Zapraszam do filmu poświęconego pytaniom i odpowiedziom na temat dalszych dziejów książąt piastowskich na Śląsku. Historia Piastów Śląskich to opowieść o niezwykle skomplikowanych losach potomków pierwszych władców Polski.
Historia Piastów Śląskich
W materiale, który przygotowałem, skupiłem się na przybliżeniu dalszych losów Piastów Śląskich. Przede wszystkim od momentu działań króla czeskiego Jana Luksemburskiego, zmierzających do podporządkowania sobie księstw śląskich, aż do ostatniego księcia piastowskiego Jerzego Wilhelma. Oczywiście to historia w dużym skrócie. Przy okazji starałem się odpowiedzieć na pytania zadane przez widzów. Choć, co do pytania o dalsze losy władców na Śląsku, odniosłem się tylko w kontekście Piastów. Tutaj po prostu rzeczywiście przydałby się osobny film, jeżeli chcielibyśmy omówić losy wszystkich władców. Ponieważ temat jest obszerny. Cały powyższy film odnosi się do ostatniego odcinka filmu opublikowanego na naszym kanale na YouTube. Dla tych, co jeszcze nie widzieli, zamieszcza go pod spodem.
W przygotowanym materiale, wspominam również o tym, że biskupstwo wrocławskie aż do XIX wieku wchodziło w skład kościoła polskiego. Tutaj pomyliłem się z datą. Mówię o dacie końcowej w roku 1812, ale chodziło o rok 1821. Poniżej ostatni niezależny Piast książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały oraz ostatni panujący Piast książę legnicko-wołowsko-brzeski Jerzy Wilhelm.
W moim filmie wspominam o tym, że istniało pewne dalekie pokrewieństwo pomiędzy Piastami Śląskimi a Hochbergami. Poniżej załączam materiał filmowy, o którym wspominam na moim filmie. Jest to ciekawy wykład poświęcony pochodzeniu Hochbergów oraz zarys ich drzewa genealogicznego. Wykład jest długi, ale interesujący. Polecam go obejrzeć szczególnie osobom zamieszkującym ziemie będące dawniej we władaniu Hochbergów. Link do filmu.
Na filmie Pan Arkadiusz Kuzio-Podrucki rozrysowuje szczegółowo na planszy związek Hochbergów z Piastami Śląskimi. Podkreśla, że taki związek istniał, ale po bardzo odległej kądzieli (od strony matki).
Jest też poruszony wątek rodu Schaffgotschów, którzy to na początku XVIII wieku otrzymali zgodę na połączenie swojego herbu, z herbem Piastów Śląskich.
BIBLIOGRAFIA
- „Dolny Śląsk Monografia Historyczna” – pod redakcją Wojciecha Wrzesińskiego
- „Mikrokosmos” – Norman Davies
- „Wrocław Jakiego Nie Znacie” – Wojciech Chądzyński
- „Wędrówki Po Dolnym Śląsku i Jego Stolicy” – Wojciech Chądzyński
- „Zamek Książ” – Alfons Szyperski
- Zdjęcie Hochbergów – Daisy von Pless i jej świat