Zdigitalizowana „Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” wydana około 1863 roku. Stara mapa Królestwa Polskiego tzw. Kongresówki, będącego faktycznie pod rosyjskim zaborem. Uznawana za najwybitniejsze dzieło polskiej kartografii XIX wieku. Mapa w formie zdigitalizowanej została właśnie opublikowana przez Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
Stara mapa Królestwa Polskiego
Prezentowana mapa Królestwa Polskiego, przechowywana w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, została poddana gruntownym pracom konserwatorskim. Prace objęły m.in. czyszczenie, dezynfekcję i uzupełnienie ubytków mapy. Po ich wykonaniu całość została zdigitalizowana i w formie cyfrowej udostępniona na stronie biblioteki.
Jak czytamy na łamach Biblioteki Uniwersyteckiej:
„Jest to pierwsza, pełna mapa przedstawiająca terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Utworzone tego roku Królestwo, związane unią personalną z Cesarstwem Rosyjskim, miało własną konstytucję zapewniającą mu odrębność państwową, własny sejm, sądownictwo i armię. […] Prace nad „Topograficzną kartą Królestwa Polskiego” rozpoczęto w 1822 r. […]”
Prezentowany arkusz mapy jest wydaniem IV, pochodzącym z około 1863 roku.
Zdigitalizowana mapa dostępna jest pod tym linkiem.
Po kliknięciu w link powinna wyświetlić się nowa strona z głównym skorowidzem mapy. Następnie na skorowidzu należy wybrać interesujący nas arkusz (prostokąt). Arkusze mapy wyświetlane są w formie webowej, ale istnieje również możliwość pobrania poszczególnych arkuszy w postaci pliku TIF. Plik taki można otworzyć np. za pomocą Photoshopa. Mapa udostępniona jest w tzw. domenie publicznej, w związku z tym można z niej do woli korzystać.