Książki

„Europa” Norman Davies – Recenzja

„Europa” Norman Davies – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Europa, Rozprawa historyka z historią” Norman Davies. Jedna z najważniejszych książek brytyjskiego historyka, który postawił sobie za cel opisanie losów Europy w jednej publikacji. Historia Starego Kontynentu.

„Europa” Norman Davies – Recenzja

„Europa” Normana Daviesa to książka starająca się opisać kompleksowo dzieje Starego Kontynentu. Davies postawił przed sobą trudne zadanie, wymagające od historyka odpowiedniego wyczucia w doborze informacji i faktów. Wszak historia Europy jest na tyle bogata i obszerna, że informacji wystarczyłoby na setki tomów. Norman Davies chciał zaś wszystko umieścić w jednej pozycji. Jego książka prowadzi nas po historii Europy od czasów prehistorycznych, aż do czasów współczesnych. Publikacja opisuje nie tylko wydarzenia polityczne, ale również zmiany zachodzące w obszarze sztuki, religii, kultury, filozofii. Jednym słowem wszystko po trochu.

Kiedy rozpoczynałem czytanie kolejnej książki Daviesa, myślałem, że będzie to świetna pozycja. Książka bez wątpienia jest wyjątkowa. Pozostał jednak pewien niesmak, który nie pozwolił mi wystawić najwyższej oceny. Teraz uważam, że napisanie książki obejmującej całą historię Europy niekoniecznie było najlepszym pomysłem. Wiele z opisanych wydarzeń zostało omówionych tylko zdawkowo. Oczywiście, tego wymagała formuła książki, nie ma miejsca na szczegółowe opisy i zagłębianie się w historię wszystkich wydarzeń. Jednakże taka sytuacja sprawia, że bez solidnej wiedzy na temat historii Europy, wiele informacji w książce może być dla czytelnika niezrozumiałe. Znowu zaś dla osób znających dobrze historię, mało szczegółowo opisane wydarzenia nie zaspokajają ich „głodu wiedzy”. Powstaje więc pytanie, dla kogo ta książka? Chyba, tylko dla prawdziwych miłośników historii, którzy chcą sobie odświeżyć pamięć i poszerzyć wiedzę o kolejne informacje.

Książka jest niezwykle długa i obszerna, czyta się ją naprawdę długo. Liczne dygresje Normana Daviesa nie ułatwiają jej szybkiego „pochłaniania”. Pomimo tego zgromadzone w niej informacje są imponujące, przez to warte śledzenia. Z pewnością ta pozycja to skarbnica wiedzy o Europie i zbiór niezwykłych ciekawostek.

Tytuł: Europa, Rozprawa historyka z historią
Autor: Norman Davies
Rok polskiego wydania: 2010
Moja ocena: ★★★★☆

"Europa, Rozprawa historyka z historią" Norman Davies - Recenzja

„Europa, Rozprawa historyka z historią” Norman Davies – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Europa” Norman Davies

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016