W zeszłym miesiącu na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim dokonano kilku zaskakujących odkryć. W ramach prac archeologicznych prowadzonych w rejonie międzymurza udało się odnaleźć kilka niezwykle ciekawych znalezisk. Oto skarby znalezione na Zamku Grodno.
Skarby z Zamku Grodno
Na wstępie chciałbym napisać kilka słów na temat przeprowadzonych badań. Prace na Zamku Grodno były prowadzone m.in. przez miesięcznik „Odkrywca” na czele z Łukaszem Orlickim. Nadzór archeologiczny i kierownictwo sprawował dr Paweł Konczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Całość nie mogłaby się udać, gdyby nie zaangażowanie dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu Pawła Brzozowskiego. W pracach brali udział m.in. także: Radosław Biel, Dorota Mikołajczyk, Jacek Milczarski, a także Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca i Archeologia Żywa. Wszystkim należą się serdeczne podziękowania i gratulacje z powodu odnalezienia niezwykle ciekawych artefaktów!
Bulla antypapieża Benedykta XIII
Największą sensacją było odnalezienie na Zamku Grodno papieskiej bulli Benedykta XIII. Początkowo nie było wiadomo, o którego papieża Benedykta XIII dokładnie chodziło, ponieważ w historii było ich dwóch (jeden na przełomie XIV i XV wieku, drugi w XVIII wieku). Ostatecznie badacze ustalili, że chodziło o Benedykta XIII, urzędującego w Awinionie na przełomie XIV i XV wieku, tzw. antypapieża. Był to czas, w którym funkcję papieża sprawowało naraz aż dwóch duchownych. Z bulli zachowała się w dobrym stanie okrągła ołowiana pieczęć. Dokument został wydany najprawdopodobniej na początku XV wieku. Natomiast, w jakich okolicznościach papieska bulla znalazła się na Zamku Grodno? Tego niestety nie wiadomo… Ta część historii zamku z Zagórza Śląskiego czeka jeszcze na swoje odkrycie.
Monety
Oprócz wspomnianej już bulli, na zamku znaleziono także kilka różnych monet.
Ceramika
W wykopie odnaleziono również liczne fragmenty ceramiki pochodzącej z różnych okresów. W kontekście historii Zamku Grodno jest ona nawet znacznie ciekawsza i ważniejsza niż wyżej wspomniane monety. Najstarsze odnalezione fragmenty ceramiki pochodzą z XIII wieku, czyli z okresu kiedy zamek był budowany. Przypomnijmy, że pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z początków XIV wieku, dokładnie z roku 1315. Zamek musiał więc powstać przed tą datą. Odnaleziona trzynastowieczna ceramika potwierdza aktywność człowieka w tym miejscu, w tym czasie.
Grudniowy numer „Odkrywcy”
Więcej informacji na temat najnowszych odkryć na Zamku Grodno będzie można przeczytać w najnowszym numerze (grudzień 2017) miesięcznika „Odkrywca”. Zachęcam do zakupu i lektury.