Stara mapa świata i kontynentów pochodząca z roku 1635. Niezwykła ciekawostka kartograficzna z archiwów historii. Zobacz szczegółową mapę świata z XVII wieku, autorstwa holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a.
Mapa świata z XVII wieku
Ta niezwykła stara mapa świata została sporządzona do atlasu znanego holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a. W swojej karierze wydał on wiele ciekawych pozycji. Opisywana mapa nosi tytuł Nova Totius Terrarum orbis Geographica ac Hydrographica Tabula. Kserokopia pochodzi ze zbiorów Narodowej Biblioteki Norwegii. Na początku XVII wieku jesteśmy już po epoce wielkich odkryć geograficznych. Wiedza ówczesnych ludzi na temat wyglądu świata znacznie się poszerzyła, co zresztą widać na takich archiwalnych mapach, jak ta. Mapa jest bardzo szczegółowa i możemy rozczytać nazwy wielu miejscowości.
Mapa w pełnej rozdzielczości (4500×3508) dostępna jest pod tym linkiem.
Kilka słów o mapie
Należy zwrócić uwagę, że kolorowe linie przedstawiające granice pomiędzy państwami i koloniami, mogły zostać naniesione dużo później. Pisałem o tym już wcześniej, w kontekście innej mapy tego samego autora, gdzie istnieje kilka wersji tej mapy, ale z różnie oznaczonymi granicami. Na tej prezentowanej starej mapie świata, inaczej niż w przypadku mapy Europy, Polska i Litwa zaznaczone są oryginalnymi granicami, jako jedno państwo. Uważam, że szczególnie ciekawie prezentują się obie Ameryki, zwłaszcza Północna z zaznaczonymi koloniami. Widzimy obraz Ameryki, tak bardzo innych od tego, który utrwalił się współcześnie.
Na stronach Biblioteki Kongresu USA (Library of Congress) znalazłem również tą samą mapę, ale w wersji czarno-białej. Można ją zobaczyć pod tym linkiem. Tutaj ciekawostka, Biblioteka Kongresu określa datę mapy na rok 1606. Być może to pierwsza data wydania mapy. Mapa Willema Blaeu’a była jedną z najpopularniejszych map w XVII wieku, istnieje więc pewnie jej sporo wersji i kopii.
Na mapie znalazły się również dodatkowe grafiki. Tym razem nie były to panoramy miast, jak w przypadku europejskich map, ale 7 cudów starożytnego świata.
Willem Blaeu jest autorem wielu innych ciekawych map. Jedną z nich opisywałem już wcześniej. To stara mapa Europy z roku 1644. Można ją zobaczyć w tym artykule.
Zobacz także: Niezwykła portugalska mapa świata z 1502 roku
Bardzo ciekawa mapa. Widać na niej że koło podbiegunowe przebiega przez środek Islandii. Na współczesnych mapach przebiega poza Islandią. Warto też zwrócić uwagę na Sardynię gdzie przebiega 40 równoleżnik