6 maja 1945 roku po kilkumiesięcznych walkach upadła twierdza Festung Breslau. Raptem cztery dni po kapitulacji Berlina i na dwa dni przed podpisaniem bezwarunkowej kapitulacji przez III Rzeszę. Bitwa o Wrocław przeszła do historii jako jedna z bardziej krwawych i destrukcyjnych bitew II wojny światowej. Zapraszam do oglądania serii archiwalnych zdjęć z walk o Festung Breslau. Tak Armia Czerwona zdobywała Wrocław!
Stare zdjęcia z Festung Breslau
Prawie trzymiesięczne oblężenie Wrocławia zamieniło to piękne śląskie miasto w stertę dymiącego gruzu. 6 maja 1945 roku, w dniu podpisania kapitulacji przez gen. Niehoffa, w mieście z dawnych mieszkańców miasta pozostawała już tylko garstka uchodźców, jeńców i inwalidów. Według danych przytoczonych przez Normana Daviesa w książce Mikrokosmos straty wśród niemieckich żołnierzy przekraczały 60% stanu i wynosiły 6 tys. zabitych oraz 23 tys. rannych żołnierzy. W mieście zginęło od 10 do 80 tys. cywilów, w tym 3 tys. na skutek samobójstw. Straty wśród Armii Czerwonej ocenia się na 65 tys. żołnierzy, w tym 8 tys. zabitych. Tego dnia ciężko było sobie wyobrazić dalszą przyszłość miasta. W pewnym sensie, symbolicznie, tego dnia umarł Breslau, a narodził się Wrocław.
Zdjęcia zostały pierwotnie skatalogowane i opisane na rosyjskim serwisie waralbum.ru.
twierdza Festung powiadasz 😀
Wiem do czego zmierzasz, ale „Festung Breslau” to nazwa własna. Nie uważam więc, żeby taki zbitek słów był błędem.
Grzegorz bardzo ciekawa strona.Zresztą ja jestem zwolennikiem poszukiwań nie w archiwach Niemieckich a w archiwach Rosyjskich.Archiwa Rosyjskie są praktycznie pomijane.Oczywistym problemem jest też ich ogrom i duże zasoby dokumentów nie skatalogowanych.I śmiało napiszę że w tych archiwach znajdziemy np kompletne plany i dokumenty Riese.Co do Wrocławia bardziej polecam Ci książkę Festung Breslau w Ogniu Hansa Von Ahflena i Hermana Niehoffa oraz Ostatnia Twierdza Hitlera Breslau 1945 Richarda Hargreavesa.
„Żołnierze Armii Czerwonej i haubica 122 mm”, to akurat jest pod Reichstagiem!