Już od kilku lat przy sprawdzaniu prognozy pogody korzystam głównie z danych pogodowych ICM. Te dokładne i profesjonalne prognozy dostępne są również w formie aplikacji mobilnych na smartfona. Polecam każdemu zainstalować i przetestować podane aplikacje, a także korzystać z ich wersji webowej.
Prognozy pogody ICM
Zdecydowałem się na napisane tego artykułu, ponieważ często padały pytania o nietypowe prognozy, z których zazwyczaj korzystam. Prognozy pogody, o których mowa, przygotowywane są przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentowane są one w postaci meteogramów dostępnych w dwóch modelach: UM i COAMPS. Jaka jest różnica między tymi dwoma modelami? Na stronach Centrum czytamy:
„Najbardziej widoczną, już na pierwszy rzut oka, różnicą między modelem UM a COAMPS jest krok siatki (ten parametr jest wymieniony, gdy decydujemy który model wybieramy). Z tego powodu UM może uwzględnić wiele drobnych szczegółów, które nie zostają odwzorowane na rzadszej siatce. […] Skutkuje to lepszą prognozą rodzajów chmur, ich grubością, zasięgiem pionowym i lepszym „punktem wyjścia” do prognozy opadu.”
Prognozy pogody dostępne są w wersji webowej pod adresem www.meteo.pl, a także do pobrania jako aplikacja mobilna na Androida (Meteo.pl alternative lub Meteo ICM), iOS (UM Meteo lub ICM Meteo) oraz Windowsa. Aplikacje napisane są przez indywidualnych i niezależnych deweloperów, przez co mają trochę mankamentów. Uważam jednak, że jak na proste aplikacje z surowymi danymi w zupełności wystarczą.
Centrum posiada również swoją stronę webową przygotowaną pod kątem urządzeń mobilnych pod adresem m.meteo.pl. Aczkolwiek moim zdanie, w przypadku istnienia natywnych aplikacji, nie ma sensu korzystania z tej mobilnej wersji webowej.
Przewidywalność prognozy pogody
Jak już wspomniałem, od kilu lat używam głównie tych prognoz do sprawdzania pogody. Praktycznie porzuciłem wszystkie inne aplikacje pogodowe. Chyba bardziej od aplikacji z pięknym designem, ze słoneczkami i chmurkami, potrzebuję konkretniejszych i szczegółowych danych. W meteogramach najbardziej cenie sobie możliwość sprawdzania opadów atmosferycznych, ich przewidywany okres trwania (od której do której godziny) oraz stopień intensywności. Przydatne są również wartości przewidywanego zachmurzenia, na podstawie którego możemy oszacować jego wielkość i widoczność w terenie. Jest również zobrazowana przewidywana szybkość wiatru, co ma duże znaczenie w przypadku uprawienia niektórych sportów.
Oczywiście to wszystko są tylko prognozy, które mogą odbiegać od rzeczywistości. Jednak z mojego doświadczenia wiem, że ich sprawdzalność jest duża. Bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, gdy na przykład był przewidywany opad atmosferyczny, a w rzeczywistości go nie było. Jeszcze raz polecam samemu przetestować.
potwierdzam – tylko ICM, jeśli chodzi o prognozy. dobrym źródłem jest też http://www.yr.no/ – bardzo bardzo dobra norweska baza danych pogodowych
Dzięki za info, będę sprawdzał. 🙂
ICM znam od co najmniej 10lat, wtedy podczas kursu na żeglarza jachtowego jeden z prowadzących pokazał nam wydruki ze strony. Wtedy przez miesiąc prognoza pokrywała się rzeczywistością z dokładnością do 15min. Później ICM przeszedł kilka zmian i dzisiaj, zmieniono model matematyczny itd. i niestety trochę dokładność spadła, przynajmniej w tych okolicach gdzie na co dzień korzystam, czyli w okolicach Gliwic i Beskidu Śląskiego.
http://www.meteo.pl/
często nie sprawdza się co w niej przedstawiają 🙁
Pokazują że będzie deszcz a w rzeczywistości go nie ma.
Tak, od 2-3 lat coś się stało z ICMem i prognozy nie są tak dokładne wg mnie.