Galeria pierwszych starych kolorowych zdjęć wykonanych w Polsce. Zobacz najstarsze kolorowe fotografie w obiektywach polskich pionierów techniki autochromu i fotografii.
Owoce – Najstarsze kolorowe fotografie
To kolorowe zdjęcie owoców ma już 115 lat. Aż ciężko w to uwierzyć. Zostało wykonane przez polskiego wynalazcę Jana Szczepanika (1872-1926). Ten genialny samouk, zwany czasem polskim Edisonem, na początku XX wieku eksperymentował z kolorową fotografią. Opracował on swoją własną metodę, na którą uzyskał brytyjski patent. Jego fotografię owoców uważa się powszechnie za najstarsze polskie kolorowe zdjęcie.
Młode dziewczyny i Stanisław Wilhelm Lilpop
Prawdopodobnie najstarsze kolorowe zdjęcie ludzi wykonane na polskich ziemiach. Przedstawia Annę Iwaszkiewicz z Marią Wysocką. Autorem zdjęcia jest ojciec Anny, polski przemysłowiec i fotografik Stanisław Wilhelm Lilpop (1863-1930). Zdjęcie wykonano techniką autochromu. Kolejna z fotografii to być może najstarsza polska kolorowa „samojebka” przedstawiająca samego Stanisława Lilpopa, który prezentuje się w ogrodzie w stroju z epoki.
Dziewczynka z morelami
Kolorowe zdjęcie dziewczynki trzymającej morele, to fotografia uchwycona przez Henryka Mikolascha (1872-1931), artysty, malarza, fotografika. Mikolasch z wykształcenia był chemikiem i farmaceutą, ale swoją pasję odnalazł właśnie w malarstwie i fotografii. Jego zdjęcia były pokazywane na wystawach w wielu miastach Europy. W późniejszych latach wykładał na temat fotografii na Politechnice Lwowskiej, a także pisał artykuły i opracowania naukowe związane z fotografią.
Kraków, Tatry i wieś Bronowice
Kolejne najstarsze kolorowe fotografie zostały wykonane przez Tadeusza Rzącę (1868-1928), krakowskiego pioniera kolorowej fotografii. Rząca zapoznał się z ówcześnie nowatorską techniką autochromu, podczas swojej podróży do Francji. Jedne z jego najstarszych zdjęć przedstawia kram z kwiatami na Rynku Głównym w Krakowie.
Góralka z Zakopanego
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, bardzo rzadko wykonywano kolorowe fotografie. Do jednych z najpopularniejszych zdjęć tego okresu, należy fotografia góralki z Zakopanego w tradycyjnym stroju. Autorem tej kolorowej fotografii jest Zygmunt Szczotkowski (1877-1943). Z wykształcenia inżynier górnik, którego hobby stała się fotografia.
Willa w Warszawie
Około rok wcześniej zostało wykonane to kolorowe zdjęcie z Warszawy, przedstawiające modernistyczną willę zaprojektowaną przez architekta Romualda Gutta. Autorem tej fotografii był Czesław Olszewski (1894-1969). Jego najstarsze kolorowe fotografie z Warszawy były publikowane w latach 30-tych w magazynie Arkady. Szkoda, że akurat to zdjęcie, które się zachowało w Internecie, bardziej niż willę przedstawia kwiaty.
Dodam, ze zdjecia Lilpopa były nie tylko kolorowe ale i stereoskopowe! Czyli potocznie zwane dzisiaj 3D.