Niezwykle ciekawa mapa przedstawiająca tereny należące dawniej do Polski, na przestrzeni tysiąca lat historii kraju. Do każdego z obszarów naniesiona została również liczba lat, informująca o tym, przez jaki czas dany teren należał do państwa polskiego.
Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski
Na fanpage’u Kartografia Ekstremalna została umieszczona bardzo ciekawa mapa, informująca o czasie przez jaki dany obszar należał do państwa polskiego. Autorem tego opracowania jest Piotr Kwaczyński. Mapa wzbudziła spore zainteresowanie wśród internautów, dlatego umieszczam ją również na moim blogu. Od razu rzuca się w oczy brak obszarów należących dawniej do Wielkiego Księstwa Litewskiego, będącego przez długi czas w unii z Koroną Królestwa Polski. Na fanpage’u wywiązała się ciekawa dyskusja w tym temacie. Odrębność państw została oficjalnie zniesiona dopiero na mocy Konstytucji 3-go Maja. Cóż, autor grafiki przyjął sobie takie, a nie inne kryteria opracowania swojej mapy. Osobiście uważam, że są one ciekawe, a być może nawet ciekawsze, gdyż możemy zobaczyć obszary należące dawniej do państwa polskiego z trochę innej perspektywy, niż z tej, którą pamiętamy ze szkolnych map.
Mapa w większej rozdzielczości (2048×1150) dostępna jest pod tym linkiem.
Zobacz także:
Ziemie Polskie w różnych okresach – to znakomita lekcja HISTORII. /Pozdrawiam/
Dziękuję za mapkę. Również pozdrawiam!
Autor totalnie odleciał , np. liczy Mazowsze na ponad 800 lat , a w ogóle nie ma Kurlandii , Mołdawii, Prus Zakonnych/Książęcych a Mazury od 2 wojny światowej. Albo się liczy z lennami albo bez , jak bez to Warszawa była w Polsce dopiero w 1526 chyba. Oprócz tego brak Inflant i totalne szaleństwo z ziemiami Wielkiego Księstwa . Taryba byłby dumna 🙂
Mapka liczy lata od roku 966. A co z wcześniejszymi latami?
wcześniej nie było Państwa Polskiego – taka sprawa
było. chrzest to tylko jedna z konsekwencji tworzącego się państwa
Szkoda tylko, że nie podano, w jakich latach konkretne prowincje należało do Polski.
To jest bledna mapa !. Ziemie z Wilenszczyzna i dalej na wschód nalezaly do Polski o wiele dluzej niz 18 lat (IIRP) Ta mape robil jakis nacjonalista nowolitewski ??
Panie Jarku, już napisałem czemu tak jest. Ta ziemia wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego (a nie Korony Polski), a to było odrębne państwo w ramach unii. Ta odrębność została zniesiona dopiero w ramach Konstytucji Majowej. Zapewne autor tej mapy (te 18 lat) miał na myśli czas tzw. dwudziestolecia miedzywojennego, gdzie faktycznie wtedy już była częścią Polski.
A co z okolicami Augustowa- kilkaset lat a nie 96.
Nie do Polski: Polska, a I RP to nie to samo, a do Polski właśnie 18 lat
Jak liczono te lata? Tu można mieć pewne wątpliwości. Dla większej części Śląska – zapewne policzono lata do chwili uroczystego zrzeczenia się praw do tej ziemi przez Kazimierza Wielkiego. Tyle, że faktycznie ów Śląsk odpadł od Królestwa Polskiego wcześniej. W zasadzie już wraz z podziałem dzielnicowym po śmierci Bolesława Krzywoustego.
Panie Grzegorzu ,z nieukrywanym żalem zawiadamiam że nic nie należało i nie należy do tzw.polski.Nazwa polska i warszawa powolano do.zycia 70lat temu….Jestesmy miastem ogrodem,wydajemy plony…
Podstawowy błąd, to że autor mapy uważa I Rzeczpospolitą za Polskę, a to dosyć mylące uproszczenie, poza tym świetny pomysl
Konstytucja 3 maja znosiła podział na Koronę i Litwę i była już tylko Rzeczypospolita. Dlaczego nie ma oznaczonych wszystkich ziem. A Kurlandia i Inflanty, które nawet przed konstytucja 3 maja należały wspólnie do Korony (a więc do Polski) i Litwy.
a Rzeczpospolita Obojga Narodów od 1579 po Unii Lubelskiej. Toż to było jedno państwo. Dla mnie mapa lekko konfabuluje. Niestety
W wielu przypadkach są bzdury na tej mapie. Np. Morawy i Słowacja nigdy nie należały do Polski. Znam historię Moraw dosyć dobrze i nie przypominam sobie by kiedyś była tam jakaś polska władza. Zupełnie źle w polskiej historii interpretuje się wydarzenia. Chrobry uzależnił na pewien czas Morawy, ale nie przyłączył ich do Polski. Rządziła tam cały czas miejscowa dynastia. To samo Słowacja. Podobnie Pomorze (te ze Szczecinem). Tam to Krzywousty się wyprawił uzależnił na parę lat i płacili mu lenno. Potem Pomorze nie należało do Polski aż do 1945, czyli praktycznie nigdy. Z tym Słupskiem to naprawdę przesada. Lębork i Bytów były lennem Polski i nigdy do niej nie należały! Książęta pomorscy nigdy nie opowiadali się za Polską ani też nie uznawali polskiej władzy. To że Kaźko słupski był siostrzeńcem Kazimierza Wielkiego nie robi z niego podwładnego króla Polski. Królowie Kastylii i Aragonii byli wnukami Władysława Wygnańca. Czy Piastowie mieli prawa do połowy Hiszpanii? Nic z tego.
Z konsekwentnym nieuznawaniem WXL jako nie-Polski autor trochę popłynął. Nawet przyjmując, że po Unii Lubelskiej Litwa jednak nadal była osobnym bytem, to Konstytucja 3 Maja zlikwidowała jej odrębność, obowiązywała do sejmu grodzieńskiego w 1793, tak więc dla terenów Litwy dodałbym 2 lata.
Analogicznie widzę, że autor za Polskę uznał Księstwo Warszawskie, nie uznał Królestwa Polskiego, myślę, że Królestwo Polskie za okres 1815–1867 (likwidacja autonomii) można uznać.
Rozumiem, że mapka dotyczy jedynie ziem Polski piastowskiej, a później (za czasów Jagiellonów) jedynie Korony i nie uwzględnia Unii Lubelskiej.
Z drugiej strony – czy możemy traktować I Rzeczpospolitą jako Polskę? Tak się nam utarło, ale to było zjednoczone królestwo Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Ale – poza uwagą powyżej – ciekawa mapka.