Turystyka

Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Grzegorz Sanik

Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu to jeden z moich ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu w tym mieście. Szczególnie pięknie Ostrów Tumski wygląda wieczorową porą, oświetlony przez uliczne latarnie. Historycznie miejsce szczególnie ważne, gdyż to właśnie tutaj rozpoczyna się ponad 1000 letnia historia Wrocławia.

 

Ostrów Tumski we Wrocławiu jest historycznie jego pierwszym centrum. Trudno datować konkretnie jego początku. Jak wspomina w swojej książce „Mikrokosmos” Norman Davies, możemy przypuszczać, że wsypa była już zasiedlana na długo przed tym, jak pojawili się na niej książęta piastowscy i czescy. Przyczyną założenia grodu na wsypie był fakt, że w tym miejscu naturalnie ułatwiona była przeprawa przez Odrę. Dopiero w XIII wieku, po najeździe tatarskim, Wrocław ulokował swoje nowe centrum, które dziś znamy jako rynek.

Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Wieczorowe spacery po grodowej wyspie, jak lubię mówić o Ostrowie Tumskim, są szczególnie urocze. Magia i urok miejsca tworzy oświetlenie ulic i budowli. Szczególnie istotne są tutaj latarnie. Jak będziecie następnym razem przyjrzyjcie się im jeszcze raz. Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu zachowało się bowiem jeszcze oświetlenie gazowe, które daje specyficzne ciepłe i miękkie światło. Przyjrzyjcie się jeszcze raz, do latarni prowadzą rurki z gazem.

Wieczorowy spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Wieczorowy spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Lubie mówić o Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, jako o wyspie, choć już wyspą nie jest. Jedna z odnóg Odry, która rozdzielała Ostrów Tumski od pozostałej części Wrocławia, została zasypana w XIX wieku. Przechodziła ona mniej więcej w tym miejscu, gdzie dziś znajduje się Ogród Botaniczny. Pozostałością zasypanej odnogi Odry są stawy.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Największą atrakcją miejsca jest monumentalna Katedra św. Jana Chrzciciela. Podczas walk o Wrocław w czasie II wojny światowej wrocławska katedra, jak i inne budowle na wyspie, została mocno zniszczona. W samej katedrze uległo zawaleniu sklepienie. Dziś o dawnych zniszczeniach przypominają tylko archiwalne zdjęcia zamieszczone na ścianach budynków.

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Polecam szczególnie w dzień udać się na punkt widokowy zlokalizowany na jednej z katedralnych wież. Rozciąga się z niego wspaniały widok na Ostrów Tumski oraz Wrocław. Taras widokowy położony jest na wysokości około 60 m, a same wieże katedry wraz z hełmami mają wysokość 97 m.

Widok z wieży Katedry św. Jana Chrzciciela

Widok z wieży Katedry św. Jana Chrzciciela

Do samego Ostrowa najlepiej dostać się przechodząc przez Most Tumski, zwany także Mostem Zakochanych. Zawieszone są na nim liczne kłódki z imionami i inicjałami zakochanych par.

Most Tumski we Wrocławiu

Most Tumski we Wrocławiu

Ogrody Ostrowa Tumskiego

Ogrody Ostrowa Tumskiego

Widok na Odrę - Ostrów Tumski we Wrocławiu

Widok na Odrę – Ostrów Tumski we Wrocławiu

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

10 miejsc pamięci na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik1 listopada 2017

Dolnośląskie kolosy – Zapory wodne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik2 września 2017

Te dwa zamki musisz odwiedzić na Białorusi – Nieśwież i Mir

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2017

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Świdnicą

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017