Polska przed II wojną światową pokazana na archiwalnym filmie. Zapraszam na wspaniałą i nostalgiczną podróż w czasie do II Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska przed II wojną światową
Postanowiłem zebrać kilka filmów archiwalnych z przedwojennej Polski i złączyć je razem w jeden film. To kolejna podróż w czasie do świata, którego już nie ma. Głównymi wątkami w filmie są miasta oraz ludzie. II Rzeczypospolita Polska była krajem targanym dużymi problemami społecznymi, politycznymi i ekonomicznymi. Pomimo sporych problemów gospodarczych z kilku ziem zaborczych udało się stworzyć jeden organizm. Symbolem II RP jest przedwojenna Warszawa, nowoczesna i elegancja, aspirowała do miana „Paryża Wschodu”. Choć to już rzecz dyskusyjna. Dla mnie osobiście symbolem Warszawy z tamtego okresu jest wieżowiec Prudential. W tamtym czasie najwyższy budynek (66 m) w Polsce i drugi w Europie.
Jeżeli mówimy o Polsce przed II wojną światową nie mogło zabraknąć Wilna i Lwowa.
Nie mogło zabraknąć także innych dużych polskich miast: Łodzi, Poznania i Krakowa. Jedynym mniejszym miastem ujętym na filmie jest Toruń.
Osiągnięcia II Rzeczypospolitej Polskiej
Pomimo młodego wieku państwa, udało się przeprowadzić kilka odważnych projektów. Dlatego postarałem się, aby na filmie nie zabrakło jednej ze sztandarowych inwestycji – Gdyni. Impulsem do gwałtownego rozwoju miasta była budowa portu i bazy Marynarki Wojennej. Z małej wioski Gdynia szybko przekształciła się w sporej wielkości miasto. Na końcu artykułu podaję (na rok 1931) stan 30 tys. ludności, jednak już w roku 1939 Gdynię zamieszkiwało 127 tys. osób. Na filmie przy porcie pokazany jest transatlantyk (chyba) MS Batory. Polska przed II wojną światową posiadała dwie tego typu bliźniacze konstrukcje.
Prestiżową inwestycją II RP była także budowa kolei linowej na Kasprowy Wierch. Symbol ówczesnej polskiej myśli technicznej.
Wojsko Polskie
Polska przed II wojną światową inwestowała spore środki finansowe w rozwój sił zbrojnych, które miały być gwarantem suwerenności kraju. Inwestycje w wojsko, zwłaszcza w nowoczesną broń pancerną i lotnictwo, wymagały sporych nakładów finansowych. Dla mało zamożnego kraju było to duże obciążenie, dlatego wdrażanie nowego wyposażenia do służby było mocno ograniczone. Na filmie pokazanych jest kilka nowoczesnych rozwiązań, czołg 7TP oraz PZL P-37 Łoś. Na samym końcu w powietrze podrywane są już trochę przestarzałe samoloty myśliwskie PZL P.11.
Pokazane na filmie
Lista miast pokazanych w pierwszej połowie filmu. Przy miastach podałem liczbę ludności według stanu na rok 1931. Miasta pokazane według kolejności w filmie.
- Warszawa – 1 178 914 ludności
- Kraków – 221 260 ludności
- Lwów – 316 177 ludności
- Wilno – 196 383 ludności
- Łódź – 605 467 ludności
- Poznań – 246 698 ludności
- Toruń – 45 235 ludności
- Gdynia – 30 210 ludności
Dodatkowe wątki pokazane w drugiej połowie filmu.
- Podhale
- Tatry
- Społeczność Żydowska
- Wojsko Polskie
- Marynarka Wojenna
- Lotnictwo
Świetna robota dzięki i gratulacje ,czekam na więcej
Paweł
Dziękuję. 🙂