Pierwsza powojenna mapa Polski wydana w roku 1945 przez Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zobacz pierwszą mapę Polski po zmianach granic po zakończeniu II wojny światowej.
Pierwsza powojenna mapa Polski
Mapa pochodzi ze zbiorów portalu Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego. Przedstawia stan na dzień 1 grudnia 1945 roku. Jej wersja w dużej rozdzielczości dostępna jest na wspomnianej stronie pod tym linkiem. Jeżeli link nie będzie działał, proszę o informację w komentarzach. Link przestał działać, dodaję więc zachowaną kopię na moim serwerze – link.
Oto co możemy ciekawego doszukać się na tej starej mapie. Szereg mniejszych miejscowości na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych wciąż ma niemieckie nazwy. Podane są one w nawiasach, często jeszcze bez swoich polskich odpowiedników. Na przykład na mapie Świeradów-Zdrój to wciąż Flinsberg, w dodatku z polską końcówką Zdrój.
Niektóre z pośpiesznie nadawanych polskich nazw zostały po latach zmienione. Na przykład Frybork to późniejsze Świebodzice. Poniżej na mapie widać Kładzko, które później poprawiono na Kłodzko.
Podobna sytuacja pojawia się przy nazwach rzek. Bóbr podpisany jest jako Bobrawa, a Kwisa to Kwiaż.
We wschodniej części kraju możemy zobaczyć przebieg granicy ze Związkiem Radzieckim tuż po zakończeniu wojny. Zmienił się on nieznacznie po korekcie dokonanej w roku 1951. Wymieniliśmy się wtedy terenami – każdy o powierzchni 480 km². Związek Radziecki przekazał Ustrzyki Dolne wraz z okolicznymi terenami. W zamian Polska została przymuszona do oddania zakola Bugu w okolicach Sokala. Czemu tak się stało? O przyczynach tej korekty pisałem w tym artykule.
Na mapie wydzielone jest osobno terytorium sporne Zaolzie, co zresztą zostało również tak odnotowane w legendzie mapy. Ostatecznie w latach 50-tych Związek Radziecki wymusił zawarcie porozumień w obozie państw demoludów. My zrezygnowaliśmy z roszczeń do Zaolzia, a Czechosłowacja zrezygnowała z roszczeń do Ziemi Kłodzkiej.
Zachęcam do pozostawienia komentarza, jeżeli doszukaliście się czegoś ciekawego w swojej okolicy. 🙂
szukam tunelu;-.) pozdrawiam Ulli
Część z tych nazw na tzw. Ziemiach Odzyskanych znana była już przed wojną. Ciekaw ile z nich zostało wykorzystanych. Dla przykładu mapka Pomorza z 1934 r. z moich zbiorów
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=671842199619573&set=gm.424741407716050&type=1&theater
Dzięki za ciekawą mapę! Masz ją może w lepszej rozdzielczości? Niestety nie można odczytać nazw miejscowości z powodu małej rozdzielczości.
Ciekawe znalezisko i w ogóle świetna strona. Obok mojego miasta widać Frejno, niem. Freyhan. Nie wiedziałem że tak się Cieszków kiedyś nazywał, spodziewałem się raczej nazwy podobnej do współczesnej, jak w przypadku Milicza (Militsch). Widać też nieistniejącą już trasę wąskotorówki Krotoszyn – Pleszew, zlikwidowanej w latach 80.
Dziękuję. Mapa jest faktycznie bardzo ciekawa. 🙂
W 1945 roku Dzierżoniów nazywał się Rychbach, a stacja kolejowa Drobniszów.
ale ta mapa musiała być robiona dopiero latem 45 roku,bo do lipca tego roku wstępna granicy na północy szła około 10km od obecnej,mieliśmy też dostęp do całej mierzei wiślanej
Te nazwy nie są nowe, można je znaleźć w atlasie wydanym we Lwowie chyba w 1919 r.
Nie działa: kurza twarz się wyświetla.
Faktycznie coś teraz mapa nie jest dostępna. Proszę spróbować ponownie pod tym nowym linkiem: http://goo.gl/6Hyt5B
Mapa nie otwiera się w Chromie. W Explorerze działa git.
W moich terenach nazwy miejscowości od dzisiejszych różnią się pojedynczymi literkami, np.: Mąkaszyce – Mąkoszyce, Grotków – Grodków, Nysa Kładzka – Nysa Kłodzka.
Miasto w ktorym mieszkam, Kudowa Zdrój, wtedy jeszcze nazywalo sie Chudoba
Stary wątek więc go pozwolę sobie odnowić, znalazłem w domu mapę RP z 1945 r., przebieg granicy (opisanej w legendzie jako „nieustalona”) w większości pokrywa się z tym z mapy wojskowej, są jednak pewne różnice, zwłaszcza w rejonie między Przemyślem a Sokalem, tutaj jest bardziej nieregularna w przeciwieństwie do „kreski” z mapy wojskowej.
https://photos.app.goo.gl/7m9NSNgCrTNzDWTC9
Łał … Bogatynia i Turów poza granicami Polski.