Świetnie zrealizowany film dokumentalny na temat liczby poległych żołnierzy i cywilów w trakcie ostatniej wojny światowej. Liczba ofiar II wojny światowej ukazana na filmie wraz z wizualizacją danych. Film w języku angielskim.
Liczba ofiar II wojny światowej
Pierwsza część filmu obejmuje wizualizację danych ofiar wśród żołnierzy. Uwzględniono podział na narodowości i na teatry działań wojennych. Jednakże z tego, co widzę po komentarzach, nie wszystkie narodowości zostały uwzględnione. Nie ma np. Kanady, która straciła ponad 45 tys. żołnierzy. Na filmie nie zabrakło Polski, w tym danych uwzględniających ofiary po zakończeniu kampanii wrześniowej, np. zbrodni katyńskiej. W tym zestawieniu największa liczba poległych żołnierzy przypadła Związkowi Radzieckiemu. Oficjalnie 8,7 mln zabitych żołnierzy. Wykres pokazujący ilość poległych radzieckich żołnierzy na tle pozostałych państw jest szokujący. Sowieci po prostu nie liczyli się z życiem swoich żołnierzy. Wygrana nad III Rzeszą miała być osiągnięta bez względu na liczbę ofiar.
Ciekawie prezentują się dane na temat poległych żołnierzy, które rozłożone są na osi czasu. Na stronie projektu www.fallen.io znajduje się interaktywna wersja tego poniższego wykresu. Można więc podejrzeć każdy pojedynczy miesiąc II wojny światowej i sprawdzić, jakie straty w tym miesiącu poniosło dane państwo.
Druga część filmu skupia się na ofiarach cywilnych. Uwzględniając oczywiście ofiary Holocaustu. Trzeba tutaj pochwalić autora filmu, że rozbił je na poszczególne narodowości. Ponieważ czasem ofiary wśród Żydów nie są uwzględniane, jako straty ludności Polski. Sumując ofiary cywilne i wojskowe, Polska osiągnęła największy wskaźnik procentowy strat wśród populacji.
II wojna światowa na tle innych wojen
Liczba ofiar II wojny światowej była większa, niż jakiejkolwiek innej wojny w historii ludzkości. Autor filmu szacuje łączną liczbę na ponad 70 mln. Z uwzględnieniem ofiar cywilnych, poległych żołnierzy, a także teatru działań w Azji. To oczywiście dane przybliżone, gdyż ustalenie dokładnej wartości nigdy nie będzie możliwe. Najbardziej ciekawy jest jednak wykres zestawiający ofiary II wojny światowej i innych konfliktów w historii świata. Wykres zaprezentowany jest poniżej.
Słupki na wykresie prezentują wartości w liczbach. Natomiast ciekawie wykres zmienia się, kiedy zaczynamy odnosić liczby ofiar w stosunku do ówczesnej liczby populacji świata. Co innego jest 70 mln ofiar przy 2 mld populacji, a co innego 40 mln przy 0,5 mld populacji. Tak więc po uwzględnieniu ówczesnej populacji świata okazuje się, że II wojna światowa nie była najbardziej destrukcyjnym konfliktem w historii. Przy takiej metodzie oceny najbardziej krwawa była Rewolucja An Lushana, która według amerykańskiej Wikipedii pochłonęła 36 mln ofiar, przy ówczesnej populacji świata około 210 mln ludności. Następne w kolejności były najazdy Mongołów.
O danych i autorze filmu
Scenariusz, reżysera i wykonanie filmu – Neil Halloran. Autor filmu do przygotowania materiału pozyskiwał dane na temat ofiar z następujących źródeł: