Turystyka

Średniowieczne wieże mieszkalno-​obronne na Dolnym Śląsku

Średniowieczne wieże mieszkalno-​obronne na Dolnym Śląsku
Grzegorz Sanik

Mapa wież mieszkalno-​obronnych na Dolnym Śląsku. Zobaczcie, jakie średniowieczne wieże książęce i rycerskie znajdują się w naszym regionie. Przygotowałem uzupełnienie mapy zamków Dolnego Śląska. Wieże pozostają trochę w cieniu licznych zamków w naszym regionie, a szkoda bo to również ciekawe średniowieczne zabytki, choć nie zachowało się ich aż tak wiele.

W jednym z zeszłorocznych artykułów przygotowałem zestawienie mapę z zamkami Dolnego Śląska. Pojawiły się wtedy pytania, dlaczego nie umieściłem na mapie np. wieży w Siedlęcinie. Ano dlatego, że postanowiłem przygotować osobne zestawienie tylko z wieżami mieszkalno-​obronnymi. Po części też wybadać ile w ogóle tego typu obiektów znajduje się w regionie. Niestety, nie za wiele, a większość z nich jest albo w złym stanie, albo została przebudowana.

Średniowieczne wieże obronne i mieszkalne

Wieże mieszkalno-​obronne to specyficzny rodzaj obiektów łączących w sobie funkcje zarówno mieszkalne, jak i obronne, w formie kilkukondygnacyjnej wieży wybudowanej na planie prostokąta. Budowane były zazwyczaj w okresie średniowiecza. Charakterystyczne cechy to grube mury i wąskie nieliczne okna. Oprócz nich, czasem znajdziemy również inne cechy obronne np. ślady po fosie albo hurdycje. W zależności od tego, kto był ich fundatorem, nazywane są wieżami książęcymi albo rycerskimi.

Najznamienitszym przykładem tego typu obiektów na Dolnym Śląsku, jak i również w Polsce, jest wieża książęca w Siedlęcinie. Wspaniały zabytek, który nawiasem mówiąc gorąco polecam obejrzeć. Budowę wieży w Siedlęcinie przypisuje się księciu jaworskiemu Henrykowi I, stąd nazywana jest wieżą książęcą. W środku znajdziemy wspaniałe malowidła nawiązujące do arturiańskiej legendy.

Wieża książęca w Siedlęcinie - Średniowieczne wieże mieszkalno-obronne

Wieża książęca w Siedlęcinie – Średniowieczne wieże mieszkalno-​obronne

Malowidła w wieży książęcej w Siedlęcinie

Malowidła w wieży książęcej w Siedlęcinie

Dla osób, które chciałyby zgłębić historię siedlęcińskiej wieży, zapraszam do obejrzenia reportażu Krzysztofa Wojtasa.

A oto pozostałe średniowieczne wieże rycerskie i książęce na Dolnym Śląsku. Pomijając historyczne granice regionu, obszar jak zwykle zawęziłem do granic województwa dolnośląskiego. Jeżeli jakiś obiekt pominąłem, proszę o pozostawienie komentarza – dodam go do mapy.

Mapa wież mieszkalno-​obronnych na Dolnym Śląsku

 • Kasia Moszumańska

  a krzywa wieża w Ząbkowicach?

 • M.

  A w Olbrachcicach? 😀

  • A gdzie ona jest? Masz linka? 🙂

   • M.

    Do czego link? Do informacji? To nie są informacje sieciowe, a archiwalne i badawcze. Nie wszystko co istnieje jest w sieci.

 • piter

  brakuje zamku we Wleniu

 • piter

  brakuje ruin zamku w Starej Kamienicy

 • piter

  brakuje zamku Gryf w Proszówce koło Gryfowa

 • piter

  brakuje ruin Zamku Świecie w Świeciu koło Leśnej

 • piter

  brakuje Zamku Czocha

 • piter

  brakuje ruin Zamku Rajsko w Rajsku koło Gryfowa

 • piter

  brakuje zamku w Jaworze

 • piter

  brakuje zamku w Bolkowie

 • piter

  brakuje zamku w Świnach koło Bolkowa

 • piter

  brakuje Zamku Niesytno w Płoninie koło Bolkowa

 • piter

  brakuje Zamku Bolczów koło Janowic Wielkich /​ Jelenia Góra

 • piter

  hehe, skucha, sory za spam:)

  • Przecież to jest artykuł o wieżach mieszkalno-​obronnych, a nie o zamkach. Po co mówić, że brakuje jakiś zamków w artykule o wieżach? Przecież wyraźnie napisałem i dałem link do poprzedniego zestawienia z zamkami, że jest to jego uzupełnienie. Czy tak trudno poświecić kilka minut i przeczytać, to co ktoś napisał na początku?

 • Tomasz Miroszkin

  Wieże obronne znajdowały się wyłącznie w miejscach wydobycia złota i kamieni szlachetnych. Służyły jako schrony dla rycerzy i pracujących przy wydobyciu „wolnych poszukiwaczy”. Ich rola była ograniczona do chwilowego przechowania kilkudziesięciu ludzi w razie ataku rabusiów. Czas obrony to 1–2 dni po tym czasie docierały wojska regularne i rabusie uciekali. Informacje o tym są szczątkowe, gdyż ogólnie informacje o złocie na dolnym śląsku zawsze były poufne, wynikało to z faktu że region w którym są takie bogactwa w ziemi łatwo mógłby zjeść swój ogon, ludzi zamiast uprawiać ziemię, hodować bydło zajmowaliby się wyłącznie wydobyciem kruszców, w krótkim czasie doprowadziłoby to do sytuacji znanej z krajów afrykańskich. Pozdrawiam serdecznie.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

10 miejsc pamięci na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik1 listopada 2017

Dolnośląskie kolosy – Zapory wodne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik2 września 2017

Te dwa zamki musisz odwiedzić na Białorusi – Nieśwież i Mir

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2017

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Świdnicą

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017