Pytania i odpowiedzi na temat ostatniego filmu o anomaliach grawitacyjnych i przyczynach występowania złudzenia optycznego. Anomalia grawitacyjna i pomiar wysokości metrów nad poziomem morza wykonany za pomocą smartfona. Na przykładzie Magicznej Górki w Karpaczu.
W moim ostatnim filmie starałem się wyjaśnić mechanizm występowania złudzenia optycznego w tzw. anomaliach grawitacyjnych. Swoje rozwiązanie zagadki oparłem o przykład Magicznej Górki w Karpaczu. Pojawiło się wiele pytań dotyczących pomiaru wysokości m n.p.m., których to nie wykonałem. Pomiarów tych nie zrobiłem z prostej przyczyny, ponieważ nie posiadałem odpowiedniej aparatury. Postanowiłem jednak wykonać prosty pomiar za pomocą smartfona, co zreszta kilka osób sugerowało w komentarzach.
Trzeba jednak zaznaczyć, że smartfony i aplikacje dokonują pomiarów m n.p.m. za pomocą GPS. Pomiary te są obarczone dużym błędem. Do pomiarów wykorzystałem dwa urządzenia, jedno z Androidem, drugie z iOSem. Tak samo użyłem dwóch różnych aplikacji. Anomalia grawitacyjna i pomiar wysokości wykazały różne wartości dla różnych urządzeń. Nie jest to zresztą zaskoczeniem, zważywszy na mało dokładny sposób pomiaru. Bardziej od konkretnych wartości m n.p.m., zależało mi na sprawdzeniu, w którą stronę podąża spadek. W tym celu wykonałem dwa pomiary na obu końcach drogi. Wyniki nie były zaskoczeniem. Potwierdziły, że tam gdzie wydaje się, że jest niżej, jest w rzeczystistości wyżej, a tam gdzie niżej, jest tak naprawdę wyżej.
Aplikacje użyte do pomiarów: iOS i Android.
Dla tych, co nie widzieli jeszcze filmu o zagadce anomalii grawitacyjnych, zamieszczam go poniżej.