Krok po kroku, poradnik jak uzyskać efekt Tilt-Shift. Prosty tutorial dla amatorów fotografii. W poprzednim artykule zaprezentowałem efekt Tilt-Shift, zastosowany na zdjęciach z Dolnego Śląska. Bawiłem się wtedy kilkoma programami i efekt sam mnie zaskoczył. Zdjęcia cieszyły się dużą popularnością, padło też pytanie o przygotowanie poradnika „krok po kroku”. Zgodnie z prośbą, oto poradnik.
Jak uzyskać efekt Tilt-Shift?
Jest to prosty poradnik dla amatorów z wykorzystaniem programu Perfect Effects 9. Wybrałem go ponieważ, ma on pewną zaletę nad innymi programami, jest prosty w obsłudze i od pewnego czasu darmowy. Przypomina, że efekt Tilt-Shift możemy uzyskać również poprzez zastosowanie odpowiednich obiektywów. Natomiast w tym artykule pokaże, jak zastosować go na zdjęciach wykonanych z kitowym obiektywem, aparatem kompaktowym lub nawet zwykłym smartfonem.
Krok 1
Odszukajmy w naszych zbiorach, jakieś zdjęcie przestawiające z góry domy, ludzi lub samochody. Koniecznie jest to, żeby było to właśnie zdjęcie wykonane z góry, z jakiegoś punktu widokowego. Wtedy uda się uzyskać efekt makiety lub miniatury, na które patrzymy zazwyczaj z góry. Ja wybrałem takie zdjęcie z Rudaw Janowickich.
Krok 2
Teraz musimy zdjęcie odpowiednio wykadrować. Podczas robienia prób zauważyłem, że najlepsze efekty uzyskuje się kiedy nie ma linii horyzontu. Linia horyzontu jest dobrym punktem odniesienia, bez niej będzie nam łatwiej „oszukać” nasz mózg, co do tego czy mamy do czynienia z miniaturą, czy z realnym światem. Ja wykadrowałem je w ten sposób, że pokazałem tylko zabudowania wioski. Przyciąć zdjęcie możemy w jakimś dowolnym programie.
Krok 3
Pobieramy i instalujemy darmową wersję programu Perfect Effects 9. Upewnijmy się, że na pewno pobieramy wersję darmową, ponieważ nie wiem do kiedy będzie trwać promocja. Następnie otwieramy nasze zdjęcie w tym programie. Na samym początku pojawi się komunikat o wyborze parametrów zdjęcia, polecam wybrać „Edit a Copy” oraz „File Format JPEG”.
Krok 4
Dla spotęgowania efektu „sztuczności” powinniśmy zwiększyć nasycenie kolorów zdjęcia. Ponieważ już jesteśmy w programie Perfect Effects 9, wykorzystajmy któryś z filtrów. W lewym górnym rogu wybieramy zakładkę „Filters”, dalej poniżej rozwijamy listę „Sunshine” i wybieramy np. wariant „Strong”. W prawym dolnym rogu możemy dostosować intensywność działania filtra. Oczywiście, ten sam lub podobny efekt możemy stworzyć w innym programie np. Photoshopie.
Krok 5
Następnie w prawym panelu dodajemy nową pustą warstwę, po czym w lewym górnym rogu odszukujemy filtr „Tilt-Shift” i go włączamy.
Krok 6
Po włączeniu filtra, musimy go odpowiednio ustawić manewrując poziomymi liniami na zdjęciu oraz intensywnością rozmycia obrazu (panel w prawym dolnym rogu). Jeżeli w podglądzie zdjęcia uznamy uzyskany efekt za odpowiedni, zapisujemy plik.
Efekt gotowy
To już wszystko, co musieliśmy zrobić. Cieszymy się uzyskanym efektem Tilt-Shift. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi wariantami. Sam jestem amatorem, więc wszystkie moje zdjęcia to tylko próba i zabawa. Jeżeli macie jakieś pytania, pozostawiajcie je w komentarzach.
Już się bawię 🙂
PE daje radę, nie tylkow tilcie;)
Zgadza się, fajne filtry ma w ogóle. 🙂
Wersja 8 była pod koniec za darmo, teraz 9 – czekamy na 10;) Swoją drogą 9 działa u mnie dużo szybciej i stabilniej niż 8.
Miałem też triala Perfect Suite – czary z mleka!:)
Coś nie wychodzi. Muszę wyżej wejść 😉
No właśnie, zdjęcie musi być z góry. Najlepszy efekt. 🙂
polecam świetną galerię tilt-shift z Rosji:
http://imgur.com/a/VRHlr