rzymie ludzie wylegiwali się na swoich łożach w pozycji na wpół leżącej. W średniowieczu do siedzenia używano ław wykutych w kamieniu. Wiele narodów Azji, w tym Japończycy, do tej pory preferuje pozycje kucające, czy też siedzące na ziemi.

Z sal tronowych krzesło, jako symbol sprawowania władzy, trafiło do Stolicy Apostolskiej i siedzib biskupstw. Tym razem jako „kathedra”, co z greckiego „καθέδρα” oznaczało krzesło. W siedzibie biskupa w kościele znajduje się specjalne krzesło, czyli tron biskupi. Dlatego dziś mianem katedry lub kościoła katedralnego określa się najważniejszy kościół w diecezji, czyli rezydialny kościół biskupa. Słowo „katedra” znalazło także swoje zastosowanie w świeckich strukturach. Na przykład na uniwersytetach, jako jednostka administracyjna uczelni.

Krzesło biskupa w Katedrze de Tarragona - Foto: José Luiz Bernardes Ribeiro Źródło: commons.wikimedia.org

Krzesło biskupa w Katedrze de Tarragona – Foto: José Luiz Bernardes Ribeiro Źródło: commons.wikimedia.org

Wolno stojące krzesło, używane przy mniej oficjalnych okazjach, to stosunkowo młody europejski wynalazek. Krzesła z czasem zaczęli używać zakonnicy, być może po to żeby ułatwić sobie czytanie i pisanie. Jako standardowe wyposażenie zwykłych domów trafiło do nich dopiero w XVI wieku, a w wieku XVIII zaczęto je wymyślnie zdobić. W miejscach pracy, biurach i urzędach, krzesła weszły do powszechnego użycia dopiero w XIX wieku.

Krzesła z XIX wieku - Historia krzesła - Źródło: commons.wikimedia.org

Krzesła z XIX wieku – Historia krzesła – Źródło: commons.wikimedia.org

Pod koniec XIX wieku krzesło znalazło kolejne nowe zastosowanie. Tym razem przyczynił się do tego rozwój elektryczności i amerykański wymiar sprawiedliwości. I tak oto w 1890 roku wykonano pierwszą na świecie egzekucję z zastosowaniem krzesła elektrycznego. Skazańcem był William Kemmler, skazany na kare śmierci za zamordowanie siekierą swojej konkubiny. Metoda ta, pomimo licznych kontrowersji, stosowana jest do dnia dzisiejszego w niektórych stanach USA.

Pierwsze krzesło elektryczne - Historia krzesła - Źródło: commons.wikimedia.org

Pierwsze krzesło elektryczne – Historia krzesła – Źródło: commons.wikimedia.org

Niby tylko krzesło, a jednak kawał historii. 🙂

Na podstawie książki Europa Rozprawa historyka z historią – Norman Davies

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018