Interaktywna mapa Bitwy pod Wiedniem z 1683 roku. Zobacz schemat natarcia sprzymierzonych wojsk chrześcijańskich, którym udało się oswobodzić stolicę Austrii, oblężoną przez armię Imperium Osmańskiego. Mapa jednej z najważniejszych bitew w historii Europy.
Bitwa pod Wiedniem
Bitwa Wiedeńska była wydarzeniem niezwykle ważnym w dziejach Europy. Jej znaczenie możemy porównać do upadku Emiratu Grenady na Półwyspie Iberyjskim i hiszpańskiej Rekonkwisty, które to umożliwiły wyparcie Islamu z Hiszpanii. Historia Islamu cechowała niezwykle szybka ekspansja terytorialna. W ciągu jednego wieku od powstania religii, udało się jej osiągnąć tyle, ile Chrześcijaństwu zajęło sześć stuleci.
Upadek Konstantynopola w 1453 roku sprawił, że Islam mógł teraz rozpocząć ekspansję na wschodnią część kontynentu. Ostatecznie pod koniec XVII wieku zagrażając imperium Habsburgów i ich stolicy. Habsburgowie, lekceważąc poniekąd zagrożenie ze strony Osmanów, znaleźli się w nieciekawej sytuacji. W lipcu 1683 roku pod murami Wiednia znalazła się ogromna armia Imperium Osmańskiego pod wodzą wielkiego wezyra Kara Mustafy. Tym samym rozpoczynając oblężenie miasta. Dzięki polskiej interwencji udało się jednak Wiedeń oswobodzić, wypierając Osmanów i zatrzymując ostatecznie dalszą ekspansję Imperium Osmańskiego.
Mapa Bitwy pod Wiedniem
Moją interaktywną mapę Odsieczy Wiedeńskiej przygotowałem na podstawie mapy z Muzeum Historii Wojska w Wiedniu (Heeresgeschichtliches Museum). Schemat ruchów poszczególnych wojsk, dowódcy, a także stany osobowe zostały zaczerpnięte bezpośrednio z mapy prezentowanej we wspomnianym muzeum. Następnie dane zostały naniesione na mapę Google Maps. Proszę zwrócić uwagę, że często opisując skład wojsk chrześcijańskich używane są przymiotniki „niemieckie” i „austriackie”. Są to określenia współczesne, które we współczesnym rozumieniu nie pasują do końca XVII wieku. Warto więc rozróżniać je na poszczególne księstwa wchodzące w skład niezwykle rozdrobnionego i podzielonego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, czyli tzw. I Rzeszy.
Poniżej oryginalna mapa umieszczona w wiedeńskim Heeresgeschichtliches Museum.
Mapa z muzeum w większej rozdzielczości (3000×2029) dostępna jest pod tym linkiem.
Dowódcy bitwy
A oto bohaterowie tamtych wrześniowych wydarzeń – co by tu dużo nie pisać – bitwy, która odmieniła losy Europy.
Zobacz także turystyczny przewodnik Śladami Odsieczy Wiedeńskiej – Zwiedzanie Wiednia.