Mapa gęstości zaludnienia oraz zbiór ciekawych danych obrazujących stopień przeludnienia Ziemi. Najgęściej zaludnione rejony naszej planety.
Mapa gęstości zaludnienia
Kiedy myślimy o gęsto zaludnionych obszarach, przychodzą nam do głowy takie państwa jak Chiny lub Indie. Tymczasem gęstość zaludnienia Chin (Chińskiej Republiki Ludowej) wynosi 142 osoby na km². To niewiele więcej, niż gęstość zaludnienia Polski, która obliczona jest na 123 osoby na km². A jednak mieszka tam według różnych obliczeń ponad 1,3 mld ludzi. Chiny są po prostu tak ogromnym krajem. Dodatkowo wpływ na ten paradoks ma duża nieregularność obszarów zaludnienia, która zobrazowana jest na poniższej mapie. Mapa w pełnej rozdzielczości (3600×1800) dostępna jest pod tym linkiem.
Dysproporcje w zaludnieniu między poszczególnymi obszarami naszej planety są ogromne. Jak możemy zauważyć, faktycznie w rejonie Indii i Chin występuje duże zagęszczenie ludności. Na tle pozostałych obszarów wyróżniają się także Wyspy Japońskie i Jawa. Trochę mniej jest w Europie i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Zwiększone rejony zaludnienia to także Afryka Zachodnia i Bliski Wschód.
Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że gęstość zaludnienia Indii wynosi 342 osoby na km² i jest mniejsza od gęstości zaludnienia w województwie śląskim, wynoszącym 374 osóby na km². Wszystkie dane o gęstości, które podałem, pochodzą z GUSu i Wikipedii.
Poniżej kolejna mapa gęstości zaludnienia na Ziemi, tym razem z uwzględnieniem średniej wartości dla danego kraju. Mapa przedstawia stan na rok 2006.
Kolejna ciekawa mapa, również obrazująca gęstość zaludnienia, opracowana jest na podstawie ilości osób mieszkających w największych miastach. Na mapie zaznaczone są wszystkie miasta posiadające powyżej 100 tys. mieszkańców.
Ilu ludzi żyje na Ziemi?
Na Ziemi żyje już ponad 7 mld ludzi. Pierwszy miliard został przekroczony około roku 1820. Kolejny miliard pojawił się po 110 latach. Od tego momentu tempo wzrostu ludności gwałtownie wzrosło. Według danych uzyskanych z worldometers.info, w tym momencie, kiedy piszę ten artykuł na naszej planecie żyje już:
7 315 214 757 osób
Żeby ich wszystkich zobaczyć, zapraszam do odwiedzenia tej podstrony. Po kliknięciu w link powinna otworzyć się strona, na której zaznaczone są symbolicznie ludzikami, wszystkie osoby żyjące na Ziemi. Kolor ludzika oznacza kontynent, z którego pochodzi. Jest tego naprawdę sporo, ale żeby zobrazować prawdziwe tempo przyrostu ludności kliknijcie w przycisk „watch as we increase”. Zobaczymy wtedy pojawiające się nowe ludziki na ekranie, oznaczające średnio każdą nowo narodzoną osobę. Sprawdźcie o ile zwiększyła się liczba ludności, od momentu kiedy pisałem ten artykuł.
Wszyscy ludzie na jednym kontynencie
Oczywiście ponad 7 mld ludzi to bardzo dużo. Pojawia się więc pytanie, jak wielu ludzi hipotetycznie mogłoby żyć na Ziemi. Ile ludności jest w stanie pomieścić nasza planeta. Na to pytanie jest niezwykle trudno odpowiedzieć. Tak naprawdę kwestia przeludnienia Ziemi, to nie jest sprawa ogólnej liczby mieszkańców, ale bardziej możliwości dostępu do zasobów, umożliwiających normalne funkcjonowanie.
Na pewno nasza planeta jest w stanie przyjąć o wiele więcej ludzi, niż nam się wydaje. Żeby to zobrazować przeprowadźmy eksperyment. Umieśćmy wszystkich ludzi żyjących na świecie, na najmniejszym pod względem wielkości kontynencie – Australii. Żeby łatwiej się liczyło zaokrąglamy liczbę ludności do 7,5 mld. Przez tą wartość dzielimy powierzchnie lądu Australii, czyli około 7 682 300 km². To daje nam wynik 0,00102430666667 km² na jedną osobę, czyli około 1 024 m² na każdego człowieka żyjącego na Ziemi. Sporo. W naszym eksperymencie Australia uzyskałaby wtedy gęstość zaludnienia na poziomie 976 osób na km², czyli na poziomie zbliżonym do Rybnika.
Oczywiście nie wszystkie tereny nadają się do zamieszkania. Część obszarów musi być również wydzielona do produkcji żywności, wytwarzania energii itd. To tylko teoretyczne rozważania mające na celu zobrazować stosunek liczby ludności do obszarów lądowych na Ziemi. Tymczasem według raportów ONZ, w ciągu najbliższych 12 lat ludność świata zwiększy się o kolejny miliard. ONZ przewiduje, że w roku 2050 naszą planetę będzie zamieszkiwało 9,6 mld ludzi.