Zobacz pierwsze historyczne zdjęcia Plutona, zrobione z bliskiej odległości przez przelatującą sondę kosmiczną New Horizons. Najnowsze zdjęcia Plutona, planety karłowatej naszego Układu Słonecznego, wykonane 14 lipca 2015 roku.
We wtorek popołudniu naszego czasu miało miejsce wydarzenie, które przeszło do historii badań kosmosu. Sonda New Horizons minęła w bliskiej odległości Plutona – planetę karłowatą naszego Układu Słonecznego. To historyczny moment, ponieważ do tej pory planeta ta nie była bezpośrednio zbadana przez żadną sondę. Nie dysponowaliśmy też wyraźnymi zdjęciami Plutona, ze względu na dużą odległość planety od Słońca. Dotychczasowe zdjęcia były więc słabej rozdzielczości. Teraz uległo to zmianie. Oto najnowsze zdjęcia Plutona.
Our 3-billion-mile journey to Pluto reaches historic #PlutoFly! Details & the high-res image: http://t.co/qX7KpXIUUQ pic.twitter.com/LDjXLtPdly
— NASA (@NASA) lipiec 14, 2015
You ain’t seen nothing yet! Tomorrow, @NASANewHorizons #PlutoFlyby images will have even greater detail. Stay tuned! https://t.co/t7HjayxYR0 — NASA (@NASA) lipiec 15, 2015
Zoom into Pluto & discover mountains, seen during yesterday’s @NASANewHorizons #PlutoFlyby: http://t.co/6QLXLxiW0o https://t.co/toJQ0j7wB6
— NASA (@NASA) lipiec 15, 2015
Żeby dolecieć do Plutona, sonda amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, potrzebowała prawie 10 lat. Start misji odbył się 19 stycznia 2006 roku. Sonda nie została wprowadzona na orbitę planety, lecz przeleciała w jej bliskiej odległości.
W momencie kiedy odbywał się start misji sondy New Horizons, Pluton był uznawany jeszcze za normalną planetę Układu Słonecznego. W związku z odkryciami innych obiektów w pasie Kuipera, Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 2006 roku zdegradowała Plutona i przyznała mu status planety karłowatej.
Niesamowitą ciekawostką jest to, że na pokładzie sondy kosmicznej znajduje się mały pojemnik z prochami odkrywcy Plutona Clyde’a Tombaugha. Oficjalnie sonda New Horizons ma zakończyć pracę w roku 2022. Zanim to się jednak stanie, sonda zostanie skierowana do badania innych obiektów astronomicznych pasa Kuipera.
Good luck New Horizons!