Mapa Kwater Głównych Adolfa Hitlera, przez Niemców określanych jako Führerhauptquartier (FHQ). Rozmieszczenie najważniejszych kwater wodza III Rzeszy. Miejsca, w których Adolf Hitler planował podbój Europy, nadzorował działania wojsk Wehrmachtu w czasie operacji II wojny światowej i ostatecznie popełnił samobójstwo.
Mapa Kwater Głównych Adolfa Hitlera – Führerhauptquartier
Poniższa mapa została przygotowana przez jednego z użytkowników Wikipedii. Znajdują się na niej obiekty i miejsca przeznaczone jako Führerhauptquartier – czyli Kwatery Główne wodza III Rzeszy. Wśród zaznaczonych miejsc są również takie, w których Hitler nigdy nie przebywał, pomimo tego, że były specjalnie budowane z myślą o tej funkcji. Dynamika II wojny światowej była tak duża, że plany nazistowskich przedsięwzięć budowlanych często ulegały zmianie lub były porzucane.
Mapa w lepszej rozdzielczości dostępna jest również tutaj.
Celem doprecyzowania warto wspomnieć, że na pokazanej mapie Führerhauptquartier nie zostały uwzględnione kwatery Hitlera w budowie. W tym S3 Olga w dolinie Jonastal i sławny kompleks Riese na Dolnym Śląsku, w skład którego miał wchodzić Zamek Książ. Takie było założenie autora mapy.
Kwatery Hitlera w Polsce
Korzystając z okazji warto napisać kilka słów na temat Kwater Głównych Hitlera w Polsce. Na wyżej pokazanej mapie we współczesnych granicach państwa polskiego zostały zaznaczone 3 obiekty.
Pierwszym z nich jest Wolfschanze na Mazurach, czyli sławny Wilczy Szaniec. W Wilczym Szańcu Hitler spędził bardzo dużo czasu, nadzorując działania wojsk Wehrmachtu walczących na froncie wschodnim. Również w tej kwaterze miał miejsce zamach na jego życia, dokonany 20 lipca 1944 roku przez pułkownika Clausa von Stauffenberga.
Drugim obiektem jest Anlage Mitte. Jest to kompleks dwóch masywnych schronów kolejowych w Konewce i Jeleniu niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Obiekty były budowane z myślą o schronie dla pociągu specjalnego Adolfa Hitlera (Führersonderzug). Zmiany związane z rozpoczęciem wojny na wschodzie sprawiły, że nie zostały nigdy w tym celu wykorzystane. Przynajmniej nie ma na to dowodów.
Trzecim obiektem jest Anlage Süd. Składa się on również z kompleksu schronów kolejowych. Pierwszy ze schronów ulokowany jest w Strzyżowie, drugi w Stępinie. W przeciwieństwie do poprzedniego kompleksu, w Anlage Süd przebywał krótko przywódca III Rzeszy w trakcie prowadzenia Operacji Barbarossa.