Niezwykłe znalezisko, stara mapa Polski pochodząca z 1570 roku. Zobacz mapę przedstawiającą tereny i miasta z czasów Królestwa Polskiego. Sprawdź, czy Twoja miejscowość już się na niej znajduje.
Ta niezwykle stara mapa Polski pochodzi XVI wieku. W jej lewym dolnym rogu widzimy datowanie zapisane rzymskimi cyframi MDLXX, co odpowiadałoby rokowi 1570. Przede wszystkim zaskakuje jej spora dokładność, oczywiście jak na tamte czasy. Zachwyca mnogość zaprezentowanych miejscowości. Można też zauważyć, że mapa złożona jest z dwóch części: zachodniej i wschodniej. Mapa dostępna jest w dużej rozdzielczości (5252×4156), można ją otworzyć pod tym linkiem.
W lewym dolnym rogu, oprócz daty, widzimy również zapisanego po łacinie autora mapy „Authore Venceslao Grodecio Polono”. Autorem tym jest Wacław Grodecki herbu Radwan. Urodzony około 1535 roku duchowny katolicki i kartograf. Omawiana mapa jest w zasadzie odbitką sporządzoną w 1570 roku, na podstawie mapy Wacława Grodeckiego wydanej około 1558 roku. Była to najnowocześniejsza i najdokładniejsza mapa Królestwa Polskiego w tamtych czasach. Niektóre źródła w Internecie podają również datowanie mapy na rok 1562, ale z tego co się zorientowałem, jest to błędna informacja.
Przyjrzyjmy się kilku ciekawym regionom przedstawionym na tej starej mapie Polski. Tak oto prezentuje się ujście Wisły, Gdańsk i Mierzeja Helska.
A tak oto prezentuje się Małopolska, w środkowej części widać Kraków, po prawej Tarnów.
W centralnej części mapy Mazowsze i Warszawa, do której stolicę przeniesiono dopiero w roku 1596.
Poniżej widzimy fragment mapy z Wołyniem. W lewym dolnym rogu możemy zauważyć miejscowość Leopolis, czyli Lwów.
Skąd ta mapa? Mżna ją dalej udostępniać i publikować?
Mapę znalazłem w internecie. Niestety nie znam jej pierwotnego źródła. Można ją dalej rozpowszechniać, bo ze względu na wiek to już jest dawno domena publiczna.
Dzięki za odpowiedź. Chcę mapę umieścić w publikacji. Konkretnie okolice Krzepic. Szkoda, że rozdzielczość jest troszkę za słaba, bo dałbym duże powiększenie, żeby pokazać jedno z najstarszych przestawień miasta. Wiem, że jest fantastyczne ale zawsze z XVI w. W rewanżu przesyłam starą mapę podobno z 1544r. ale wydaną później 1551. Rysowana w manierze średniowiecznej, więc może w rzeczywistości być starsza.
Dzięki za przesłanie mapy! Ta z mojego artykułu najdokładniejsza jest pod linkiem: http://goo.gl/fBLf2s
Może warto by popytać o jeszcze lepszą rozdzielczość kogoś z tej strony? http://macierz-grodziec.org/?waclaw-grodecki-i-jego-mapa-polski,110
Na polona.pl są mapy Polski o bardzo różnych datach powstania, przez różnych twórców, o wysokiej rozdzielczości.
Dzięki z linka.
Z Bydgoszczą mamy jedną ciekawostkę- zaznaczono ją podwójnie- raz jako Bidgostia a obok jako Bromberg- przy czym poprawna jest lokalizacja z tą pierwszą nazwą. I jeszcze obok Wisłę podpisano jako Drwencza (Drwęca- która realnie to ta, która po prawej wpływa do Wisły obok Torunia.
Ja mieszkałam od urodzenia nad Drwęcą w miejscowości Krosno koło Ornety, teraz mieszkam w Ornecie i również w wąwozie płynie rzeka Drwęca. Niemiecka nazwa Ornety to – WORMDITT.
Witam w okolicy Wratislavia (Wrocław) znajduje się miejscowość „Straβburg” wie ktoś o co chodzi?
Dobry pytanie. Ja nie wiem.
Lezy w okolicach Milicza („na oko”).
Chodzi o Żmigród, w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego pod nazwą Straburek kiedyś widniał Żmigród.
Pozdrawiam